Bedrijfsleven houdt vragen over afvoeren gifgrond Verdachte moorden zag Pathé aan voor slaapplek 10 NIEUWS Wet speciaal aangepast, nieuw perscentrum, vijf rechters Koen Voskuil Schiphol In een betonnen kolos op een win derige uithoek van Schiphol verza melt zich vanaf 9 maart komend jaar een klein leger van juristen, bezoekers en journalisten om het proces rond de aanslag op vlucht MH17 te volgen. De rechtbank Den Haag - die zich over de zaak buigt - is al druk bezig met de logistieke puzzel rond het proces, zegt pro jectleider Jan van Steen, senior rechter bij de Haagse rechtbank, maar niet inhoudelijk betrokken. Bij de raketaanslag op de vlucht van Malaysian Airways op 17 juli 2014 kwamen 298 mensen om van tien nationaliteiten. Het MH17- proces wordt dan ook geen proces zoals alle andere. Anders dan ge bruikelijk wordt het hele proces door een regisseur in beeld ge bracht. Via een livestream op courtmh17.com is alles integraal te volgen. Nabestaanden krijgen allen spreekrecht, maar kunnen ervoor kiezen niet in beeld te ko men. Omdat het Paleis van Justitie in de hofstad de toestroom niet aan kan, worden de zittingen in Bad hoevedorp gehouden. Er moet zelfs een perscentrum naast de rechtbank worden gebouwd om internationale media te kunnen ontvangen. Daar wordt ruimte in gericht voor 500 journalisten en komen 300 werkplekken. In de persruimte zijn de zittingen op een groot scherm te volgen. Zit tingszaal D van het zwaarbevei ligde complex wordt de plek van de rechters, het Openbaar Ministerie, advocaten, verdachten (indien aanwezig), nabestaanden en een beperkt aantal journalisten. Om de verdachten van het drama in Nederland te kunnen be rechten, moesten nieuwe wetten worden aangenomen. Vanwege het internationale karakter kun nen rechters nu bijvoorbeeld toe staan dat delen van het proces in het Engels worden gevoerd, zoals wanneer buitenlandse nabestaan den van hun spreekrecht gebruik maken. Ook kan er videoconferen- t De zittingen zijn gepland tussen maart2020 en maart2021 tie worden ingezet, wanneer getui gen niet fysiek aanwezig zijn. In totaal zullen drie rechters en twee reserverechters zich buigen over de aanklacht: het laten verongeluk ken van vlucht MH17 en daarmee de moord op de bijna 300 inzitten den van het toestel. Tussen maart 2020 en maart 2021 zijn verschil lende periodes gereserveerd voor de zittingen. Te weten 9 tot en met 13 maart, 23 tot en met 27 maart, 8 juni tot en met 3 juli, 31 augustus tot en met 13 november, en 1 fe bruari tot en met 26 maart 2021. De eerste zittingen zullen inven tariserend zijn. In die fase wordt gekeken welke verdachten er ter zitting zullen verschijnen, welke advocaten er zullen optreden, wat zij vinden van de beschuldigingen en hoe het staat met het opspo ringsonderzoek van het OM. Ver volgens wordt gekeken hoeveel na bestaanden zich willen uitspreken en hoeveel vorderingen er zijn te verwachten. Pas daarna kan een inhoudelijke behandeling van start gaan. On derzoek door Nederland, Maleisië, België en Oekraïne, naar de oor zaak van de ramp, bracht een vier tal verdachten in beeld. Het OM vervolgt drie Russen en een Oe kraïner voor het neerhalen van het passagierstoestel. Allen worden verdacht van moord. Het gaat om rebellenleider Igor Girkin, zijn rechterhand Sergej Doebinski, diens assistent Oleg Poelatov en garnizoenscommandant Leonid Chartsjenko. Dochter Afgelopen zomer kwamen de bouw- en baggersector in de pro blemen door een super strenge norm, waardoor afgevoerde grond alleen nog bij landbouw en in de natuur mocht worden gestort als de concentratie PFAS niet hoger was dan 0,1 microgram per kilo grond. De kritiek op minister Van Veld hoven (Milieu) was niet van de lucht, omdat zij volgens het RIVM best gelijk een mildere