WIM HOFMAN Neem een duik in de Zeeuwse winter ZEELAND 13 vrijdag 29 november 2019 Uit de Zeeuwse Almanak 2019 De cember. Eerste helft. December begint zacht en langzaam en eindigt koud. In de nacht van vijf op zes december is het zeer fris en ongekend mistig. Sokken aan in bed. Er bestaat kans dat er op de deur wordt geklopt. Deze maand staat het woord STOFFERD (sa mentrekking) als scheldwoord centraal. Bezigheden in het begin van de maand: het vegen en aantrekkelijk maken van de schoorsteen, het schoonmaken van dakgo ten. Oefenen met surrogaat pepernoten. Het rijmwoordenboek uit de bibliotheek halen. Gelinieerd bloknoot kopen. Leer verven met verfrollers. Trek pluggen uit een muur met een schroef. Denk na over het afschaffen van sinter klaas. Doe zelf je kerstkalkoenbouten in de vrieskist. De Japanse Duizendknoop is een moeilijk te bestrijden plant. Pampa gras in de tuin is een must. Gezegde van de dag: wie het langst lacht lacht het bela chelijkst. 3 In stilte tochtstrippen aanbrengen. Voor zichtig de kerstballen van de vliering ha len. Niet vergeten de baarden van sint en kerstman te inspecteren. Maak zelf een kerstgeurkaars met persoonlijk aroma. Slapeloosheid bestrijd je het best met een goede nachtrust. 4 Kalligrafeer een gedicht. Tijd om schoe nen te poetsen en kerstkransen te vlech ten. Geen regen van betekenis. 5 Dit jaar valt het accent anders dan vorig jaar op auberginekleurige kerstversiering. Omdat auberginekleurige ballen tussen het groen van de boom niet sterk of in het geheel niet opvallen, zijn extra ballen wel kom. Zeer koude nacht, harde wind. Ver spreide buien. Ducttape kan diensten be wijzen. 6 Verberg uw teleurstelling en schaamte. Thema van meditatie: de eenvoud van in nerlijke schoonheid. Open het derde oog om daarna met het vierde de energieën in de ruimte waar te nemen. En: als jijzelf niet verandert, verandert de rest wel. Af val scheiden. Sinterklaaspapier bij sinter klaaspapier. Volle maan. De maan gaat onder als de zon opkomt en andersom en staat op 585.111 kilometer van Middelburg. Mid delburgers slapen onrustig en zijn be vreesd dat de gevoelens, mochten ze die hebben, met hen aan de haal gaan. Brand weer staat klaar en waakt. 13 Het vechten tegen windmolens heeft een andere betekenis gekregen. Laatste jene verbessen plukken, kliswortels (tegen haaruitval) verzamelen. Tuingereedschap repareren. Sneeuwschop klaarzetten. Naar de kapper. Kerstlied (War is over) oefe nen. Gezegde: Dat is de vloer dweilen met je sokken (politieke uitspraak tijdens dis cussie over de zorg). 14 Ontdek je totemdier en laat dat in propor tie ergens op je lichaam tatoeëren. Een gi raf kan op een bovenbeen, een spin op de nek, een slang om de pols, een vleermuis op het voorhoofd en vissen kunnen eigen lijk overal op. 15 Zelf nieuwjaarskaarten maken. Brief tot 20 gram versturen in 2020 is 91 eurocent (binnenland). Decemberzegels kosten dit jaar 78 cent. Minimaal formaat van de kaart of envelop is 9x14 cm. Maximaal for maat onbeperkt. De envelop is dichtge plakt en voorzien van adres en postcode en zegel en decoraties zoals sterretjes of kerstklokjes of hulsttakjes met besjes. De kaart of brief behoort er van tevoren be schreven of onbeschreven, ingestopt te zijn. Kaarten kunnen eventueel ongelezen worden teruggestuurd. Waarschuwing: veel brievenbussen zijn zo afgesloten dat het posten van brieven bemoeilijkt wordt of welhaast onmogelijk is. Het zijn geen pesterijen. De posterijen doen dat niet voor niets. