'Ik spring bij als het moet, ik kan de markt niet missen' 'Het wordt ons steeds moeilijker gemaakt ons brood te verdienen' 18 Bloemenkoopvrouw Nel Kames is het gezicht van de Haagse Markt. Toen een van haar vaste klanten was overleden, kwam zijn broer aanzetten met diens rouwkaart. De overledene had het vaak over haar gehad, vertelde hij. Ze was van harte welkom op zijn uit vaart. ,,Hij kwam jarenlang elke week een bosje bloemen halen en een praatje maken. Zijn dood raakte me en ik ben naar zijn uitvaart gegaan. Dat werd zeer gewaardeerd door zijn nabestaanden." Een marktkoopvrouw die de uitvaart van een klant bezoekt: dat kom je niet vaak tegen. Het tekent het sociaal hart van Nel Kames (63), die al 43 jaar bloemen verkoopt op de Haagse Markt. Het is haar broodwinning, natuurlijk. Maar haar energie en plezier haalt ze uit de vele contacten met de mensen die bloemen komen kopen. Kames is de jongste dochter van Piet Dame, een legendarische marktkoopman die tachtig jaar op de Haagse Markt werkzaam was. Als kind ging ze met haar vader mee, maar toch werkte ze eerst nog een tijdje bij een bank voor ze in haar vaders voetsporen trad. Het hielp dat ze trouwde met Bert Kames, ook al een telg uit een geslacht van marktkooplui. Tientallen jaren stonden ze samen elke dag op de markt, maar sinds een paar jaar doen ze het wat rustiger aan. ,,Mijn zoon en dochter hebben de zaak over genomen, wij springen bij als het nodig is. Ik kan de markt moeilijk missen hè?" Kames is de spreekbuis en het gezicht van de Haagse Markt en komt in actie als de gemeente de huurtarieven weer eens flink verhoogt. ,,Het wordt de marktmensen steeds moeilijker gemaakt om hun brood te verdienen, maar dat in teresseert de gemeente niets. We heb ben met elkaar miljoenen aan staangeld te veel betaald, maar de gemeente wei gert gewoon dat terug te betalen." Ze zag de Haagse Markt, die zichzelf de grootste van Europa noemt, in de loop der jaren veranderen. Mensen van an dere culturen kwamen erbij, zowel ach ter als voor de kraam. Veel van die nieuwe Nederlanders rekent ze nu tot haar klantenkring. Zijn er religieuze of etnische feesten in aantocht, dan stemt Kames haar assortiment daarop af. ,,In het begin kochten ze geen bloemen. In middels zijn ze zo vernederlandst dat ze ook regelmatig een bosje komen kopen. Dat is integratie. Op de markt is iedereen gelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106