Schoorsteen van karton Met Sint een liedje zingen II Topdrukte bij hobbywinkel Pipoos in Middelburg ZEELAND 3 INSPIRATIE Voetbal Lana van Beek (6) uit Baren drecht komt naar de intocht in Zierikzee, omdat die leuker is. En omdat al haar opa's en oma's op Schouwen-Duive- land wonen. ,,Ik denk 677 jaar." „Pepernoten! En schuimpjes. En hij lust spinazie met aard appels." ,,Ik denk dat hij om vijf uur op staat. Om 7 uur gaat hij naar bed. Hij moet ook weer vroeg op." ,,Zie ginds komt de stoomboot! Dat weet ik omdat ze dat net hebben verteld." ,,Door de schoorsteen. Wij hebben een nieuwe gemaakt van karton." ses, maar haar hobby liep al snel uit de hand. „Vorig jaar heb ik er wat meer gemaakt, en dit jaar heb ik er echt al tientallen verkocht. Ik ben al het hele jaar bezig met knutselen, zodat ik eind november alles klaar heb staan. Middenin de zomer zat ik al surprises te maken." Zakcentje Sturm verdient een 'zakcentje' met de surprises, maar maakt ze vooral omdat ze ervan geniet. ,,Ik maak al leen dingen die ik leuk vind om te maken. Als ik er eenmaal mee bezig ben, dan vergeet ik de tijd. Het is echt ontspanning voor me. Ik pro beer ze zo echt mogelijk te laten lij ken. Ik denk er van tevoren lang over na: de verhoudingen moeten helemaal kloppen. Ik vind het mooi om van eenvoudige materialen zo als karton en piepschuim iets moois te maken." De broodjes hamburger lopen dit jaar het best. ,,Die zijn inmiddels al uitverkocht." Sturm zorgt dat haar surprises makkelijk uit elkaar te halen zijn. ,,De mensen moeten er natuurlijk wel een cadeautje in kunnen stop pen." Sturm kan alleen haar klanten blij maken met surprises: voor haar eigen familie hoeft ze niets te maken. Ze kijkt een beetje teleur gesteld. ,,De kinderen zijn al groot. We vieren dit jaar geen Sinter klaas." den groter: vroeger hielp ik ze al tijd met hun surprises voor school. Ik vond het jammer dat dat niet Ze zijn heel blij met de surprises die ik maak meer hoefde. Niet iedereen vindt het leuk om surpri ses te maken, dus ik dacht dat er wel een markt voor zou zijn." Het eerste jaar maakte Sturm een paar surpri- Quinty Paauwe (7) uit Yer- seke is blij dat Sinterklaas weer in Nederland is. Ze weet zeker dat de sint een magische ring heeft om deuren open te maken. ,,Misschien wel honderd jaar, of ouder. Ik weet het eigenlijk niet. Hij ziet er echt heel oud uit." ,,Pepernoten en speculaas natuur lijk." ,,Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje." ,,Een liedje zingen." ,,Meestal via de schoorsteen, daarom zijn de pieten zo zwart. En als dat niet lukt, dan heeft hij aan zijn hand nog altijd een magische ring. Daar mee gaan alle deuren open." Sjoerd Cevaal (8) en zijn zusje Ma- rit (4, maar al bijna 5) uit Oost Souburg kunnen Sinterklaas en Zwarte Piet goed zien aankomen, op de schouders van pa en ma. „Kleurtjespiet. Hij heeft geen re genbooggezicht, maar hij draagt wel een héél mooi pak in héél veel mooie kleuren." ,,Dat weet ik niet. We gaan altijd twee keer kijken: in Vlissingen en in ons eigen dorp.'' vrijdag 29 november 2019 zit ik al te knutselen Bij hobbywinkel Pipoos in Middelburg is het deze weken topdrukte. Papier, piepschuim, verf en lijm wor den aan de lopende band ver kocht. ,,We krijgen kinderen over de vloer die surprises op school moeten maken, maar ook mensen die thuis of op hun werk Sinterklaas vieren", ver telt filiaalmanager Emma Brand. ,,Ze komen binnen met plaatjes of vage ideeën, en vragen wat er nodig is om het te maken. Anderen willen er zo snel mogelijk van af zijn." Wie geen inspiratie heeft, kan op de toonbank in de winkel voorbeeldsurprises bekijken. ,,We hebben bijvoorbeeld een grote tube verf staan en een pepernotenmonster." De meeste klanten willen een surprise maken die iets met voetbal te maken heeft. „Vorig jaar verkochten we veel gou den spuitbussen aan klanten die een voetbaltrofee wilden maken. Heel makkelijk: je haalt een oude voetbalschoen uit de kast, of bij de kringloop winkel, en je bespuit 'm." De tips voor een geslaagde surprise? ,,Haal een grapje uit. Als iemand bijvoorbeeld van boterhammen met pindakaas en banaan houdt, maak die dan na. En zorg dat je ca deautje in de surprise past. Vergeet niet om goede lijm te kopen. En maak het jezelf niet te moeilijk: van een kartonnen doos of een piepschuim bal kun je heel simpel iets leuks maken." Lana van Beek uit Barendrecht vindt de intocht in Zierik- zee leuker. foto dirk-jan gjeltema Hoe oud is Sinterklaas? Wat eet hij graag? Hoe laat staat Sinterklaas op en hoe laat gaat hij naar bed? Wat is zijn favoriete Sinter klaasliedje? Wat zou je graag met Sinter klaas willen doen? ,,Weet ik niet." Hoe komen de cadeautjes bij de kinderen op pakjes avond? uit Vrouwen- polder maakt surprises en biedt ze aan op Markt plaats. Ze to vert karton en puipschuim om tot van alles en nog wat: van vrachtwagens tot taartjes en M&M's FOTO LEX DE MEESTER -Sandra Sturm Sandra Sturm Hoe oud is Sinterklaas? Wat eet hij graag? Wat is zijn favoriete Sinterklaas liedje? M Quinty Paauwe verwel komt Sinterklaas in Yer- seke. FOTO ERNESTA VERBURG Wat zou je graag met Sinter klaas willen doen? Hoe komen de cadeautjes bij de kinderen op pakjesavond? Wie is de favoriete Piet van Sjoerd En welke intocht is het mooist? M Sjoerd Cevaal uit Oost-Sou burg en zijn zusje Marit met moeder Véronique en vader Arno. foto lex DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39