Kabinet: wet tegen huwelijkse gevangenschap 7 IMF KLIMAATONDERZOEK Meer walvissen, minder C02 uit. „Sommige soorten, zoals de buitrug, hebben zich weer aardig hersteld. Maar dat geldt niet voor alle soorten." Van bijvoorbeeld de blauwe vinvis is nog maar zo'n 3 procent over. Het WNF steunt de aanpak van nieuwe walvisbedreigingen, zo als visnetten, plastic afval, aanva ringen met schepen en herrie on der water door bijvoorbeeld het heien voor windmolenparken. Houtman: „Klimaatverandering is zo'n dringend probleem, dat we alle manieren moeten aangrijpen om de temperatuurstijging op aarde te stoppen. Beter bescher men van walvissen en hun leefge bied hoort daar zeker bij. Net als bijvoorbeeld het aanplanten van meer bossen." Dat zit zo: walvispoep bevat exact de voedingsstoffen - vooral ijzer en stikstof- die plankton no dig heeft om te groeien. Doordat walvissen van grote diepten naar de oppervlakte zwemmen om te ademen, brengen ze die meststof fen naar boven. Wetenschappers ontdekten dat walvissen zo meer plankton laten groeien; zelfs in delen van de oceaan waar die minuscule C02-stof- zuigertjes nauwelijks voorkomen. Als meer walvissen voor slechts procent meer fytoplankton zou den zorgen, dan staat de koolstofwinst volgens de IMF-onderzoekers al gelijk aan die van twee miljard vol wassen bomen per jaar. 'Stel je eens voor wat de impact is over de hele levensduur van een walvis, meer dan zestig jaar', schrijven de onderzoekers. 'De natuur heeft miljoenen jaren gehad om de 'wal- visgebaseerdekoolstofopslagtech- nologie' te perfectioneren. Alles wat wij moeten doen, is walvissen laten leven.' Bedreigingen En daar zien ze grote potentie. Het aantal walvissen - ruim 1,3 miljoen stuks - is nog maar een fractie van die 4 a 5 miljoen die ooit rond zwommen in de oceanen. „Op walvissen is decennialang inten sief gejaagd", legt oceanenexpert Nathalie Houtman van het WNF In de strijd tegen klimaatverandering kan de walvis een troef zijn. Ze absorberen veel CO2 en hun poep is goed voor planktongroei. Dat blijkt uit een onderzoek dat is gepubliceerd door het Internationaal Monetair Fonds (IMF). ren aan het uit de lucht halen van CO2. De gigantische zoogdieren slaan tijdens hun leven indruk wekkende hoeveelheden C02 op in hun lichamen. Als ze sterven, nemen ze die broeikasgassen met zich mee naar de bodem van de oceaan. Daar blijft die C02 voor eeuwen 'begraven'. Per grote walvis gaat het gemiddeld om 33 ton C02. Ter ver gelijking: daarvoor kun je 231 keer vliegen naar Parijs. Dat is nog niet alles. Overal waar zij zwemmen, zorgen walvissen voor meer fytoplankton in de oceanen. Die kleine organismen zorgen voor meer dan de helft van alle zuurstof in onze atmosfeer. Dat doen ze door fotosynthese: het omzetten van CO2. Naar schatting 40 procent van alle uitgestoten CO2 wordt door fytoplankton op genomen; 37 miljard ton per jaar. Dat is evenveel als 1,7 biljoen bomen per jaar opne men, becijferden de IMF- Het herstellen van de walvispopulaties kan een doorbraak beteke nen in de strijd tegen klimaatverandering, concluderen onderzoekers van het IMF. 'Veel voorgestelde oplossin gen tegen de opwarming van de aarde, zoals het afvangen van C02 uit de lucht om het diep onder de grond op te slaan, zijn complex, onbewezen en duur', schrijven ze. 