EUWS 11 THEO HIDDEMA FVD Het was een roerig jaar voor Forum voor Democratie (FvD), maar partijsenior Theo Hiddema (75) maakt tevreden de balans op. ,,De partij zit in de lift, dat geeft de burger moed.'' De mobiele telefoon van Hiddema gaat. De Grote Leider, is op het beeld scherm te lezen. ,,Dag Thierry'', zegt Hiddema. Hij maakt er een buiging bij. ,,Ik bel je zo terug.'' En dan: ,,Ja, want er is een angstcultuur bij ons, hè? Nie mand durft Baudet de maat te ne men, ik ook natuurlijk niet. Dus ik heb hem maar Grote Leider ge doopt'', zegt hij met een knipoog. Een partijcongres vandaag besluit een woelig jaar voor FvD. Er was de spectaculaire ruzie en breuk met mede-partijoprichter Henk Otten. Maar ook de even indrukwekkende winst bij de Statenverkiezingen. En het zelfvertrouwen wordt gevoed door de hoge peilingen, weet Hid- dema. ,,Ja, we zitten in de lift hè. Dat geeft de burger moed." ,,Nee, dat is mijn grote frustratie. We zijn maar met z'n tweeën. We gooien de beuk erin. Maken herrie. Laten zien waar we voor staan. Dat we een waardevol bestaan leiden. We heb ben het klimaatdebat gedomineerd. Zonder ons had niemand van het Marrakesh-pact geweten. We agen- deren. Maar voor onze standpunten halen de anderen hun neus op. Als we straks terugkomen met twintig zetels, dan wordt er anders gepiept. In de tussentijd moeten we vooral de luis in de pels zijn. Zo hoorde ik de staatssecretaris van Asiel kloeke taal spreken over Marokkanen terugstu ren naar dat land. Maar ik ontdekte dat de minister aldaar niet eens met haar wilde spreken. Beschamende vertoning.'' ,,Heeft u weleens gekeken naar zo'n commissievergadering? Daar zitten er 26 op een rijtje en die nemen hun al vaste overtuigingen mee naar de volgende vergadering. Moet ik daar mijn uren zitten versnijden? Ik word soms gek van dat vergaderen, stop mij maar in de buitendienst. De par tij op stoom brengen. Met zeventien mensen van de partij wordt dat an ders, want dan worden de anderen plooibaar." ,,Daar vraag je me wat. Het helpt wel als we met meer zijn. Maar er ligt een cordon sanitaire om ons heen, want we zitten aan de broodwinning van die beroepspolitici. Kennelijk is dat de eerste stuiptrekking van het einde." Hiddema is zelf in de Kamer soms de scherpe provocateur, soms een vreemde eend in de bijt, erkent hij. ,,Ik wil mij niet als een vis in het wa ter voelen daar, ik wil de haai zijn. Want het land moet gered.'' De meeste turbulentie doorstond Forum in maart toen Baudet zijn 'boreale' overwinningstoespraak had en rond de breuk met Otten die de 'te rechtse' koers hekelde. ,,Ik denk dat het rumoer van invloed is, want ons beleid is niet gewijzigd. En die kul over die speechIk wist niet eens wat het betekende. Maar zeg mij eens, staan wij een boreale belastingpolitiek voor ofzo? Nee, Baudet zag zich die avond als de stuurman van de natie. Na zo'n over winning ook zo gek niet. En hij wilde dat in historisch perspectief plaatsen. Hij wilde het cachet meegeven. Maar wat een toestanden daarvan worden gemaakt De aftocht van Otten vond Hiddema 'spijtig', maar onvermijdelijk door het 'kastekort' dat Otten als penning meester zou hebben veroorzaakt. Hoewel Baudet sprak van een greep uit de kas, kiest Hiddema andere woorden. ,,Ik weiger te geloven dat het platte diefstal was.'' Hij 'mist hem wel', net als Jeroen de Vries, die uit de fractie van FvD in de Eerste Kamer overstapte naar Ot ten, samen met Dorien Rookmaker. Er ligt een cordon sanitaire om ons heen Maar die overstap vond Hiddema 'niet koosjer'. ,,We hebben met Henk en Jeroen uren over de partijkoers zitten praten. Bij het bespreken van de moties over fietspaadjes in Dren the was er ook geen rechtse koers. Die verwijten van discriminatie en racisme, nee, dan moet je bij mij we zen. Ik kom al jaren als advocaat in gevangenissen, dat zijn multicultu rele paleizen. Daar heb ik geleerd dat de hebbelijkheden en onhebbelijk heden van de mens, het moreel besef, dwars door alle kleurtjes heen gaan. Kom bij mij niet aan met racisme. Er was geen richtingenstrijd over de koers, er was geen boreale politiek. Er was een kastekort. Er is ook helemaal geen angstcultuur. Iedereen die ik spreek, vraag ik om kritiek. Kruip niet in je schulp, maar zeg het. Als ik in mijn omgeving merk dat er dicta toriaal wordt opgetreden, dan is dat niks voor mij.'' ,,De asielketen loopt vast, de klimaat- politiek wordt onbetaalbaar, de din gen waar wij tegen vechten worden alleen maar grotere problemen. Onze beweging is onafwendbaar, of ik het nu ben, Baudet of een ander: er ko men mensen die hetzelfde standpunt verkondigen als wij. We hebben de tijd mee. Het beleid dat wij voorstaan gaat gevoerd moeten worden. Ja, je zou er een team van psychiaters op los kunnen laten hoe het mogelijk is dat de VVD nog steeds stemmen trekt. Mensen laten zich knechten. Maar dat is aan het veranderen. Wat wij vinden zit in de harten van de mensen gebakken.'' zaterdag 30 november 2019 Tobias den Hartog Amsterdam Heeft u in de Tweede Kamer al veel voor elkaar gekregen? U ontbreekt tegelijk nog wel eens bij een vergadering. In drie provincies werd FvD de grootste, maar uw partij kwam slechts in één bestuur. Heeft het dan zin om op Forum te stemmen? Jullie peilingen zijn minder gewor den sinds die momenten. Kamerlid Theo Hiddema van Forum voor Democratie in zijn Amsterdamse kantoor, geflankeerd door kater Bram: ,,Onze beweging is onafwendbaar." FOTO MARLIES WESSELS -Theo Hiddema Denkt u dat de gematigde kiezer zich nog bij FvD op zijn plek voelt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11