effeweg.nl Drietal zat 36 jaar ten onrechte in de cel NIEUWS 13 Agrarische sector verwijt regering niets voor hen te doen De onvrede is bij ons net zo groot als bij de boeren in Nederland effeweg.nl of bel 08810 30 800 /fg) Boek zonder aanbetaling In september stichtten boeren in heel Frankrijk brand met pallets en hooibalen. Vorige maand blok keerden ze in het hele land wegen en rotondes en parkeerden ze hun tractoren voor de deur bij lokale autoriteiten. Nu moet Parijs eraan geloven. Wegen en snelwegen naar de hoofdstad worden vanaf 06.00 uur geblokkeerd. Zo'n duizend tracto ren uit heel Frankrijk stomen op naar Parijs en blijven stilstaan bij de poorten van de stad. ,,De regering doet helemaal niets voor ons. Bijna 20 procent van de Franse boeren verdient niet ge noeg om van te leven'', laten twee landbouworganisaties weten. ,,De onvrede is bij ons net zo groot als bij de boeren in Nederland en Duitsland'', zegt Stéphane San chez van de grootste boerenbond FNSEA. ,,De overheid legt ons steeds meer regels op en daardoor gaan onze lasten omhoog. Ons product wordt dus ook duurder, maar 80 procent van de Fransen koopt het liefst de goedkoopste producten.'' Frankrijk geldt nog altijd als West-Europa's grootste producent van landbouw- en veeteeltproduc ten. Maar de klad zit er wel in. Het aantal boerenbedrijven is in dertig jaar gehalveerd. Het gemiddelde inkomen is de laatste drie jaar met 30 procent gedaald. Eén op de drie Franse boeren moet rondkomen van een netto-inkomen dat onder de 350 euro in de maand ligt. ,,Boeren zijn de enige beroeps groep die producten verkopen on der de kostprijs'', verklaarde mi nister van Landbouw Didier Guil- laume zelf, eerder dit jaar. Maar de regering heeft vooralsnog geen maatregelen genomen om de beroepsgroep te steunen. ,,We moeten onze boeren helpen'', was het enige dat president Emmanuel Macron vorige maand zei tegen de boze aanwezigen op een land- bouwbeurs. ,,Ik snap jullie woede. We gaan jullie problemen oplos sen.'' Voor de boeren waren dat loze woorden. ,,Elke dag pleegt één boer zelfmoord, maar de regering lijkt zich de ernst van de situatie niet te realiseren'', aldus boeren woordvoerster Delphine Fernan dez. Agro-bashing In Frankrijk wordt de algehele ma laise samengevat met het woord 'agro-bashing'. Landbouwers en veetelers worden overladen met kritiek. Volgens milieu-organisa ties gebruiken ze te veel bestrij dingsmiddelen. Volgens de consu menten zijn hun producten te duur. En de overheid pleit voor open grenzen en sluit vrijhandels verdragen. Dat leidt volgens de boeren tot oneerlijke concurrentie, omdat er in Frankrijk veel meer re gels gelden dan in andere landen. De stikstofdiscussie wordt in Frankrijk in het geheel niet ge voerd. ,,De overheid en distribu teurs moeten ervoor zorgen dat we een waardig inkomen kunnen ver dienen'', laten de organisatoren van het protest vandaag weten. ,,Daarom trekken we nu met dui zend tractoren naar Parijs'', zegt Stéphane Sanchez van de FNSEA. ,,Maar ook een stad als Lyon wordt geblokkeerd en op andere plekken komen er ook acties.'' Voor de Franse regering komt het protest uiterst ongelegen. Na de massale betogingen van Gele Hesjes werden maatregelen geno men ter waarde van 17 miljard euro. En over ruim een week be gint een landelijke actie en staking tegen het beleid van de regering van Macron. Daaraan doen vak bonden, politieke partijen én Gele Hesjes mee. In regeringskringen lopen de spanningen over die pro testen op. De angst bestaat dat véél mensen de straat zullen opgaan en dat de vlam in de pan slaat. Alfred Chestnut, Ransom Watkins en Andrew Stewart werden in no vember 1983 opgepakt voor de moord op een 14-jarige scholier in Baltimore. Hij zou zijn uitgeschol den om zijn jas van het basketbal team van de universiteit van Geor getown en bij de daaropvolgende ruzie in zijn nek zijn geschoten. De tieners kregen in 1984 levens lang, ondanks twijfel over hun be trokkenheid en het feit dat getuigen de drie niet herkenden op politie foto's. Er was zelfs een andere ver dachte in beeld. Een brief die Chestnut dit jaar naar een herzieningsafdeling van justitie stuurde, was voor advocaat Marilyn Mosby reden opnieuw in de zaak te duiken. Mosby stuitte op verslagen waaruit blijkt dat meer dere getuigen al in 1984 de andere verdachte als schutter aanwezen. Een student zag de vluchtende moordenaar zelfs het vuurwapen dumpen. Toch richtte het onder zoek zich op het onschuldige trio. De werkelijke schutter werd in 2002 zelf doodgeschoten. Mosby constateerde dat ontlas tend bewijs opzettelijk buiten het proces tegen de 16- en 17-jarige jon gens werd gehouden. Het doorslag gevende bewijs in de zaak was een Georgetown-jas die bij Chestnut werd gevonden. Dat er geen sporen op de jas zaten, en Chestnuts moe der een aankoopbewijs had, mocht niet baten. Rondreis Kroatië 01 Rondreis Noorwegen Rondreis Spanje 0 en Andalusië Veelzijdig Polen 0B Rondreis Wales woensdag 27 november 2019 GO Na Den Haag en Berlijn blokkeren boeren Parijs Na boerenprotesten in Neder land en Duitsland komen de Franse boeren vandaag in actie met een blokkade van Parijs. Frank Renout Parijs - Stéphane Sanchez, boerenbond FNSEA Kijk op de site bij /video Duizenden boeren protesteerden in Berlijn. Drie mannen die in 1984 levens lang kregen voor moord op een jongen, hebben 36 jaar ten on rechte vastgezeten. David van der Heeden Rotterdam/Baltimore VERBETERING Per abuis stond gisteren bij een ar tikel over babysterfte in de krant dat van de baby's die te vroeg ge boren worden 79 procent overlijdt. Dit is onjuist en had moeten zijn: 79 procent van de baby's die over lijdt, is te vroeg geboren. Duitse boeren protesteerden gisteren bij de Brandenburger Tor in Berlijn. foto kay nietfeld/dpa NIEUW Ontbjjt en diner Ontbjjt en diner Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt Vertrek: meijunjul, aug, sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: apr, meijun, aug, sep, okt Ontbjjt en diner Ontbjjt en diner Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt ALLe fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en CaLamiteitenfonds. SCR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13