Jaar later, nog geen snuffelnet i in Kanaalzone Strandwacht Dijkstra kan het zand tussen zijn tenen vandaan spoelen Poelendaelebrug is er niet best aan toe 8 NIEUWS Rekenkamer: gemeenten moeten zelf inzicht krijgen in kosten jeugdzorg Dit is de conclusie die de rekenka mercommissie Hulst Terneuzen trekt na uitvoerig onderzoek naar financiële risicobeheersing in de jeugdzorg in de twee Zeeuws- Vlaamse gemeenten. Bij de over dracht van jeugdzorgtaken van de rijksoverheid naar de gemeenten in 2015 is er vooral op gelet dat ieder een die zorg nodig heeft, die ook zou krijgen, aldus de rekenkamer commissie. Het beleid was minder gericht op het beheersen van de kosten. Zo goed als alle gemeenten in Nederland hikken tegen (enorme) tekorten in de jeugdzorg aan. De dertien Zeeuwse gemeenten stuur den deze week nog een gezamen lijke brief naar Den Haag waarin zij alarm slaan over de oplopende kos ten. Er is snel meer geld nodig, stel den zij, minimaal 45 miljoen euro extra per jaar. Erwin de Koster, lid van de re kenkamercommissie Hulst Terneu- zen, vindt het heel begrijpelijk dat de Zeeuwse gemeenten hard aan de bel trekken. De overdracht van de jeugdzorgtaken van de rijksover heid naar de gemeenten ging ge paard met een korting van vijftien procent. ,,Onder meer preventie zou tot kostenbesparingen moeten leiden", geeft De Koster aan, ,,maar omdat zo meer mensen in beeld ko men, kun je extra vraag naar jeugd zorg verwachten." Weinig invloed Het aantal jongeren in de jeugd hulpverlening is sinds 2015 geste gen. De Koster voert daarvoor als verzachtende omstandigheid aan dat 'gemeenten er niet alles aan kunnen doen' om de groeiende vraag te voorkomen. Zo kunnen zij geen tot weinig in vloed uitoefenen op verwijzingen door huisartsen en gecertificeerde instellingen. Tegelijkertijd stelt de rekenkamercommissie Hulst Ter- neuzen dat in 2015 is nagelaten 'een We hadden eerder actie kunnen ondernemen op de tekorten goed plan van aanpak te maken voor de hele zorgketen met daarin heldere kaders en verantwoorde lijkheden'. Meer afstemming met zorgaan bieders is ook nodig, aldus de com missie, om op tijd de hulp te kun nen op- en afschalen. Heel cru Hulst heeft in reactie op het onder zoek aangegeven altijd al ingezet te hebben op risicobeheersing. Ter- neuzen heeft daar in 2018 voor het eerst werk van gemaakt. Wethou der Sonja Suij reageerde deze week in een raadscommissie samenle ving: ,,We hadden de tekorten niet kunnen vermijden, we hadden er wel eerder actie op kunnen onder nemen." Ze voegde daaraan toe dat 'het wel heel cru zou zijn alleen op kosten te sturen'. ,,We willen geen rem zetten op het verlenen van hulp die nodig is." Redder, gastheer van de Vlissingse badgasten, strandontwikkelaar en initiator van de hulpver leningsmanifestatie Rescue Vlis singen; Albert Dijkstra nam giste ren in paviljoen Pier 7 afscheid als bewaker van de Vlissingse stran den. Bij beroerd strandweer. Wel toepasselijk vond zijn neef, Ste- fano Dijkstra.De receptie trok veel bezoekers, van collega-hulpverle ners van mens en dier tot strand- wachten van zijn eigen ploegen, de 93-jarige oudloods Albert Veld kamp en de strandwachten uit de tijd van Dijkstra's vader, strandbe- heerder vóór hem, gehuisvest in het badcaisson waar nu Pier 7 zit. De 32 jaar die Albert Dijkstra voor de gemeentelijke stranden zorgde, zijn niet goed afgelopen. De finan ciële malaise van de gemeente vroeg om bezuinigingen. De over- dracht van het beheer van de stranden aan de Stichting Strand- exploitatie Veere ging niet zacht zinnig voor Dijkstra en zijn ploeg. Vandaar dat van het gemeente bestuur alleen burgemeester Bas Misschien ga ik nog een boek schrijven uit de journaals waar mijn vader al mee begon van den Tillaar zijn opwachting maakte, maar niet speechte. Dijk stra's collega en leidinggevende bij de gemeente, Kees Luteijn deed het woord. Hij