Kiki Bertens blikt terug op haar recente, opzienbarende coachwissel 'Sowieso wil ik dan bij de opening zijn' 1 27 Of ze de juiste beslissing nam door te breken met coach Raemon Sluiter, weet Kiki Bertens zelf ook nog niet. „Voor hem was winnen soms ondergeschikt.'' Verbaasd over sportverkiezing Knieklachten Balkestein mm. Het gezicht is bruin, de nagels zijn roodgelakt en de wallen onder haar ogen zijn verdwenen. Tien dagen Malediven en een weekje thuis - onderbroken door haar vrijgezel lenfeest in Barcelona - hebben Kiki Bertens (27) goed gedaan. Niet dat ze maandag met enorm veel zin het krachthonk betrad. Maar het moet, 2020 nadert snel. Het is even wennen om Bertens zonder Raemon Sluiter te treffen. Vier jaar lang vormden ze een twee-eenheid. Begin vorige maand maakte ze bekend de samenwer king te beëindigen en verder te gaan met Elise Tamaëla, tot dan haar fysiotherapeut en assistent- coach. Toen hield ze het bij een paar zinnen op Instagram, gisteren nam ze op het tenniscentrum in Ridder kerk alle tijd om terug te blikken. Natuurlijk was het een moeilijke beslissing, zegt Bertens. ,,Of het de juiste is, weet je pas achteraf. Maar ik sta er 100 procent achter. Rae- mon wilde altijd dat ik mijn eigen keuzes maakte. Ik ben er trots op dat ik dit heb durven doen.'' Aan de breuk ging geen sportieve crisis of harde botsing vooraf. De chemie was uitgewerkt, zegt ze. En ze dachten anders over een aantal be langrijke aspecten. Sluiter wilde na een mindere zomer 'de diepte in'. „Bijvoorbeeld door wedstrijden te rug te kijken. Daar had ik op dat moment geen energie voor'', zegt Bertens. ,,Ik wilde niet tijdens het seizoen met iets nieuws beginnen.'' Adempauze Ze namen een adempauze, die uit eindelijk acht toernooiweken duurde. Het beviel de speelster goed. „Gaandeweg kwam ik erach- TOKIO 2020 ter dat ik met Elise verder wilde. Het was rustig, ik kon volledig me zelf zijn. Het ging met haar allemaal wat natuurlijker." Het leek er in die weken op dat Tamaëla wat milder was voor Ber- tens. Bijvoorbeeld toen die zich tij dens een pauze tussen de games verbaal liet gaan door te reppen over 'kutkinderen' op de tribune. Sluiter vertelde vorige maand dat ze daar bij hem niet mee was wegge komen. ,,Raemon vond het soms belangrijker hoe ik erbij stond op de baan dan of ik de partij won. Voor mij is winnen altijd het belangrijk- NIET OP SHORTLIST ste. Natuurlijk zeg ik vaak tegen mezelf: 'Doe nou effe normaal.' Het is niet oké wat ik daar zei. Maar soms moet er even iets uit.'' Die lucht denkt Bertens bij Tamaëla te vinden. Lol gehad Ze gaat Sluiter wel missen, zegt ze. ,,Ik ben als sporter en als mens su per gegroeid, mede dankzij hem. Rae is nóg meer met tennis bezig dan ik, dat maakt hem een goede coach. We hebben veel mooie titels gewonnen, lol gehad en tegensla gen overwonnen. Veel spelers en coaches zouden na een paar pittige eerste maanden, zoals wij die had den, al zijn gestopt. Wij zijn altijd doorgegaan. Ik ben trots op dat tra ject en de volwassen manier waarop we uit elkaar zijn gegaan. Vorige week heb ik nog met hem gezeten en hebben we veel gela chen.'' Het was tijd voor een nieuwe prikkel. Een nieuwe coach kwam niet in haar op. ,,Het duurt bij mij even voordat ik iemand vertrouw. Elise werkt prettig. Ik gooi nu niet ineens het roer om. Ik hoop alleen een extra stap te kunnen zetten met haar.'' Bertens wil haar hoogste ranking overtreffen (eerder dit jaar was ze nummer 4, inmiddels num mer 9) en het beter doen op de grand slams dan dit jaar. Maar eerst trainen. En trouwen. Maret Balkestein kampt in aan loop naar het olympisch