'Mensen in de buurt vragen niet hoe het met mij is, die vragen: waar is je moeder?' Absolutely Fabulous. Nina had dyslexie, maar ze was een studiehoofd; zat ze om elf uur, half twaalf nog huiswerk te maken. Dan zei ik: hou er toch mee op, ontspan! Dan zei zij: mama, je weet niet wat je zegt.'' ,,Ik heb tot mijn 62ste jointjes gerookt. Elke avond eentje, na de voorstelling. En hoe laat Nina ook thuiskwam, ik zat altijd nog met Harald aan een wijntje. Maar ik was ook streng, hoor! Keurig met mes en vork spreken, geen Goede Tijden Slechte Tij den kijken. Voor je het weet denkt zo'n kind dat je de problemen in het leven moet aan pakken zoals in een soap. Eigenlijk had ik liever helemaal niet dat ze televisie keek, maar als het dan moest, dan VPRO. Omdat ik vond dat ik dat kind een alternatief moest bieden, heb ik eindeloos geschilderd, ge plakt, geknutseld en spelletjes gedaan.'' ,,Na de dood van Harald heb ik meer dan een halfjaar in een stoel gezeten. Beetje drinken en jointjes roken van puur verdriet. Natuurlijk maakte Nina zich zorgen. Maar ook toen ben ik heel duidelijk geweest over onze rollen: ik ben de moeder, jij bent het kind en jij gaat niet voor mij zorgen.'' ,,Ze heeft alzheimer. Ik heb me een slag in de rondte gemantelzorgd. Sommige dingen moeten nu eenmaal, hè. Je laat je moeder toch niet verkommeren? Maar het ging niet meer. Ze woont sinds februari in een ver pleeghuis.'' ,,Het kost me heel veel moeite. Mijn moeder was altijd belangrijk voor me. Als zij zei: de- ze voorstelling is goed, dan werd het geheid een hit. Ik bedoel: je kan me uittekenen met mijn moeder. Ze woonde hier jarenlang om de hoek. Mensen in de buurt vragen niet hoe het met mij is, die vragen: waar is je moeder? Ik lunch nog altijd elke zaterdag met haar en dan rijd ik haar een beetje door de stad.'' Ze staart even voor zich uit. ,,Ik kan na twee jaar godzijdank mijn eigen leven weer oppakken en elke dag werken. Daar geniet ik erg van, want ik hou veel van mijn werk. Maar ik hou ook veel van mijn moeder, ook al is ze er eigenlijk niet meer. Ik vind het heel moeilijk." De telefoon gaat. ,,Ik neem niet op, hoor." Ze werpt toch een blik. ,,O, deze moet ik nemen! 'Hoi liefje. Ik vroeg me af waar je ging eten. Oh. Ik dacht: wie weet kunnen we samen eten maar dat gaat dus niet. Bel je vanavond even hoe het was, schat? Oké lieverd, veel plezier. Je kan het hè, je kan het! Daag!' Mijn adoptiezoon.'' ,,Art-Jan de Vries. Die doet al zo'n jaar of twintig mee in mijn gezin. Hij is een thea termaker die op zijn zestiende wegliep uit een streng-christelijk Fries gezin om in Rotterdam zichzelf te kunnen worden.'' ,,Nina's vader zie ik nog altijd. Dat kostte even wat knarsetanden natuurlijk. Het was heus niet zo dat ik zei: (stemmetje) 'o joh, ben jij verliefd geworden op een ander? Nou, prima hoor!' Tuurlijk niet! Het hielp dat ik mijn nieuwe grote liefde Harald te genkwam. Vanaf dat moment kon ik veel gemakkelijker verkroppen dat Bernard was vertrokken.'' „Inmiddels zijn we 25 jaar verder, we zijn al weer lang dik met elkaar. Tegenwoordig zit ik een paar weken per jaar met hem in zijn huis in Frankrijk en dan hebben we het heel gezellig. Geen verkering, gewoon vriendschap. Heel mooi vind ik dat.'' Ze is trots op haar grote samengestelde gezin, zegt ze. ,,Daar heb ik veel voor moe ten slikken, maar het is me gelukt iedereen binnenboord te houden. Ik had al een kind, Harald bracht drie kinderen mee, toen kreeg Bernard nog drie kinderen - leuke jongens, die ook graag hier zijn. En ik ben 42 jaar geleden voogd geworden van een meisje over wie ik me sindsdien erg heb ontfermd.'' Ze zwijgt even. ,,Het is altijd mijn bedoeling geweest om - zet een stemmetje op - een heel wijze vrouw te worden. Met haar eigen stem: ,,Dat lukt me niet altijd, hoor. Maar ik ben wel een eind gekomen.'' PASPOORT Louise Diana Wilhelmina Catharina Luca Privé U heeft wel altijd voor uw moeder gezorgd. Hoe is dat voor u? Adoptiezoon? U lijkt een extented family te hebben. Geboren 18 oktober 1953 in Rotterdam. Opleiding Academie voor Expressie. Loopbaan Begin jaren 80 speelt ze verschillende typetjes in de serie Rok en Rol. Ze doet mee aan reclame spotjes voor de thuiszorg en een energieleverancier. ('Milieu, milieu?! Man, ik kom uit een voor- tréffelijk milieu!'). Speelt op De Parade en in Het Klokhuis, Ja zuster, nee zuster en 't Schaep met de 5 pooten. In het theater is ze onder andere te zien in De ingebeelde ziekte en in Augus tus: Oklahoma. Ze ontvangt verschil lende theaterprijzen. Was getrouwd met Harald van der Lubbe, die in 2008 overleed. Dochter Nina is regisseur van animatiefilms. ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 101