norm had kunnen vaststellen. Dat zou logisch zijn geweest, want de concentraties die in verontreinigde gebieden worden aangetroffen, liggen tussen de 1 tot 4 microgram per kilo bo dem. Maar minister Van Veldhoven benadrukt dat zij richting de zomer slechts de wettelijke zorgplicht voor ogen had om burgers te be schermen tegen de ruim 6000 ver- vuilende en soms zelfs gevaarlijke PFAS-stoffen. Die waren toen in het hele land in de bodem aange troffen. Genoeg? Nu ligt er - na extra onderzoek - toch een iets soepeler norm van 0,8 microgram PFAS per kilo droge grond én baggerslib. Is dat genoeg? Hans de Boer, voorzitter VNO- NCW: ,,Op basis van wat we nu weten van de minister lijkt met de nieuwe landelijke normen 80 pro cent van het stilliggende werk in het droge grondverzet weer op gang te kunnen komen." Voor het verplaatsen van bagger is het echter de vraag of de norm toereikend is. ,,We blijven de ko mende tijd daarom in nauw contact met alle leden uit de branches om te kijken of wat op papier staat ook echt werkbaar is. Daar gaat het uit eindelijk om." Ondertussen komt het kabinet met een bescheiden financiële te gemoetkoming. Middelgrote en kleine bouwers en baggeraars die getroffen zijn door de PFAS-crisis, kunnen straks onder gunstiger voorwaarden geld lenen, ondanks dat ze de bank niet genoeg zeker heid kunnen bieden. zaterdag 30 november 2019 GO De extra beveiligde rechtbank op Schiphol krijgt een aparte aanbouw waar 500 journalisten de zaak kunnen volgen. foto anp MH17-proces wordt ongekend groot Het zwaarbeveiligde Justitieel Complex Schiphol in Badhoeve dorp wordt vanaf 9 maart de basis van het internationale MH17-proces. Het hele proces is straks rechtstreeks te volgen. De Haagse rechtbank, die over de vliegramp met 298 doden zal oordelen, geeft alvast een kijkje in de keuken. GRONINGEN Ergun S., de verdachte van de dubbele moord in de Pathé-bioscoop in Groningen, zocht een slaapplaats en dacht dat hij een portiek inliep toen hij in de bioscoop terechtkwam. Hij ontkent het doodsteken van schoonmakersechtpaar Gina en Marinus niet, maar kan zich de steekpartij niet herinneren. Dat bleek gisteren tijdens een eerste verhoor van de Rotter dammer, die vijf weken gele den twee mensen doodde in de Groningse bioscoop. Zijn advocaat zegt dat Ergun S. volledig meewerkt aan het onderzoek. Ergun S. zal waar schijnlijk worden geplaatst in het Pieter Baan Centrum voor verder onderzoek. De rechter moet nog beslissen over een verzoek daartoe van de offi cier van justitie, zegt advocaat Sam Lodder. De raadsman vertelt dat S. geschrokken is van alles wat hem ten laste is gelegd. Maar hij ontkent niet dat hij het heeft gedaan. De GGZ Delfland stond op het punt hem gedwongen te laten behandelen. S. vertelde gisteren ook aan de recherche dat hij in Gronin gen was op zoek naar zijn dochter. Zijn ex woont in de provincie Groningen. S. zwierf al enige tijd door de stad en was op zoek naar een slaapplek. Hij dacht een por tiek binnen te lopen, maar dat bleek de bioscoop te zijn. Wat er daarna is gebeurd, weet hij niet. S. kent de slachtoffers die hij maakte, de vijftigers Gina en Marinus, niet. S. weet ook niet meer hoe lang hij bin nen is geweest en wat hij na de steekpartij heeft gedaan. Hij werd een dag later door de politie neergeschoten. Door de verwondingen die de man opliep kon hij niet eerder uitgebreid in de zaak worden verhoord. Het bedrijfsleven is gematigd positief over het langver wachte kabinetsbesluit om toe te staan dat er voortaan meer kunstmatige chemische stoffen (PFAS) in aarde of slib mogen zitten dan nu. Edwin van der Aa Den Haag Minister Stientje van Veldho ven van Milieu heeft de strenge PFAS-norm versoepeld. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10