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Sint Bij honderden Zeeuwse kinderen blijft het schoentje leeg. Dat kun je een kind niet uitleggen. Als an dere kinderen trots hun cadeau tjes laten zien, staan zij met lege handen (23 november). Fijn dat er particuliere initiatie ven zijn die dit proberen op te heffen, maar er staan nog enkele honderden Zeeuwse kinderen op de wachtlijst voor een cadeautje. Volgens premier Rutte (VVD) klotst in ons land het geld tegen de plinten. Dan moet er toch wel heel veel geld zijn. Waarom krijgt niet elk kind dat in armoede op groeit - en dat is er één op de twaalf - een sinterklaascadeautje via de sociale dienst? En deze heet op Walcheren Orionis. Pre mier Rutte en gemeente Vlissin- gen: als jullie wat om kinderen geven, doe er dan wat voor! Maria Pinkster/ Willem Osterman, huisarts De Kempenaerst 2, Vlissingen Zwarte Piet Zwarte Piet en roetveegpieten te genover elkaar. Jammer dat men een paar jaar geleden de slaver- nij onvoldoende in perspectief heeft weten te plaatsen. Bij het moeten afstaan van Nieuw Am sterdam hebben wij Suriname van de Engelsen overgenomen, vanwege de grondstoffen en de potentiële rijkdom die daarin lag. Ongetwijfeld wisten de Engelsen al dat winning van die grondstof fen een moeilijke zaak was. Het waren de Engelsen die suikerriet plantages aanlegden, en negers haalden uit Afrika omdat de in dianen niet sterk genoeg waren. Ik denk dat we - verblind door geldzucht - ons helemaal niet verdiept hebben in de reden van aanleg van suikerrietplantages, en de tengere indianen. Wij zijn ermee doorgegaan, wat ook toen al kritiek opleverde in Nederland! Wat wel een Neder lands trekje is, is om overal winst uit te halen, zoals onderdeks drie lagen te maken voor het vervoer van negers, in plaats van twee. Hester van Rees Marktveld 7, Kloetinge Damherten Staatsbosbeheer (gesteund door Fauna Beheer Eenheid Zeeland) drijft zijn plannen door om 500 damherten af te schieten op de Haringvreter in het Veerse Meer. Woordvoerder Imke Boerma zegt: 'wij vinden het ook niet leuk om herten dood te ma ken'. Hij wijst een verzoek van Statenlid Trees Janssens van de Partij voor de Dieren Zeeland om een wetenschappelijke hertelling met een warmtezoekende drone te doen, keihard af. Verzoeken om informatie via de Wet openbaarheid bestuur wor den met pietluttigheden afgewe zen of op de lange baan gescho ven. Kostbare onderzoeksrappor ten spreken over schade aan de natuur. Alsof damherten geen natuur zijn! Over herplaatsing op een van de andere eilanden of op de Goudplaat/Schotsman/ Braakman heeft nooit iemand na gedacht. Weer een droevig voorbeeld van 'mensDOM en dierenRIJK'. Daarom een dringend beroep op vergunningverlener provincie Zeeland: stop deze slachtpartij. Piet Blok Heer Janszdorp 15, Kamperland Zeilmakerij In het artikel over zeilmakerij Van der Sneppen (20 november) miste ik een belangwekkende op merking. De zeilmakerij zou al sinds 1861 bestaan. Ik (1933), ach terkleinzoon van Huibrecht Rib- bens uit Zierikzee, weet het vol gende te vertellen. H. Ribbens begon met zijn werk in 1861 in Terneuzen. Hij bouwde zijn huis annex een winkel en zeilmakerij aan de Westkant, tegenover de eerste zeesluis en deed goede za- ken. Hij had het zeilmakersvak van zijn vader geleerd. In 1920 werd het oude huis vervangen door het enige jaren geleden ge restaureerde huis dat er nu nog staat. In de Dijkstraat werd een nieuwe zeilmakerij gebouwd. Op de begane grond opslag van oliën en vetten. In een later sta dium werd de zeilmakerij voor een appel en een ei overgedaan aan Van der Sneppen, die in die tijd bij mijn opa werkte. O. Ribbens Kreeft 1, Oostburg Bombardement In de krant (27 november) wordt opnieuw gezeurd over het bom bardement in Irak op een IS bom- menfabriek waarbij burgerdoden vielen. Is onze overheid nu zo wereldvreemd dat ze niet weet dat in een oorlog burgerdoden te betreuren zijn Dat was ook tij dens onze bevrijding 75 jaar gele den bij de Slag om de Schelde het geval. Gaan we daar ook over zeu ren bij de geallieerden die bom men afwierpen om ons te bevrij den Het wordt tijd dat de regering zich niet langer inlaat met zaken die ze niet meer kan veranderen, maar zich bezighoudt met echte problemen, zoals het oplossen van de immigratiestroom die vol ledig uit de hand aan het lopen is. Peter H. de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator 1 2 12 Suikerriet in Suriname. foto ruud hoff/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49