AH op Schiphol i VEEL PARTTIMERS WERKEN BIJNA 3 WEKEN PER JAAR GRATIS ECONOMIE 19 Li wijd maakt voorzien van zo'n on derkant, EcoBase genaamd. De kringloop is nog lang niet ge sloten. Bij de productie in de fabrie ken van Tarkett wereldwijd bestaat 10 procent van de grondstof uit her gebruikt materiaal. ,,Dat moet we reldwijd naar 30 procent in 2030'', zegt de bestuursvoorzitter. De rug van een tapijt bestaat vaak uit bitumen, een soort teer. Dat valt niet te hergebruiken voor de tapijt maker. Het materiaal wordt wel opnieuw gebruikt in bijvoorbeeld asfalt of als grondstof voor de ce- mentindustrie. Duurzaamheid en recycling is duidelijk nog geen vanzelfspre kendheid in de tapijtindustrie. In Europa wordt slechts 3 procent van de tapijttegels verwerkt voor nieuwe toepassingen. Zo'n 60 pro cent belandt op de vuilnisbelt en 37 procent wordt verbrand. „Jaarlijks wordt er alleen al in Europa 1,6 mil joen ton tapijt weggegooid of ver brand'', schetst Barthélemy. Tarkett is al sinds 1957 bezig met recyclen. Pas de laatste jaren zit de vaart er goed in. Dat heeft mede te maken met de overname van Desso in 2014. Bij Desso was duurzaam heid een belangrijk thema. ,,Qua cultuur en filosofie passen we goed bij elkaar.'' Desso gebruikte al nylon vis netten als grondstof voor tapijt garens. Daarmee geeft het een im puls aan het schoonhouden van de zeeën. Zo'n 10 procent van het plas tic afval in zee bestaat uit visnetten. Tarkett heeft 15 miljoen euro geïnvesteerd in de nieuwe recy- clingafdeling in Waalwijk en de ontwikkeling van de hernieuwbare tapijtrug. De bedoeling is dat de fabriek het recyclecentrum wordt voor tapijttegels in Europa. ,,We be ginnen met de Benelux en Duits land. Dan breiden we uit naar het Verenigd Koninkrijk en de Scandi navische landen. Daarna naar de rest van Europa.'' De keuze voor Waalwijk als recy- cle-centrum is logisch. Desso is fa brikant van tapijttegels voor de ge hele Europese markt en had dus al ervaring met recycling. Econyl Maar helemaal op eigen kracht gaat het nog niet. Voor het herwinnen van garens wordt gebruik gemaakt van een fabriek van Aquafil. Dat be drijf kan bepaalde soorten garens voor 100 procent recyclen. ,,De CO2-voetafdruk van econyl nylon, zoals we het gerecyclede garen noe men, is ruim twee kilo per kilogram product. Zeven jaar geleden was dat nog 7,45 kilogram CO2 per kilo pro duct'', zegt Giulio Bonazzi, de directeur van Aquafil. Een probleem voor de recycling is het gebrek aan grondstoffen. ,,Storten en verbranden is heel goedkoop'', schetst Barthélemy het probleem. ,,Dat geeft geen prikkel om te recyclen.'' De overheid en de gemeenten mogen zich wat hem betreft wel wat meer inspannen om hergebruik aantrekkelijker te ma ken. Tarkett zelf is gestart met een ophaaldienst voor oude tapijttegels. Dat moet het voor klanten gemak kelijk maken te recyclen. Vooralsnog is de service beschik baar voor Europa. De ophaaldienst levert geen winst op voor het be drijf, verzekert Barthélemy. ,,Tapijt- tegels worden vooral gebruikt in kantoorpanden en hotels. Na afloop van het huurcontract, gemiddeld negen jaar, worden de kantoren ge renoveerd en het tapijt vernieuwd.'' Bij klanten van Desso worden de tegels gratis opgehaald als ze nieuwe tegels bij de fabrikant ko pen. ,,Ook tegels van de concurren tie halen we op als een klant bij ons nieuw tapijt bestelt.'' De ceo is optimistisch. ,,Duur- zaamheid wordt een steeds groter thema bij huurders. Een groen label voor een kantoorgebouw is belang rijk. We hebben ook steeds meer contacten met ontwerpers en architecten.'' plafond en in het schap word je voortdurend aan je gedrag en be wegingen herkend.'' Het systeem weet ook waar in de winkel welk product staat. ,,Camera's boven het schap zijn zelfs in staat om te zien met welke hand iets wordt gepakt. En dan hebben we nog slimme schappen die registreren wat je pakt en of je iets terugzet.'' In principe kan de klant daarna het winkeltje gewoon uit. ,,Je con troleert op een scherm of je bon klopt, dan druk je op een betaal- knop en loop je naar de deur. We merken dat klanten die controle nog fijn vinden. We denken dat mensen gewoon meteen naar bui ten lopen als ze eenmaal gewend zijn.'' Afrekenen volgt direct. De winkel is in staat meerdere klanten te onderscheiden. ,,We hebben het maximum nu op drie personen tegelijk gezet. Tijdens een proef op het hoofdkantoor hebben we getest hoe goed het systeem mensen kan onderschei den door collega's naar binnen te sturen in telkens een andere outfit.'' Die proeven zorgden nog wel voor wat hoofdbrekens. ,,Sommi- gen mensen houden beleefd de deur voor een ander open. Dan reken je ook afvoor de mensen die je hebt binnengelaten. Dat staat nu duidelijk aangegeven.'' De proefwinkel staat tot eind ja nuari op de luchthaven, daarna gaat AH de resultaten beoordelen. STA EENS STIL BIJ WAT EEN ANDER VERDIENT Het hele verhaal over parttime en salaris lees je nu op lntermediair.nl intermediair *ra£SS woensdag 27 november 2019 GO 4 Oude kantoortegels worden ingezameld, uit elkaar gehaald en verwerkt tot nieuwe vloer tegels. fotos koen verheijden voor oude tapijttegels In Europa wordt per jaar 1,6 mil joen ton tapijt weggegooid of ver brand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19