Europees Parlement onderzoekt Malta-moord prescan EUWS 11 'Wat is mijn horizon? Ik wil het weten.' WERKBEZOEK SAMEN OP DE FIETS Koning Willem-Alexander bezocht gisteren het project Fietsmaatjes in Warmond. Hij was onder de indruk en trapte zelf een rondje mee. De koning houdt wel van een beetje snelheid. In de stromende regen trapt hij stevig door op de speciale duofiets, een klein beetje elektrisch aange dreven, dat wel. Zijn enthousiaste trapwerk moet een beetje getem perd worden. Het mag ook niet té hard gaan met de 95-jarige Johan Waanders als passagier. ,,Ik ben lekker in de natuur, in een andere omgeving, met andere mensen. Ik voel me vrij'', vertelt Waanders. Koning Willem-Alexander als fietsmaatje is geen alledaagse kost. Het was voor de stichting Fietsmaatjes in Warmond een grote verrassing dat hij gisteren op werkbezoek kwam. De gesprekken met de initiatiefnemers en fiets- maatjes raken hem. Stichting Fietsmaatjes is voor mensen die door een beperking weinig de deur uit kunnen. Ze zijn bijvoorbeeld slechtziend, slecht horend of dement, of hebben een fysieke beperking. Samen met een vrijwilliger maken ze fietstochten op een duofiets. Dat begon ooit in Warmond (gemeente Teylingen) op initiatief van het echtpaar Tekla Zwinkels en Jan Burgmeijer. Zwinkels zag als verpleegkundige in een huis artsenpraktijk de groeiende be hoefte aan een zinvolle beweging en sociale contacten. Burgmeijer: „Mensen met een beperking ko men met een rollator niet verder dan de winkel op de hoek. Op de fiets zien ze hun eigen stad en de natuur weer en komen er vele fan- tastische verhalen naar boven.'' Corrie van Leeuwen-Walraven (85), gebonden aan een rolstoel, was de allereerste gebruiker in Warmond. De eerste fiets werd gezegend door de pastoor, waarna ze samen de kerk uit reden. De pastoor is inmiddels vervangen door plaatsgenoot Jan Karstens, die elke dinsdag twee uurtjes met haar fietst. ,,Het is de ontdekking van de eeuw'', zegt ze enthousiast. ,,Ik kan niet lopen en mijn man mag geen rolstoel duwen vanwege een slechte rug. Ik kan dus niet zelfstandig naar buiten.'' Ze geniet van de fietstochten. ,,Ik hou van mooie bomen en luchten. Meneer Karstens zal wel denken, daar is ze weer met haar bomen, haha. We praten gezellig met elkaar. Geef mij maar een man. Dat vind ik leuker dan met een vrouw. Heb je eens andere praat. Ik voel me heerlijk. Als ik thuiskom, is mijn hoofd leeg.'' Karstens kwam via zijn broer, een oud-wielrenner, in contact met het project. Voor hem zijn de fietstochten meer dan alleen trap pen en sturen. Karstens: ,,Dankzij mevrouw Van Leeuwen weet ik nu alles over Warmond en over bomen. Het spreekt mij aan dat je naast elkaar zit en niet achter el kaar. Dan kun je goed met elkaar praten en ben je echt samen weg. Anders dan iemand als bagage achterop hebben.'' Vrolijk ,,Ze zit altijd met smart op me te wachten. Het eerste wat ze zegt is: o, heerlijk, die wind. Doordat zij er veel plezier aan beleeft, geniet ik er ook van. Ik kom altijd vrolijk thuis.'' Nederland telt nu 18 lokale Fietsmaatjes-organisaties. Samen zorgen ze ervoor dat 888 mensen met een beperking en 678 vrijwil ligers samen kunnen fietsen. Al leen al afgelopen jaar werden ruim 9000 ritjes gemaakt op de speciale duofietsen. Eind 2022 moeten op 60 locaties fietsmaatjes actief zijn. De stichting wordt ondersteund door het Oranje Fonds Groeipro- gramma. „Bewegen gaat over ge zondheid, maar ook over actief in het leven staan'', zegt directeur Pe ter Douwes. ,,Het is een wissel werking. Een fietsmaatje leert er veel van door de betrokkenheid en de bijzondere gesprekken die ze samen hebben.'' Burgmeijer en Zwinkels kunnen dat beamen. Ze horen zoveel bij zondere verhalen. Zoals de we duwe die na een herseninfarct ei genlijk dood wil, maar dankzij de fietstochtjes weer de moed heeft om te leven. Of de man van 90 die weer eens in de stad komt en voor het eerst in jaren cadeautjes voor zijn dochters kan kopen. Nee, na het werkbezoek is de ko ning nog niet gestrikt als fiets- maatje. Corrie van Leeuwen-Wal raven. ,,Ik zou dat best leuk vin den.'' Karstens: ,,Hé, en ik dan?'' Corrie: ,,Ja voor één keer hoor. De rest doet u.'' STRAATSBURG Het Europees Parlement stuurt een missie naar Malta om te onderzoeken hoe het is gesteld met de rechtsstaat in het EU-land. Daartoe is volgens de Europese Groenen besloten van wege de recente ontwikkelingen in het onderzoek naar de moord op de Maltese onderzoeksjourna liste Daphne Caruana Galizia in 2017. Het parlement bespreekt de zaak in december. Drie ministers zijn al opgestapt en de stafchef van premier Joseph Muscat, Keith Schembri, is opge pakt. Een zakenman die zou heb ben betaald voor de moord wijst naar Schembri als het brein achter de liquidatie. Het parlement stuurde niet lang na de moord ook al een missie naar Malta, waarop zorgen wer den uitgesproken over corruptie en de onafhankelijkheid van het onderzoek. De nieuwe missie moet zich ook richten op eventuele betrok kenheid van premier Muscat, vin den onder meer de Groenen. Hij zou betrokkenen de hand boven het hoofd hebben gehouden. Tweede Kamerlid Pieter Omt- zigt heeft als rapporteur van de parlementaire vergadering van de Raad van Europa ernstige tekort komingen vastgesteld bij de rechtsstaat in Malta en zware kri tiek op Muscat geuit. vrijdag 29 november 2019 GO Koning Willem-Alexander trapt er lustig op los met de 95-jarige Johan Waanders naast zich. foto anp Ik zou de Tonny van der Mee Warmond ®Kijk op de site bij /video De koning trotseert de regen op een duofiets Koop Lenstra Klant Prescan uit liefde voor het leven Meer grip op je gezondheid? Doe onze health check. Eén dag, direct de uitslag. Nieuwsgierig? Kijk op prescan.nl of bel 074 255 3 255.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11