9 Slot van proces van bijna 20 jaar Het OM heeft zijn werk goed gedaan Apple: Krim is deel Rusland 'Dna Brech wijst op lang contact' Spookspeler aangeklaagd wel zijn leven werd bedreigd, peinsde hij er niet over het land te verlaten. Hij hield van Suriname, zag hier een toekomst voor zijn kinderen. Zijn optimisme was groot. Hij geloofde heilig dat de democratie zou worden hersteld. Hij vond het een waardige zaak om voor te vechten.'' In de herfst van 1982 groeit het verzet tegen Bouterse. Die gooit in de nacht van 7 en 8 december de lont in het kruitvat. De militai ren steken gebouwen van radio stations, een krant en vakbond in brand en verbieden de brandweer te blussen. Militairen lichten politieke te genstanders van hun bed. Het zijn vooraanstaande journalisten, vakbondsleiders, advocaten, ex- militairen en academici, zoals oom Sugrim. Ze worden naar Fort Zeelandia gebracht. Bouterse ver klaart op de televisie dat de arres tanten een staatsgreep wilden plegen. Oemrawsingh: ,,Ik heb die nacht pantserwagens gezien en militairen horen schieten. Op 9 december hebben we de juwe lierszaak gewoon geopend alsof er niets aan de hand was. Tot iemand belde. Mijn oom was opgepakt.'' Vluchtpoging Bouterse verklaart in een televi sietoespraak dat de slachtoffers bij een vluchtpoging in de rug zijn geschoten. Maar onderzoe ken en getuigenverklaringen wij zen uit dat de meeste slachtoffers zijn gemarteld, en van voren en van dichtbij zijn doodgeschoten. Lichamen zijn verminkt en heb ben breuken. Bij één slachtoffer is zijn scrotum afgesneden, bij een ander is met kogels in de borst en buikstreek een patroon van een kruis gemaakt. Oemrawsingh zag zijn oom in het mortuarium. Hij had kogelga ten in zijn rechterwang en bij de linkerslaap. ,,Het was onwerkelijk. Het drong niet tot me door. Nabe staanden hebben de lichamen be wust niet gecremeerd, omdat we wisten dat ze misschien nog no dig waren voor onderzoek.'' Ondanks deze bewijzen wijst Irvin Kanhai, advocaat van onder anderen Bouterse, alles van de hand. Het gesprek met hem gaat bij aanvang al mis als wordt ge vraagd naar de zitting van de Krijgsraad over de 'December moorden'. ,,U heeft het over Decembermoorden. Wat zijn dat?'' zegt Kanhai geïrriteerd. ,,Nederlanders noemen het de 'Decembermoorden'. Weet u dan wat er is gebeurd?'' Voor Kanhai is het duidelijk dat de slachtoffers een machtsover name beraamden, met hulp van Nederland. ,,Dat wist iedereen, maar dat wordt geheimgehouden. Suriname moet blij zijn dat de militairen destijds hebben inge grepen'', zegt Kanhai. ,,Dit proces heeft niets opgele verd. We weten nog steeds niet wat er is gebeurd. Het enige wat we weten is dat Bouterse moet hangen. DMr draait dit proces om, niet om wat er is gebeurd. Ik heb geen enkel vertrouwen in de afloop. Mijn cliënten voelen zich op voorhand al veroordeeld. Ne derland loopt voorop.'' Vorige maand verzocht Kanhai het Hof van Justitie de strafzaak zonder strafoplegging stop te zet ten, omdat de Krijgsraad ruim een jaar lang geen processuele handeling had verricht. Het hof wees die vordering af, maar noemde de lange schorsing 'onredelijk lang'. Geen van zijn cliënten zal vandaag verschijnen, zegt Kanhai. ,,Dat er een jaar lang niets is gebeurd, is in strijd met het fundament van het strafpro cesrecht. Een dag na de uitspraak van het hof krijgen alle verdach ten opeens te horen dat ze weer moeten verschijnen, maar ze ho ren niet waarom. Hier is sprake van rechtsonzekerheid. Daar moeten consequenties aan wor den verbonden.'' Levenswerk Hugo Essed, advocaat van de na bestaanden, is het met Kanhai eens dat het te lang duurt. ,,Maar dat lag niet aan de Krijgsraad, maar voor honderd procent aan de hoofdverdachte.'' Voor Essed is dit proces zijn le venswerk geworden. Op de gevel van zijn kantoor prijkt een veel zeggende spreuk: 'Recht en waar heid maken vrij'. ,,We hebben alle tegenslagen tot nu toe kun nen pareren. Nabestaanden heb ben groot vertrouwen in de inte griteit, deskundigheid en durf van de burgerrechters. Het heeft mij hoop gegeven dat dit land een goede toekomst tegemoet gaat.'' De advocaat is ook