TOPBOEKEN INTERVIEW „Deze bundeling van tragikomische verzen vliegt met stapels tegelijk weg.'' (Nijgh Van Ditmar, €16,50) „Mensen lezen graag deze positieve blik op mensen en de toekomst.'' (De Correspondent, €25) ,,Een roman waarin het aangrijpende levensverhaal van een Javaanse vrouw in Nederlands-Indië wordt verteld.'' (Hollands Diep, €22) ,,Superspannend, deze pageturner over een jonge vrouw die na een avondje stappen haar geheugen kwijt is.'' (HarperCollins, €21) Antonio Scurati (50) moest zich Benito Mussolini's gedachtewereld eigen maken om een roman over hem te kunnen schrijven. ,,Als lezer ontdek je een nieuwe, menselijke kant.'' TEKST VIVIAN DE GIER FOTO'S MARCO OKHUIZEN Sinds het verschijnen in september vorig jaar, is Italië in de ban van een boek. Antonio Scurati's M. De zoon van de eeuw, het eerste deel van een romantrilogie over Benito Mussolini, werd een enorme best seller en won dit jaar met overmacht de belangrijkste literaire prijs van het jaar (Scurati kreeg 228 stemmen, de nummer 2 van de genomineerde titels kreeg er 127). Een televisieserie is in de maak en wereld wijd verschijnen er vertalingen. De roman telt een slordige 850 pagina's - en deel 2 en 3 volgen dus nog - en beslaat de periode 1919-1925. Om het boek te kunnen schrijven worstelde Antonio Scurati zich door zo'n beetje alle documenten heen die er maar over Mussolini en het fascisme in Italië te vinden zijn, en begaf hij zich in het hol van de leeuw: de gedachtewereld van deze ongekend eerzuchtige en geweldda dige leider. ,,Ik ben nooit gefascineerd geweest door Mussolini, ik was gefascineerd door het antifascisme en wilde een boek schrijven over het verzet, de strijd van de partizanen. Maar toen ik bezig was met mijn onderzoek daarvoor, realiseerde ik me dat er over Mussolini en het fascisme nog nooit een roman was geschreven. Juist literatuur heeft de capaciteit om een heel indringende blik te werpen m de mens. Daarom voelde ik een grote noodzaak dat alsnog te doen. ,,Ik ben vijfjaar met Mussolini bezig geweest en heb in de diepe afgrond van zijn gedachten gekeken. Dat heeft psychisch een flinke weerslag op me gehad. Toen ik met het eerste boek klaar was, was ik mentaal van mezelf gedissocieerd.'' ,,Er bestaan tientallen studies over het fas cisme, maar de vorm van een roman biedt mogelijkheden die een historische studie niet heeft. Een kenmerk van de roman is bijvoorbeeld dat die geen ideologische (voor)oordelen heeft. Bovendien is een roman toegankelijk voor iedereen - jong 32 Lezen Maurits van Wijnen over de bestsellers van boekhandel Arentsen in Tiel (en drie tips). Geert Mak Grote verwachtingen DE MEESTE MENSEN DEUGEN 3 BESTSELLERS Geert Mak - Grote verwachtingen ,,Dit vervolg op In Europa geeft een mooi tijdsbeeld van de afgelopen twintig jaar.'' (Atlas Contact, €30) Lévi Weemoedt - Gezondheid! Rutger Bregman - De meeste mensen deugen Lichter dan ik 3 AANRADERS Dido Michielsen - Lichter dan ik Charles den Tex - Verloren vrouw Toon Tellegen - De vuurzeevlieg ,,Een heel mooi geïllustreerd boek over de dieren in het bos, geschikt voor mensen van 8 tot 80 jaar. Ook leuk om voor te lezen.'' (Querido, €25) k wi de sso ze f ki ke Wat bezielt iemand om zo'n lange tijd in de huid en de geest van iemand als Benito Mussolini te willen kruipen? Wat voegt een roman toe aan alle non-fictieboeken die er al wél zijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 120