memoreerde de rol die de familie Dijkstra speelde in de voorzieningen die de stad bij de inwoners en de bezoekers een re putatie gaven. Voor vader Albert Dijkstra vanaf 1971, en zoon Albert eigenlijk al vanaf zijn vijfde jaar. ,,Dijkstra was de enige mede werker die altijd met zand tussen de tenen op het stadhuis kon ko men. Hij was de spin in het strandweb. Alle Vlissingse fami lies die een cabine hadden in het caisson, hadden een speciale ver houding met hem. Toen we in 2001 gingen samenwerken was het een beetje onderkomen, achter haald strandbedrijf", haalde Lutijn aan. Hij roemde Dijkstra als ont wikkelaar van het strand en 'het product Vlissingen'. ,,Die gele Landrover van toen had plankjes op de bodem zodat je er niet door heen zakte. De rode Toyota die volgde stond bekend als de troon van Albert." Dijkstra reageerde geëmotio neerd. ,,Ik kijk terug op heel mooie jaren. Ik ga zeker niet weg uit Vlis- singen. Heel misschien ga ik nog een boek schrijven uit de dagjour naals die mijn vader veertig jaar geleden begonnen is." Die boodschap kreeg de Terneu- zense wethouder Ben van Assche deze week mee in de raadscom missie omgeving. Het is bijna een jaar geleden dat de Terneuzense gemeenteraad zich eensgezind uitsprak voor zo'n netwerk. Dat gebeurde na actie van de Stichting Kanaalzone Gewoon Schoon uit Sluiskil. De organisatie wil elek tronische snuffelpalen in de Ka naalzone, zoals bij Rotterdam en Moerdijk. Hans Arissen van de stichting sprak in bij de raadscommissie en MIDDELBURG Eén van de be langrijkste bruggen in één van de drukste wegen van Middelburg is er zo slecht aan toe dat snel ingrij pen nodig is. Het gaat om de Poe- lendaelebrug in de bocht van de Nieuwe Vlissingseweg. In de betonnen liggers onder het middelste stuk zitten scheu ren. Als die niet snel gerepareerd worden, wordt de brug afgekeurd voor zwaar vrachtverkeer. Dat be tekent dat transportverkeer om geleid moet worden en dat zal tot files leiden, vreest de gemeente Middelburg. Het niveau van afkeuren is al bereikt, stelt de gemeente. Die kreeg daar alle steun van CDA, GroenLinks en D66. ,,Er wordt volop aan gewerkt", reageerde wethouder Van Assche. Ingeni eursbureau Tauw is door de pro vincie gevraagd onderzoek te doen naar een milieumeetnet- Gemeenteraad Terneuzen vindt het veel te lang duren werk in de Kanaalzone. Rijkswa terstaat, havenbedrijf North Sea Port, de Zeeuwse milieudienst RUD en gezondheidsdienst GGD zijn er ook bij betrokken. Meer haast maken heeft weinig zin, vol gens Van Assche. ,,Dat zoveel par tijen ermee bezig zijn, is al winst." trekt daarom 300.000 euro uit voor het herstel. Versterking van de Poelendaelebrug is niet moei lijk en gebeurt met zogenoemde lijmwapening. Die wordt aan de buitenkant van de liggers aange bracht. Daarna kan de brug weer twintig jaar mee. De gemeente wil half april be ginnen met het werk. Dat duurt twee maanden. Het verkeer heeft weinig last van het werk, dat vooral onder de brug wordt uitge voerd. Tijdens de werkzaamhe den moet het verkeer soms over één in plaats van twee rijstroken rijden. Landbouwverkeer moet wel omgeleid worden. Albert Dijkstra (r) krijgt van zijn broer Renato wat te drinken voor later. In het midden Alberts vriendin Carlien van Dijk. foto lex de meester vrijdag 29 november 2019 Handje ophouden volstaat niet Met alleen je hand ophouden in Den Haag voor meer geld voor de jeugdzorg, komen de Zeeuwse gemeenten er niet. Ze moeten ook zelf meer actie on dernemen om meer inzicht te krijgen in de kosten. Harmen van der Werf Terneuzen -Sonja Suij, wethouder Claudia Sondervan Vlissingen -Albert Dijkstra In de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone moet zo snel mogelijk een fijnmazig milieumeetnetwerk komen. De onderzoeken daar naar duren veel te lang. Harmen van der Werf Terneuzen r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44