Koolmees weigert zzp-wet op te geven Douane en Fiod slaan alarm om importfraude NIEUWS 13 Zinken Urker kotter rijt oude wonden open Rond 6.00 uur kwam bij het coör dinatiecentrum van de Neder landse Kustwacht in Den Helder een noodmelding binnen van de UK165 'Lummetje'. In de loop van de ochtend vond de kustwacht het schip met behulp van sonarappa- ratuur. Vanwege het slechte weer kunnen duikers niet bij het wrak komen. Waarschijnlijk pas in het weekend kunnen ze weer afdalen. Schipper Johan Daalder voer met de Texel34 dichtbij de Urker kotter toen het noodlot toesloeg. ,,Het was vannacht geen mooi weer'', vertelt Daalder die gisteren urenlang tevergeefs heeft gezocht naar de Urker bemanning. ,,Er was sprake van behoorlijke golven en een hoop stroming. We twijfelden om terug te keren naar de kust. Het was kantje boord.'' Gisteren heeft de schipper van Texel samen met zo'n tien andere schepen gezocht. ,,We hebben al leen wat reddingsboeien gevon den." Of het slechte weer een rol speelde bij het ongeluk, is nog niet bekend. De Onderzoeksraad voor Veiligheid is een onderzoek ge start naar de oorzaak. De veiling op de Visafslag in Den Helder was gisteren in volle gang toen in alle vroegte het be richt binnenkwam van een ver miste Urker kotter op de Noord zee. ,,Dan gaan alle alarmbellen af'', beschrijft Bert de Groot, me dewerker van de Visafslag. ,,Dit is de schrik van iedere visser.'' Er zijn vaker kotters verloren gegaan. Dit haalt herinneringen naar boven De dorpsbewoners reageren gela ten op het nieuws. Urkers zijn nuchter, verwerken hun verdriet niet in het openbaar. Al is het dui delijk dat ze meeleven met de fa milies van de opvarenden. ,,Ik heb met Jochem op de middelbare school gezeten'', zegt Meindert Kramer van snackbar De Bolder. ,,Een visserman, toen al. Hij was alleen maar met de visserij bezig.'' Kotter 'Lummetje' is gebouwd in 1987, maar verkeerde volgens Pim Visser, voorzitter van bran chevereniging VisNed, in goede staat. ,,Het was een goed onder houden scheepje. Onze kotters be horen tot de veiligste van de we reld.'' Omdat het schip geautoma tiseerde vangstverwerking heeft, zitten er vaak maar twee of drie bemanningsleden op het schip. Nagedachtenis Het is niet voor het eerst dat een Urker kotter zinkt. Sinds de ont hulling van het Vissersmonument in 1968, ter nagedachtenis aan vis sers die zijn verdronken, zijn vijf Urker kotters gezonken. Daarbij kwamen zeker 22 vissers om het leven. In 2015 was het laatste onge luk met een Urker kotter. Toen zonk de Z85 Morgenster in het Ka naal tussen Engeland en België. Twee Urkers verloren daarbij het leven. Het zinken van de garnalenkot- ter rijt oude wonden open in het dorp. Het verdriet over eerdere vis sersboten die zijn vergaan, komt weer boven. ,,Dit went nooit", zegt een vrouw die donderdagmorgen boodschappen doet in het cen trum van Urk. Het ongeluk met de Z85 Morgenster staat haar nog hel der voor de geest. Ze pakt haar te lefoon erbij om op te zoeken wan neer dit gebeurde. ,,Hier staat het, begin 2015. In het Kanaal, ik weet het nog goed." Waarnemend burgemeester Ineke Bakker van Urk spreekt van een 'zwarte dag, een drama voor de hechte gemeenschap.' De onze kerheid voor de betrokken families én voor de rest van het dorp is 'vre selijk', zegt ze. ,,Helaas zijn er vaker kotters verloren gegaan. Dit haalt herinneringen naar boven." Werkgevers- en werknemersorga nisaties maakten gisteren gehakt van Koolmees' conceptwet. Daarin wordt geregeld dat er een mini mumtarief komt voor zzp'ers van 16 euro. Daarnaast is een bepaling opgenomen waardoor zelfstandi gen die meer dan 75 euro per uur verdienen automatisch als onder nemer worden gezien en geen pre mies hoeven af te dragen. De polderpartijen, verenigd in de Stichting van de Arbeid (Star), vin den dat het voorstel visie ontbeert en onnodig complex en bureaucra tisch is. In een brief roepen ze de minister op het wetsvoorstel niet in te dienen. Ook oppositiepartijen zijn kri tisch en menen dat Koolmees zich die moeite beter kan besparen van wege een gebrek aan draagvlak. In de Eerste Kamer is de minister aan gewezen op steun van de oppositie. ,,De minister kan beter stoppen en terug naar de tekentafel'', stelde GroenLinks-Kamerlid Paul Smeul- ders. Koolmees geeft echter niet zo maar op. Hij voelt niets voor uitstel of afstel