'Wat als er een verrassend simpele, niet-technische oplossing is? Zorg voor meer walvissen.' Mariene biologen hebben onlangs ontdekt dat walvis sen, met name de grote exemplaren zoals potvissen, een belangrijke bijdrage leve- Deze zogeheten huwelijkse gevan genschap is voor (vooral) vrouwen in joods-orthodoxe en islamitische gemeenschappen een probleem, maar soms ook binnen het chris tendom en het hindoeïsme, oor deelde de universiteit van Maas tricht. Schattingen lopen uiteen van tientallen tot enkele honder den vrouwen die van hun huwelijk 'Overspel' i De wet wordt niet waterdicht: een rechter kan er nog van afwijken woensdag 27 november 2019 ...en met mineralen die meereizen van diepere lagen. Hun karkassen (vol C02J blijven op de bodem. O 2711191 BRON: IMF GO Schonere lucht door meer walvissen in zeeën Fytoplankton neemt C02 op en zet het om in 50% van alle zuurstof op aarde onderzoekers: ofwel vier keer het Amazoneregenwoud. Walvissen voeden plankton met hun poep... I Fytoplankton Een bultrug maakt een sprong uit het water. Walvis sen absorbe ren volgens het IMF grote hoeveelheden CO2. FOTO AFP Annemieke van Dongen Rotterdam/Washington Het kabinet komt met een wet die ervoor zorgt dat mannen en (vooral) vrouwen hun religieuze huwelijk sneller kunnen beëindi gen, ook als hun partner dat niet wil. Tobias den Hartog Den Haag af willen, maar waarbij de man dit traineert. De nieuwe wet gaat het mogelijk maken dat rechters direct bij het re gelen van de scheiding voor de wet ook een bevel kunnen afgeven dat het religieuze huwelijk ontbonden kan worden. Nu kan dat nagenoeg niet, waar door vrouwen die 'gevangenzitten' in een huwelijk, daar last van kun nen hebben, bijvoorbeeld als ze zonder hun man op vakantie gaan, of naar hun land van herkomst rei zen. Ook zou het binnen gemeen schappen tot uitsluiting leiden. Ne derlandse vrouwen van Pakistaanse komaf, lopen strikt genomen zelfs de kans om gestenigd te worden als ze met een nieuwe partner naar dat land zouden reizen. Al zijn de vrou wen voor de wet gescheiden, toch wordt hun nieuwe relatie als 'over spel' gezien. „Iedereen moet de vrijheid heb ben om te scheiden en zijn of haar leven weer voort te zetten'', zegt minister Sander Dekker (Rechtsbe scherming). ,,Het mag en kan niet zo zijn dat de ene echtgenoot de an dere in die vrijheid belet.'' Overigens wordt de wet niet wa terdicht. Alleen als er sprake is van 'zwaarwegende belangen', waar door medewerking 'in redelijkheid niet van hem of haar kan worden gevergd', is er ruimte voor een rech ter om af te wijken. De Raad van State oordeelde dat ook de vrijheid van godsdienst en levensovertui ging belangrijk is. Toch stapt Dekker daar in prin cipe overheen. ,,Het gaat om funda- mentele vrijheden, maar wij vin den dat je in dit land zelf mag bepa len wie je trouwt, maar ook wan neer je wilt scheiden. We willen niet dat de vrijheid van de één die van de ander beknopt.'' Het wetsvoorstel kan waarschijn- lijk op een meerderheid in de Tweede Kamer rekenen. Zeker voor oppositiepartij GroenLinks is het voorstel bijzonder. Tweede Kamer lid Kathalijne Buitenweg ijverde er voor bij Dekker en schreef mee. ,,Dit is een enorm belangrijk voor stel. Ik heb dit altijd vanuit men senrechten benaderd'', zegt ze. ,,Het recht om je eigen partner te kiezen betekent dat je ook het recht moet hebben om daarvan te scheiden.'' Nu oordelen rechters verschil lend, zegt ze. ,,Sommigen legden een dwangsom op als mannen niet meewerkten met de scheiding, maar anderen deden niks, of stuur den een vrouw zelfs naar de sharia- rechtbank in Londen. Dat is na tuurlijk onaanvaardbaar.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7