Defensie hield vragen over vergisbommen af Ik herinner het me niet 5 Ik sluit niet uit dat een gesprek heeft plaatsgehad, maar ik heb er geen herinnering aan Ik vermoed dat ik anderen mondeling heb geïnformeerd -Mark Rutte, premier -Bert Koenders, oud-minister van Buitenlandse Zaken Dijkhoff houdt zijn wachtgeld Nederlander loopt op mijn Aardbeving eist levens Wie de afgelopen jaren alle open bare informatie doorploegde over de Nederlandse bombardementen boven Irak, moest wel tot de con clusie komen dat Nederland waar schijnlijk betrokken was bij twee fatale aanvallen: eentje boven Ha- wija en eentje boven Mosul. Deze krant trok die conclusie afgelopen januari al en schreef over het gezin van de Irakees Basim Razzo dat stierf, omdat de westerse coalitie dacht dat hun huis in Mosul een IS- hoofdkwartier was. En over de fa tale 'secundaire explosies' in Ha- wija, waarbijmogelijk zeventig burgers zijn omgekomen. Een ding ontbrak: de erkenning van Defensie dat het inderdaad Ne derlandse bommen waren geweest bij die incidenten. Deze krant, maar ook RTL Nieuws, deden een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur, maar die verzoeken wer den afgewezen. Niet alleen door het ministerie van Defensie, maar ook door het OM, dat zelf onderzoek deed naar de incidenten. En door het Amerikaanse opperbevel van de coalitie-strijdkrachten. Ook militairen die van de aanval len moeten hebben geweten en werden benaderd, wilden niet be vestigen dat het om deze twee aan vallen ging. Pas toen de NOS en NRC vorige maand bronnen hadden gevonden die dat (vier jaar nS de aanvallen) wel bevestigden, stuurde minister Bijleveld een brief naar de Kamer t Pas na publicaties in de pers stuurde minister informatie naar de Kamer waarin dat officieel ook werd toege geven. Het was, waarschijnlijk niet toevallig, een paar dagen voordat een boek van twee de Telegraaf- journalisten verscheen waarin een luchtmachtpiloot vertelde dat hij het was geweest die de bom op het woonhuis van de Razzo's gooide. Minister Bijleveld heeft meer openheid beloofd in toekomstige Nederlandse missies. Maar ook over de twee fatale aanvallen die nu ter discussie staan, is nog lang niet alles boven tafel. Uit onderzoek is geble ken dat de Nederlandse piloten geen fouten hebben gemaakt. Ze baseerden hun (goedgekeurde) aanvallen op foute of onvolledige informatie van inlichtingendien sten. De informatie kwam via de Amerikanen, maar hoe die is ver gaard en beoordeeld is nog niet dui delijk en wordt ook niet openbaar gemaakt. Daardoor is ook niet dui delijk wat er is gebeurd of moet ge beuren om te voorkomen dat zulke fouten bij volgende Nederlandse missies weer worden gemaakt. -Jeanine Hennis, oud minister van Defensie woensdag 27 november 2019 ALBANIË Het dodental door de zware aardbeving in Albanië is opgelopen naar zestien. Er zijn zeker 42 mensen levend uit het puin van ingestorte gebou wen gehaald. De aardbe ving had een kracht van 6,4 en veroorzaakte in de nacht van maandag op dinsdag een ravage. Daarna volgde een honderdtal naschokken. In hoofdstad Tirana renden mensen in paniek gebou wen uit. Tien lichamen zijn aangetroffen in de haven stad Durrës. Ook zijn vijf lichamen geborgen in Thumanë. HSIPAW In een bij wande laars populaire regio in het noorden van Myanmar is een Nederlandse toerist om het leven gekomen toen hij op een landmijn stapte. Zijn Argentijnse reisgezellin raakte gewond. De wandelaars werden aangetroffen buiten het stadje Hsipaw, nabij een gebied waar het vaak tot gewapende confrontaties komt tussen regeringstroe pen en etnische rebellen die strijden voor meer au tonomie. In haar reisadvies voor Myanmar ontraadt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken reizen naar Hsipaw en andere delen van de staat Shan vanwege 'burgerlijke onrust en een gewapend conflict'. DEN HAAG VVD-fractie- voorzitter Klaas Dijkhoff blijkt naast zijn salaris als Kamerlid ook zo'n 37.000 euro wachtgeld per jaar te krijgen. Daar heeft hij recht op omdat hij in het kabinet- Rutte II staatssecretaris van Asiel en, heel kort, mi nister van Defensie was. Zijn salaris als Kamerlid wordt drie jaar lang opge hoogd tot het niveau van een bewindspersoon. ,,Ik zie deze wachtgeldregeling als onderdeel van de ar beidsvoorwaarden. Het is uitgesteld loon, net als pensioen'', aldus de VVD'er. Na vijf jaar eindeloos aandrin gen door de media en sommige parlementsleden was er uitein delijk openheid over de burger slachtoffers door Nederlandse luchtaanvallen in Irak. En nog steeds blijven veel vragen onbe antwoord. Cyril Rosman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5