kwalifi catietoernooi (OKT) met klach ten aan haar linkerknie. De cap tain van Oranje, die voor de Turkse club Aydin Büyüksehir Belediyespor speelt, keerde on langs even terug naar Nederland om haar knie te laten inspecteren door specialisten. De volleybal ster heeft al last sinds de World Cup in Japan, afgelopen septem ber. ,,Mijn doel is om tijdens het OKT weer volledig inzetbaar te zijn. Op dit moment ben ik nog niet helemaal vrij in mijn bewe- gingen", zegt Balkestein (31). Het Nederlands team hoopt zich be gin januari in Apeldoorn alsnog te kwalificeren voor de Olympi sche Spelen van Tokio. Schopman weg als bondscoach Barney past zijn trainingen aan Debuut Van Driel en Van Meijel Poetin kondigt crisisberaad aan woensdag 27 november 2019 GO Met Tamaëla meer lucht Rik Spekenbrink Ridderkerk Kiki Bertens met haar voor malige coach Raemon Sluiter (rechts) en haar nieuwe coach Elise Tamaëla (boven). FOTO'S PIM RAS, HOLLANDSE HOOGTE Bertens twijfelt: gaat ze voor de Olympische Spelen in Tokio, of richt ze zich ook ko mend jaar op haar eigen car rière? Op de Spelen in Rio de Janeiro (2016) vermaakte ze zich totaal niet. ,,Ik ga vol gende week in gesprek met NOC*NSF en heb een aantal voorwaarden. Ik wil sowieso de openingsceremonie mee maken. Dat mocht in Rio niet, omdat ik binnen 48 uur in actie kwam. Maar ik wil, als ik ga, een olympische beleving hebben. Ook door naar an dere sporten te kijken. Daar naast wil ik dat mijn eigen be geleidingsteam mee mag.'' Ze won in 2019 het presti gieuze graveltoernooi in Madrid en bereikte als eer ste Nederlandse plaats 4 van de wereldranglijst. Toch staat Kiki Bertens niet op de shortlist voor Sportvrouw van het Jaar. De tennisster ligt er geen tel wakker van dat ze zich op 18 december niet in een galajurk hoeft te hijsen. ,,Ik houd daar helemaal niet van, dat is bekend.'' Neemt niet weg dat ze het 'heel raar' vindt dat ze niet eens de shortlist voor de sportver- kiezing heeft gehaald. Daar staan zeven vrouwen op, terwijl er bij de mannen een eerste lijst van vijftien namen is opgesteld. Bertens: ,,Ken- nelijk moet je een grand slam winnen om genomineerd te worden.'' VOLLEYBAL Maret Balkestein hoopt op het OKT weer fit te zijn. foto anp HOCKEY Janneke Schopman is niet langer de bonds coach van de Ameri kaanse hockeysters. De bond heeft de sa menwerking met de Noord-Hollandse be ëindigd. Schopman had 'Team USA' bijna drie jaar onder haar hoede. Het team plaatste zich niet voor de Spelen van Tokio. Schopman werkte sinds 2014 voor de VS. Eerst als assis tent, eind 2016 werd ze hoofdcoach. DARTS Raymond van Barne- veld (foto) past zijn voorbereiding op het WK darts aan. In de tweede ronde kan hij zijn trainingsmaatje Jeffrey de Zwaan tref fen. ,,Dat is niet han dig." Het WK start op 13 december. GOLF Darius van Driel en Lars van Meijel maken deze week al hun de buut als volwaardig lid van de Europese Tour. Het Nederlandse golf- duo slaat af in het Al fred Dunhill Cham pionship in Zuid- Afrika, het eerste toer nooi dat al meetelt voor het seizoen 2020. Het prijzengeld is aan de bescheiden kant: 1,5 miljoen euro. Joost Luiten doet niet mee aan het toernooi in Zuid-Afrika. DOPING President Vladimir Poetin heeft een cri sisberaad met de lei ders van de Russische sportbonden aange kondigd. Een onafhan kelijke onderzoeks commissie is ervan overtuigd dat Rusland dopingcontroles heeft gemanipuleerd. Het land zou voor vier jaar moeten worden uitge sloten van de Spelen en WK's. Wereldanti- dopingbureau WADA buigt zich op 9 de cember over de zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27