12 NIEUWS ALBANIË DICTATUUR Albanezen zitten in hun maag met de villa van oud-dictator Enver Hoxha in hartje Tirana. De burge meester wil die open stellen voor publiek, maar dat ligt gevoe lig. ,,De pijn zit diep." woensdag 27 november 2019 De dictator hield van lezen. Kasten vol en rijen dik staan de boeken in de groene slaapkamer van de oude villa van Enver Hoxha, die Albanië tussen 1944 en 1985 leidde. Franse filosofen, maar ook poëzie en Russische en Ita liaanse literatuur, allemaal streng verboden voor het gewone volk toen Hoxha aan de macht was. Maar ook zijn eigen dagboeken staan op de plank, en een handleiding over hoe je een boom moet planten. ,,Allemaal nog precies zoals toen hij overleed", zegt Emila Xhura, die voor de huidige Albanese regering werkt, tijdens een rondleiding door de villa. Ook voor de rest lijkt het pand in het centrum van de hoofd stad Tirana wel een tijdcapsule. Dankzij Blaupunktbeeldbuizen, met bloemmotieven versierde badkamers en heel veel bruin en rood waan je je in de jaren 70 en 80. Voor een villa van een staatshoofd is de inrichting - zeker naar moderne maatstaven - vrij sober, maar voor een land waarvan een groot deel van de bevolking in hutten en piepkleine appartementjes leefde, was het destijds een gebouw van ongekende weelde. De villa bevat een schat aan infor matie voor de Albanees die wil weten hoe zijn autoritaire leider leefde, net als voor de toerist. Hij staat ook nog eens midden in Blloku, destijds de wijk voor de communistische elite van het land, afgesloten voor het ge wone volk. Nu is het de uitgaanswijk van Tirana en wemelt het er van de hippe bars en restaurants. Geschiedvervalsing De Albanese hoofdstad zit in zijn maag met de villa, die niet toeganke lijk is voor publiek. ,,Het ligt extreem gevoelig. De wonden en pijn zitten nog diep", zegt Xhura, terwijl ze door een marmeren gang loopt. ,,Vergeet niet dat het nog geen dertig jaar gele den is dat het regime viel. Sommigen vinden dat je een vreselijke tijd ver heerlijkt als je er een museum van maakt. Anderen zien het juist als ge schiedvervalsing als je er iets nieuws van maakt. En dus gebeurt er voorlo pig helemaal niets." De villa wordt wel onderhouden; regering en staats hoofd gebruiken die af en toe voor officiële gelegenheden. Burgemeester Erion Veliaj (39) weet het wel: als het aan hem ligt, gaat de villa open voor bezoekers. mmmm ,,Dat is geen eerbetoon aan Hoxha, maar een manier om te laten zien dat de paranoïde dictator in luxe leefde, terwijl zijn volk crepeerde", vertelt hij in het stadhuis. Als voorbeeld gel den wat hem betreft de paar bunkers die in en rond Tirana zijn ingericht als museum. Daarvan had Hoxha er door het hele land ooit bijna 170.000 laten bouwen. Ze werden onder meer gebruikt voor observatie en spionage. De grootste ervan, aan de rand van Tirana, telt vijf ondergrondse verdie pingen. Sinds twee jaar kunnen be zoekers zich onder meer vergapen aan de ontsmettingskamer, het woongedeelte voor Hoxha en zijn vertrouwelingen en een grote ruimte waar parlementszittingen konden worden gehouden. ,,Tegen bezoekers zeggen we: 'Kijk, dit is een echte bunker en hier werd veel leed veroor zaakt. Er werd gemarteld. Het is goed dat jullie kunnen zien en begrijpen waar wij vandaan komen. Ik vind dat eerlijk gezegd waardevoller dan dat mensen zich op de foto laten zetten voor Checkpoint Charlie in Berlijn, dat volkomen nep is." Binnenkort valt het definitieve be- sluit over een ontwerp dat van Hox- ha's villa deels een museum maakt, en deels een ruimte waar kunste naars tijdelijk kunnen verblijven. Ook is er eindelijk een bestem ming gevonden voor een ander mar kant monument: de kolossale, in ver val geraakte piramide van beton en glas op een steenworp afstand van Hoxha's villa. Sommigen vinden dat je een vreselijke tijd verheerlijkt als de villa een museum wordt Oorspronkelijk gebouwd als mu seum voor de dictator na zijn dood, raakte het in onbruik na de val van het communisme begin jaren 90. Daarna deed het bouwwerk dienst als clandestien winkelcentrum, een nachtclub en een post van de Navo tijdens de aanvallen op Joegoslavië in het Kosovoconflict in 1999. Het Nederlandse architectenbureau MVRDV maakte een nieuw ontwerp: de piramide wordt wit in plaats van grijs, er komt een it-school in voor jongeren. Begin volgend jaar moet de renovatie beginnen. De nieuwe bestemmingen voor de oude communistische monumenten vallen binnen het plan van Veliaj om Tirana in 2030 vernieuwd te hebben. Eerder al onderging het centrale plein, in de praktijk een grote ver- keersrotonde, een metamorfose: het is nu een voetgangersgebied. Daar voor won Tirana een prestigieuze in ternationale prijs. Ook zijn er meer groen en speeltuinen aangelegd in de stad, waar de gemiddelde leeftijd 31 jaar is. Wat bij de herbestemming van de communistische overblijfselen ook een rol speelt, geeft Veliaj volmondig toe: bezoekers blijken er goed voor te willen betalen. De bunkers zijn bij voorbeeld een doorslaand succes. ,,Een echte cashcow. Koude Oorlogs- toerisme is in. En als toeristen hun portemonnee willen trekken om over onze wrede geschiedenis te le ren, waarom niet?'' GO Wat te doen met Hoxha's villa? Thijs Kettenis Tirana r- -4 De villa in Tirana bevat een schat aan in formatie voor de Alba nees die wil weten hoe zijn autoritaire leider leefde. foto's elena dorf- MAN/REDUX/HOLLANDSE HOOGTE/ SHUTTERSTOCK Hoxha liet door het hele land ooit bijna 170.000 bunkers bou wen voor observatie en spionage. Een aan tal in en rond Tirana is nu ingericht als mu seum. —Emila Xhura

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12