:v^ a 'Logisch dat jonge kinderen hun vader trouw zijn' NIEUWS 3 VERBORGEN GEZIN Gerrit Jan van D. wordt inmiddels ook verdacht van seksueel misbruik, maar de vijf jongste kinderen blijven hun vader steunen. De zaak verscheurt het gezin. *l| 'Het is voor ons hele gezin heel pijnlijk dat er een kloof is ontstaan tussen onze oudste broers en zus', brachten de vijf kinderen die het langst op de boerderijin Ruinerwold woonden, gisteren naar buiten in een verklaring. Dat gebeurde nadat het Openbaar Mi nisterie bekend had gemaakt dat vader Gerrit-Jan van D. (67) ook vervolgd wordt voor het seksueel misbruiken van twee van zijn kinderen. Het gaat om kinderen die al eerder de banden met hun vader hadden verbroken en niet op de boerderij woonden. De vijf jongste kinderen kunnen zich niet vinden in beschuldigingen die tegen hun vader zijn geuit. 'Dat komt omdat wij een andere ervaring hebben dan onze oudste drie broers en zus', laten de kinderen weten in hun verklaring. Behalve seksueel mis bruik, is Van D. ook aangeklaagd voor vrijheidsberoving, het benadelen van de gezondheid van anderen (mishan deling) en witwassen. Dat de politie hen op 14 oktober ontdekte nadat broer Jan Zon bij een café in de buurt had aangeklopt voor hulp, voelde niet als een bevrijding voor de kinderen. Ze geven aan dat ze hun levens niet op hoeven te pakken, omdat hun levensdoel niet is veran- derd. Alleen hun omgeving. 'Wij heb ben van onze vader geleerd om je ge luk te zoeken in je relatie met God, en je onderwijs in eigen hand te nemen. En daar geloven wij nog steeds in. Wij definiëren geluk niet als het 'afge scheiden leven van de maatschappij', dat was ook nooit de bedoeling maar dat is nou eenmaal zo gelopen.' De verklaringen van de jongste kin deren, die negen jaar met hun vader in afzondering leefden, staat haaks op wat de vier gevluchte kinderen naar buiten brachten. Die herkennen zich wel in de tenlastelegging. 'We ver trouwen op een goed rechtsverloop.' De vier oudsten hebben documentai remaakster Jessica Villerius benaderd om hun levensverhaal eenmalig te la ten vastleggen. 'Liever hadden we nooit verteld over deze periode, maar de situatie dwingt ons nu in een posi tie dat we wel móéten reageren. Het alternatief is namelijk dat we verhalen moeten lezen en op televisie moeten zien die niet kloppen, zoals nu al ge beurt. Er wordt veel over ons gezegd en geschreven en in sommige be schrijvingen herkennen we onszelf volledig, maar in andere totaal niet. We willen daar duidelijkheid over ge ven zodat we ons leven als gezamen lijke kinderen uit dit gezin uiteindelijk weer kunnen oppakken. Maar dan op ons tempo en op momenten dat wij daaraan toe zijn.' De vijf jongste kinderen overwegen ook om mee te werken aan de docu mentaire, maar willen dat eerst met hun vader bespreken. Hij ligt nog in het ziekenhuis van de gevangenis in Scheveningen. Omdat hij een beroerte heeft gehad en moeilijk praat, hebben rechercheurs hem nog steeds niet kunnen verhoren. Van D. en klusjesman Josef B. wor den ook verdacht van het enkele maanden vasthouden van een 69-ja- rige Oostenrijker in 2009 in Meppel. Uit onderzoek in de afgelopen maanden is gebleken dat Van D. de va der is van alle kinderen die op de boer derij zijn gevonden. Vast is komen te staan dat de moeder op 6 oktober 2004 in Zwolle is overleden. Omdat de kin deren niet stonden ingeschreven, heeft het Openbaar Ministerie dat nu kunnen doen. vrijdag 29 november 2019 GO :.v De boerderij in Ruinerwold, waar Gerrit Jan van D. (tekening onder) woonde met zijn kinderen. foto en tekening anp Afgezonderde kinderen nemen vader niets kwalijk Sander van Mersbergen Raymond Boere Ruinerwold "SL 7 Kijk op de site bij /video Gerrit-Jan van D. wordt verdacht van misbruik Het is volkomen logisch dat de vijf jongste kinde ren van Gerrit Jan van D. hun vader blijven steu nen, hoewel justitie hem ervan verdenkt hen ge vangen te hebben ge houden en mishandeld. Dat stelt Karin Krijnen, woordvoerder van het meldpunt Sektesignaal. ,,Ze zitten er nog mid denin. Ze weten niet beter, zijn volledig geïn doctrineerd. Ze kennen geen andere wereld en zijn niet in staat te beoor delen dat de situatie waarin ze zijn opgegroeid verkeerd was." Bij Sektesignaal, dat sinds 2013 bestaat maar eind dit jaar stopt, komen jaar lijks vele tientallen meldin gen over sektes binnen en dit jaar zelfs meer dan honderd. ,,Er zijn meer voorbeelden van mensen die worden weggehouden van de maatschappij, maar de situatie in Rui nerwold was wel heel ex treem. Ook bij mildere vormen komen we echter voorbeelden tegen van mensen die bijvoorbeeld niet bij de politie willen verklaren. Soms komen ze daar later op terug." Mensen die uit een sekte stappen, hebben vaak geen enkel houvast. Het alternatief - vasthouden aan wat bekend is - voelt vaak veel veiliger. Daarom kijkt Krijnen met bewon dering naar de rol van zoon Jan, de 25-jarige man die de boel aan het rollen bracht toen hij zijn verhaal deed bij café De Kastelein in Ruinerwold. ,,Het is heel bijzonder dat hij er zelf uitgestapt is. Het is bekend dat hij on line contacten had. Mis schien had hij nog con crete herinneringen aan vroeger, aan hoe het bui ten de boerderij was. Maar ook dan is het nog een hele stap." Volgens Krijnen zullen de kinderen vele jaren nodig hebben 'om dit een plek te geven'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3