niet meer bij aan extra economische groei ECONOMIE 19 Stop met vlucht korter dan 750 km Birming.ham 1Schiph' pese normen voor producten?'' De Franse regering en Amazon wa ren al geen vrienden. President Ma cron heeft besloten een zogeheten digitaks op te leggen aan internetgi ganten die vaak weinig tot geen belas ting betalen in de landen waar ze om zet boeken, omdat ze elders (in fiscaal voordelige landen) met hun hoofd kantoor gevestigd zijn. Amazon besloot daarop doodleuk om die belasting door te berekenen aan de Franse bedrijven die op Ama zon verkopen. ,,De concurrentie is kei hard. We kunnen er niet nóg een be lasting bij hebben'', liet het bedrijf van Jeff Bezos weten. „Helaas zullen die Franse bedrijven dat waarschijnlijk doorberekenen aan de klanten.'' De ruzie liep nog verder op toen af gelopen week drie Franse actiegroe pen met een rapport kwamen waarin Amazon wordt beschuldigd van boek houdkundige trucs. Door met winsten en omzet te schuiven tussen landen, zou de Franse fiscus worden omzeild. ,,Zo'n 57 procent van de ware omzet in Frankrijk wordt verdoezeld in de Franse boekhouding van het bedrijf', aldus het rapport. Amazon verwerpt alle aantijgingen. ,,Wij betalen in Frankrijk alle belastin gen die we moeten betalen'', zei het bedrijf in een verklaring. Beschuldi gingen van belastingontduiking noemde het 'bedrieglijk, gebaseerd op feitelijke fouten en ongefundeerde speculaties'. Over het banenverlies zei Amazon: ,,We hebben zelf eind van dit jaar 9300 mensen in vaste dienst en we hebben duizenden banen gecre- eerd bij Franse mkb-bedrijven die op onze site hun producten verkopen.'' Files en luchtvervuiling 'Als klap op de vuurpijl ging het stads bestuur van Parijs in de aanval. Want bestellingen op internet moeten ook worden thuisbezorgd. ,,Het aantal be stellingen in de stad is geëxplodeerd. Dat zorgt voor nieuwe files en nieuwe luchtvervuiling'', klaagde wethouder Jean-Louis Missika. Volgens onderzoek worden in Parijs elke dag 200.000 pakjes afgeleverd bij particulieren. Dagblad Le Journal du Dimanche rekende uit dat 60.000 van die dagelijkse pakjes zijn besteld bij Amazon. Het Franse postbedrijf vaart er trouwens wel bij. Amazon is de grootste klant van La Poste. Er wordt zelfs 120 miljoen euro geïnvesteerd om de besteldiensten uit te breiden en te moderniseren. In Parijs worden bij voorbeeld 69 elektrische bestelauto's ingezet. Politicus Mounir Mahjoubi wil de Franse consumenten wakkerschud- den. Als staatssecretaris onder presi dent Macron organiseerde hij vorig jaar al een 'mkb-kerstcampagne'. Kleine Franse bedrijven werden via overheidssites gepromoot bij het pu bliek. Zo moesten Franse consumen ten worden aangemoedigd ook online kerstinkopen te doen bij kleine Franse bedrijven. ,,Daarvan organiseer ik nu een tweede editie'', aldus Mahjoubi. ,,Want als we kerstcadeaus kopen, moeten we nadenken bij wie we ons geld uitgeven.'' Overigens zit Amazon ook niet stil. Voor alleen al de eindejaarsaankopen in Frankrijk neemt het bedrijf negen duizend tijdelijke krachten in dienst. Franse arbeidskrachten. Wat belangrijk is voor een bedrijf, is nog niet belangrijk voor de samenleving zen in welk jaar Sabena failliet ging. Dat heb je ook bij het faillis sement van Fokker gezien. Het is heel pijnlijk, maar die duizenden mensen vonden ook weer nieuw werk." Ook de luchtvaart als aanjager van de economie is volgens de Rotterdamse econoom achter haald. ,,Alleen in perifere gebieden als Kreta werkt een luchthaven voor het investeringsklimaat, niet in ontwikkelde gebieden als de bv Nederland. Hier domineert de vraag. Als Nederland rijker wordt, dan willen meer mensen vliegen en krijg je een ontwikkeling zoals op Schiphol. Het is niet Schiphol die de economie opstuwt, het is de economie die de luchthaven doet groeien." Zijn conclusies zouden gemak kelijk kunnen worden afgedaan als wetenschapsactivisme, maar ha ken aan bij eerdere rapporten van de Raad voor de Leefomgeving en CE Delft, twee eminente onder zoeksinstituten die ook regulier bijdragen aan groei onderzoeken van Schiphol. Alleen gaat Mans handen een flinke stap verder. ,,Ik ben niet tegen luchtvaart en praat ook niet over sluiten van Schiphol", zegt Manshanden. ,,Het gaat er ook niet om dat Schiphol niet bijdraagt aan de economie, maar dat verdere groei dat niet meer doet. Economisch betekent het Schipholeffect niet zo veel. Daarnaast is de luchtvaart veran derd. Die wordt in Nederland voor 95 procent door lowcost toerisme aangedreven. Dat heeft weinig toegevoegde waarde." ,,Nederland grossiert in vluch ten naar kleinere plaatsen, waar van je je kunt afvragen wat daar van de economische meerwaarde is. Dat netwerk is belangrijk voor KLM, omdat ze daarmee vanuit heel Europa mensen naar Schiphol halen om hun intercontinentale vluchten te vullen. Maar wat be langrijk is voor een bedrijf, is nog niet belangrijk voor de samenle ving. Wat betekent het voor ons dat we naar Krakow kunnen vliegen?'' GREENPEACE vrijdag 29 november 2019 GO -Walter Manshanden, econoom Edinburgh Londen Bristol VCL Parijs Het aantal vluchten op Schiphol kan met ruim 200.000 dalen door niet meer te vliegen naar bestemmin gen binnen 750 kilome ter, meent Greenpeace. Die afstanden kunnen milieuvriendelijker per trein worden afgelegd. Dat zou 23 miljoen vliegreizigers per jaar schelen. De milieuactivisten baseren hun standpunt op een deze week verschenen, door hen besteld onderzoek bij HaskoningDHV. Het onderzoeksbureau trekt oafS chiphQ/ Kopenl geen verregaande conclusies, maar stelt vast dat er vanaf Schiphol 54 bestem mingen bin nen een straal van 750 kilometer wor den bediend, goed voor 40 procent van het totaal aantal vluchten. Die stoten vol gens het onderzoek jaarlijks in totaal 3,5 miljoen ton CO2 uit; dat is evenveel als de jaarlijkse uitstoot van circa 175.000 huis houdens. Het is de vraag of de doelstelling haalbaar is. Dagelijks vliegen al leen al zevenduizend passagiers van Amsterdam naar Londen. Frankfurt Praag München Zürich Genève^V-A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19