Jumbo-echtpaar: 'Briefje was ontzettend stom' téh* 10 NIEUWS Omstreden verzamelgebouw in binnenstad opent vandaag vrijdag 29 november 2019 utft' De binnenstad van Groningen zal nooit meer hetzelfde zijn. Vandaag opent het enorme Forum, dat de stad al jaren verdeelt. Een ding is onomstreden: het uitzicht is fenomenaal. Mannus van der Laan Groningen Er zijn veel dingen die het Forum Groningen een bijzonder gebouw maken, maar één ervan is toch wel dat de bibliotheek - een onderdeel van het reusachtige nieuwe verza melgebouw - over alle verdiepin gen is verdeeld. Het ene genre vind je op verdieping twee, het an dere op de vierde. De boeken staan kriskras door het gebouw. Dat is juist de bedoeling, zegt Pieter Bannenberg (60) van het Amsterdamse bureau NL Archi tects. ,,Het Forum is niet ingericht om te zoeken, maar om te vinden. Als je met de roltrappen naar de filmzalen gaat, kom je misschien onderweg kinderen in hangmat ten tegen. Dat brengt je wellicht op het idee er later met je klein kinderen naartoe te gaan.'' Vandaag opent het Forum, een multifunctioneel gebouw met bi bliotheek, filmzalen, auditorium, expositieruimten en restaurants. Piramide Lang niet iedereen in de stad is en thousiast over het gebouw, dat met zijn 45 meter hoogte welis waar niet het grootste gebouw van de stad is, maar binnen de histori sche binnenstad wel kolossaal overkomt. Vanaf de ene kant oogt het gebouw als een schip dat bo ven de historische bebouwing uit steekt, vanuit een andere hoek lijkt het of je tegen de top van een piramide aankijkt. Bannenberg is trots. ,,Het is letter lijk een veelzijdig gebouw'', zegt hij. ,,Noem het een geslepen dia mant. Het oogt inderdaad kolos saal, erkent de architect, al noemt hij het liever 'grootstedelijk'. ,,Het is uniek in de wereld'', meent de architect. ,,Een cultureel waren huis waar je verschillende sensa ties kunt beleven.'' 12/12/12 Eigenlijk had het Forum al open moeten zijn. Al lang. 12/12/12 was de beoogde openingsdatum, maar het is zeven jaar later geworden. In 2014 werd de bouw wegens aard bevingsgevaar zelfs abrupt stilge legd. ,,Dat was een schok. We had den een hybride constructie van beton en staal. De computers moesten dag en nacht doordraaien om nieuwe berekeningen te ma ken. Zonder computers was het nooit gelukt om het Forum aard- bevingsbestendig te maken. De constructie is een wereldwonder.'' Uiteindelijk werd het oorspron kelijke bouwbedrag verdubbeld van 70 naar een kleine 140 miljoen euro. Maar daar krijgt de stad veel voor terug, zegt de architect. ,,Er zijn in Nederland geen projecten met dit ambitieniveau en zo'n breed programma. Of het ook werkt, moet natuurlijk nog blij ken. We hadden alle boeken op zolder kunnen stallen, maar dan dwing je het publiek de lift naar boven te nemen zonder dat het de rest van het pand ontdekt. Ook hadden we de roltrappen recht bo ven elkaar kunnen plaatsen; dat was veel efficiënter, maar dan word je niet zoals nu vanuit tal rijke hoogten en invalshoeken ge attendeerd op je eigen stad.'' Eén ding is zeker: op diverse plekken biedt het Forum een fan tastisch uitzicht op de stad, die voortdurend in een andere ge daante aan je voeten ligt. Naar bo ven toe wordt het uitzicht weidser en weidser. Het vindt zijn bekro ning op het dakterras, waar je bij helder weer de kustlijn ziet liggen. De architect: ,,Dat is een geweldig cadeau aan de Groningers.'' Het was volgens de franchisers 'ontzettend stom' om een briefje op te stellen met de aankondiging dat kassières zelf de kosten moeten dragen als er onvoldoende is gedaan om de rij kleiner te maken. ,,Had- den we niet moeten doen, het mag ook niet. We wilden onze mede werkers alleen wakker schudden. Dat ze beseffen hoeveel geld het ons kost als een klant als vierde wachtende de boodschappen gratis krijgt. Maar die actie is verschrikke lijk uit de hand gelopen. Ik heb het gevoel alsof we naar de slachtbank zijn geleid. Dat we slechte mensen zijn die ons personeel uitbuiten. Onzin, maar dat beeld blijft wel We wilden onze medewerkers alleen wakker schudden met een statement hangen'', aldus een geëmotio neerde Brigitte. ,,Ik benadruk dat onze kassières dit nooit uit eigen zak moeten betalen. Het is al lastig genoeg om aan personeel te komen en met zo'n maatregel zouden we onszelf in de vingers snijden.'' Deze week ging een foto met het bewuste briefje viraal die maandag werd gemaakt in de personeelskan- tine van de winkel. De boodschap aan de medewerkers zorgde voor veel commotie op sociale media. De twee hebben hun team van 115 mensen excuses aangeboden. ,,We hadden dit nooit moeten doen, dat beseffen we nu maar al te goed. We balen ook als een stekker dat we Jumbo Nederland en andere win keliers schade hebben berokkend.'' Het echtpaar had afgelopen maan- dag een vergadering met zijn team leiders. ,,We merken al een tijdje dat ons personeel niet om extra kas sières vraagt als de rij te lang wordt. Het lijkt erop dat zeker de jonge medewerkers schroom hebben om om te roepen. We waren het zo beu dat we dat briefj e in de kantine heb ben gelegd. Als statement.'' Monster Een van de collega's - Brigitte en Jan weten niet wie - heeft de mede deling via onlineplatform Reddit gedeeld. Daarna ging het los op so ciale media. Brigitte: ,,Je weet niet wat je overkomt, je wordt afge maakt. We voelen ons net Marco van Basten, die heeft ook een foutje gemaakt. We leggen al twintig jaar lang onze ziel en zaligheid in onze winkels. En dan word je afgeschil derd als een monster, verschrikke lijk.'' Jan van Wincoop heeft het briefje dinsdagochtend meteen weggehaald. Hij hoopt dat iedereen een beetje beter let op een (te) lange rij. De Van Wincoops runnen sinds anderhalf jaar de Jumbo in Leus den. In Spakenburg hebben ze al bijna twintig jaar een Jumbo-su permarkt. ,,In die winkel hebben we nooit gedoe met wachtrijen." De ondernemers willen niet rea geren op de vraag of Jumbo niet be ter kan stoppen met de gratis bood schappen. ,,Dat laten we over aan het hoofdkantoor in Veghel.'' Een Jumbo-woordvoerster daar laat we ten dat er intern geen discussie is over deze regel. GO Nieuw Forum domineert Groningen: jaren te laat en twee keer zo duur Forum torent hoog uit boven de Groningse binnenstad. Een multifunctioneel gebouw met bibliotheek, filmzalen, expositieruimten en restaurants. fotos deon prins, stella dekker en knelis Spijt hebben ze. Als haren op hun hoofd. Want volgens onder nemersechtpaar Jan en Brigitte van Wincoop was het nooit de bedoeling dat de medewerkers van hun Jumbo-winkel in Leus den zélf de boodschappen van de vierde wachtende in de rij moesten betalen. ,,Nu worden we afgemaakt.'' Sanne Schelfaut Leusden -Brigitte van Wincoop, Jumbo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10