tevreden over de strafeisen. ,,Op een aantal momenten twijfelde ik aan de daadkracht van het OM. Onte recht. Het OM heeft zijn werk goed gedaan. Het is overduidelijk dat de hoofdverdachte direct be trokken is geweest bij het marte len en vermoorden.'' Voor Sunil Oemrawsingh is het 'de hoogste tijd' voor een uit spraak in deze slepende zaak. ,,We weten wie de moordenaars zijn. Buiten de nabestaanden hadden weinig mensen gedacht dat het ooit zover zou komen. Het sterfbed is geen oplossing. De verdachten moeten bij leven hun onschuld bewijzen of schuld be kennen. De rechtsstaat Suriname moet overwinnen.'' vrijdag 29 november 2019 Wie zijn de vijftien slachtof fers van de Decembermoorden en wat gebeurde er na de onaf hankelijkheidsverklaring? 1982: begrafenis in Paramaribo van een van de slachtoffers van de executies. fotos anp Frank Wijngaarde Soerendre Rambocus John Baboeram Robby Sohansingh 25 NOV 1975 Suriname onafhankelijk. 25 FEB 1980 Desi Bouterse grijpt de macht via militaire coup. 8 DEC 1982 15 tegenstanders van het regime Bouterse worden gemarteld en gedood: de December moorden. 12 FEB 1985 VN noemt de moorden 'standrechtelijke of willekeurige executies'. 1 NOV 2000 Vooronderzoek voor een proces van start. 24 DEC 2004 Dagvaardingen voor Bouterse (hoofdver dachte) en 24 anderen. 30 NOV 2007 Krijgsraad start proces. 19 JUL 2010 NDP wint verkiezingen, Bouterse president. 23 MRT 2012 Een verdachte verklaart dat Bouterse zelf de slachtoffers Daal en Rambocus doodschoot. 4 APR 2012 Parlement neemt Amnestiewet aan; krijgsraad moet het proces staken. 14 JUL 2015 Bouterse herkozen. 1 DEC 2015 Na klacht nabestaanden beslist het Hof dat het proces moet voortgezet. 9 JUN 2016 Krijgsraad verklaart de Amnestiewet ongeldig en heft de schorsing van het proces op. 29 JUN 2016 Bouterse beroept zich op staatsveiligheid; zaak opnieuw geschorst. 30 JAN 2017 Krijgsraad bepaalt dat het proces kan door gaan. 28 JUN 2017 Openbaar aanklager eist 20 jaar tegen Bouterse en zeven anderen voor moord met voorbedachten rade. Bewijs dat Bouterse zelf heeft geschoten, ontbreekt. 30 NOV 2018 Laatste zitting. 14 JUN 2019 Twee verdachten (voormalig ministers en daarom apart berecht) worden vrijgesproken door de kantonrechter. 25 OKT 2019 Advocaat Bouterse verzoekt vervolging te staken, omdat de zaak al een jaar stil ligt. Het hof wijst dit af. 29 NOV 2019 Waarschijnlijk wordt vandaag een datum voor het vonnis genoemd. -Hugo Essed, advocaat nabestaanden MOSKOU Voor Apple is de Krim voortaan Russisch grondgebied. Russen met een iPhone of iPad zien het schiereiland voortaan als onderdeel van Rusland op hun scherm staan bij Apple Maps en Weather. Apple luistert hiermee naar de Russische autoriteiten. Google ging eerder al over stag. De verandering geldt alleen in Rusland. Daarbui ten is de Krim niet aange duid als onderdeel van Rusland. Het schiereiland werd in 2014 geannexeerd door Moskou, maar andere landen erkenden dat niet. MAASTRICHT De twee ge tuigen die vermoeden dat zij in augustus 1998 Jos Brech met Nicky Verstap pen hebben zien fietsen op de Brunssummerheide, moeten bij de rechter hun verhaal doen. De verdachte blijft voorlopig in de cel, zijn dna op Nicky wijst op 'lang durig, intensief' contact, stelt een expert. De recht bank van Maastricht be sloot gisteren over de on- derzoekswensen en het voorarrest. Nicky Verstap pen verdween in augustus 1998 tijdens een zomer kamp, een dag later werd hij dood aangetroffen. VIBORG De Deense voet balclub Viborg FF heeft een strafrechtelijke klacht ingediend tegen de Neder landse 'spookvoetballer' Bernio Verhagen en diens zaakwaarnemers. De 25-ja- rige Verhagen zou zich voorgedaan hebben als profvoetballer, maar dat in werkelijkheid helemaal niet zijn. Viborg meldde dinsdag al dat het contract van Ver hagen is ontbonden. Verha gen arriveerde in oktober van dit jaar in Viborg, maar werd snel van het trai ningsveld gehaald wegens een gebrek aan voetbalca paciteiten. De Deense profclub geeft aan dat Ver hagen is vastgelegd zonder dat ze hem aan het werk hebben gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9