van wetgeving, omdat er dan 'werkende armen' zullen blij ven, die als zzp'er te weinig betaald krijgen om van rond te kunnen ko men. Koolmees: ,,Dat is onaan vaardbaar. Niks doen is geen optie.'' De D66-minister zegt met 'ver wondering' en 'teleurstelling' ken nis te hebben genomen van de brief van de Star. Volgens Koolmees is de kritiek die wordt geuit 'te makke lijk', omdat werkgevers en werkne mers alleen opsommen wat ze met willen. Bovendien hebben zij vooral commentaar op de uitwer king van de plannen en komen ze niet met gezamenlijke oplossingen. W De linkse oppositie heeft vooral moeite met de hoogte van het minimumtarief Linkse oppositiepartijen hebben vooral moeite met de hoogte van het minimumtarief dat Koolmees voorstelt. 16 euro per uur is volgens PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk te laag. Hij probeerde Koolmees alvast te verleiden tot concessies: ,,Als er over de hoogte van het tarief valt te praten, kunnen we misschien za kendoen'', aldus Van Dijk. Koolmees wees die suggestie niet direct af, maar benadrukte tegelij kertijd dat dit tarief is gekozen om er zeker van te zijn dat dit stand houdt bij de (Europese) rechter. De Fiod viel afgelopen woens dag bedrijfspanden en wonin gen binnen in de omgeving van Arnhem en Hengelo. Het onder zoek is gericht tegen een web- verkoopbedrijf dat wordt ver dacht van btw-fraude bij de in voer van goederen uit China. De webshop zou de afgelopen twee jaar voor ruim 2,5 miljoen euro aan btw hebben ontdoken. Er loopt een strafrechtelijk onder zoek tegen meerdere verdachten en het Openbaar Ministerie heeft de site op zwart gezet. Het gaat om de online aanbieder Su- peraankoop.co.nl, zo ontdekte deze krant. Malafide webverkoopbedrij- ven plegen steeds vaker btw- fraude als ze via postorderbe drijven producten bestellen uit landen als China. Over produc ten boven de 22 euro moet btw worden afgedragen en boven de 150 euro gelden er invoertarie ven. Om die douanerechten te ontlopen, doen ze net alsof er goedkopere spullen in de post pakketten zitten. Volgens de douane gaat het vaak om inter nationale webshops die per luchtpost leveren. Omdat zulke bedrijven belastingafdracht ont lopen, kunnen de bedrijven producten goedkoper aanbieden dan concurrenten die wel netjes belasting betalen. Concurren tievervalsing dus, stelt de Fiod. Douane en de Fiod zien deze vorm van fraude toenemen met de groei van het aantal online- verkopen. Dit jaar verwacht de Thuiswinkel Monitor dat de omzet van webshops boven de 25 miljard euro uitkomt, een stijging van 8 procent ten op zichte van vorig jaar. Vanwege Black Friday, waarbij hoge kor tingen worden gegeven, gaan de onlineverkopen vandaag ver moedelijk door het dak. Fiod en de douane beginnen een breed onderzoek naar de ontduiking van btw en invoer- belasting. ,,We zijn nieuwsgie rig naar de verschillende me thodieken waarmee fraude wordt gepleegd'', legt directeur handhaving Arno Kooij van de douane uit. ,,Hoe beter wij we ten hoe ze werken, des te ge richter kunnen we interventies plegen.'' vrijdag 29 november 2019 GO 'Dit is de schrik van iedere visser' Urk leeft tussen hoop en vrees nadat garnalenkotter 'Lumme- tje' uit Urk gisterochtend zonk op de Noordzee bij Texel. Het schip is gelokaliseerd, maar na elf uur zoeken zijn de vermiste Urker bemanningsleden Jochem (41) en Hendrik-Jan (27) nog altijd spoorloos. Stefan Keukenkamp Kimberly Rallis Herre Stegenga Urk Laatst bekende positie vermiste kotter UK-165 28 nov., 05.45 uur. —Burgemeester Ineke Bakker TEXEL Den Hoorn NOORDZEE 't Horntje ANP/MARINETRAFFIC Noorderhaaks (Razende Bol) 2km Den Helder ®Kijk op de site bij /video De twee bemanningsleden zijn nog spoorloos Minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken wil door met de weggehoonde zzp-wet. Hij is be reid tot aanpassingen voor meer draagvlak. Laurens Kok Den Haag Terwijl koopjesjagers zich vandaag storten op de beste internetaanbiedingen, maken de douane en de Fiod zich zorgen over malafide web shops. Die ontduiken voor mil joenen euro's aan invoerrech ten en btw. Koen Voskuil Den Haag 25 miljard euro Een Search and Rescue (SAR) helikopter van de kustwacht komt aan bij maritiem vliegkamp De Kooy na een vergeefse zoektocht naar opvarenden van de gezonken kotter. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13