Snel wist al langer van problemen in toeslagenaffaire FNV: werknemers belasting voelen zich onveilig op werk 10 NIEUWS we de deelnemers beschadigen'', staat in een verklaring. ,,Wij voe len ons verantwoordelijk voor de situatie waarin een aantal kandi daten is terechtgekomen. Wij bieden hiervoor onze oprechte excuses aan en doen er momen teel alles aan om hen te helpen.'' Gudo Tienhooven Zenderbaas Peter van der Vorst kreeg gisteroch tend de resulta ten te zien van een intern on derzoek naar De Villa, een RTL 5-programma waarin vrijgezellen elkaar in een luxe villa ontmoeten terwijl de drank rijkelijk vloeit. Vanaf dag één slapen ze bij elkaar in bed. Van der Vorst (48) was zich 'ka pot geschrokken', zei hij gisteren voor de camera's van RTL Nieuws. De Villa werd vorige week ge staakt nadat er een aanranding in te zien was. Een kandidate werd tegen haar zin betast door een medekandidaat. Dat bleek nog maar het begin, bleek uit het on derzoek waarbij ook de deelne mers aan De Villa werden geraad pleegd. De RTL-baas trad niet in detail over wat zich precies heeft voor gedaan in de villa, maar het was aanleiding voor duidelijke maat regelen en 'diepe excuses' aan de deelnemers. Het programma, waarbij een computer bepaalt of de vrijgezelle kandidaten geknipt zijn voor elkaar, wordt gemaakt door productiebedrijf Blue Circle. Dat bedrijf produceert onder meer ook RTL Boulevard, Heel Holland Bakt en Boer zoekt Vrouw. ,,De makers van De Villa zijn zwaar over hun ethische grenzen gegaan'', zegt Van der Vorst. ,,Dat is onvergeeflijk. Ze hebben kan didaten aangezet tot gedrag waar bij zij ook over hun grenzen heengingen; daarbij was alcohol in het spel. Er zijn dingen ge beurd die niet thuishoren in zo'n programma. Ik ben hier naartoe gehaald om te bouwen aan een nieuw RTL. Daar horen dit soort praktijken niet in thuis. Iedereen moet zich kapot schamen voor wat hier is gebeurd.'' Hij vervolgt: ,,Al onze guilty pleasure-programma's worden opgeschort, totdat we zeker we ten op welke manier ze tot stand zijn gekomen. Ik wil het vertrou wen in dit genre terugwinnen.'' Nieuwe reeksen van Temptation Island, Free Love Paradise, Love Is land en De Villa zullen ook niet te zien zijn op Videoland. Van der Vorst kondigde een nieuw onder zoek aan naar het productiepro ces van Blue Circle. De zenderbaas is kritisch over 'zijn' RTL: ,,Ook door de mensen die de beelden bekijken voordat het programma op tv komt, zijn grote fouten gemaakt. Het ont breekt aan het juiste ethische kompas.'' RTL heeft twee mede werkers die betrokken waren bij het incident in De Villa op non- actief gesteld. Van der Vorst zegt niet om wie het gaat, maar een ingewijde bevestigt dat een van hen Barry Schneider is, als lid van het managementteam bij RTL verantwoordelijk voor onder meer RTL 5 en Videoland. Producent Blue Circle erkent dat er fouten zijn gemaakt, 'bij ons en bij de zender'. ,,Wij heb ben nooit de intentie gehad om een programma te maken waarin Daadkrachtig ,,Peter van der Vorst lijkt inmid dels wel de ernst van de situatie in te zien'', reageert televisie-co lumniste Angela de Jong van deze krant. ,,Dit klinkt een heel stuk daadkrachtiger dan het laffe 'we gaan onderzoeken hoe het de montage kon halen', zoals de re actie van RTL vrijdag nog was.'' De Jong heeft niets op met het genre: ,,Iedereen weet: deelne mers worden volgegoten met alcohol en de makers kijken daarna handenwrijvend toe wat er onderling gebeurt. En daarna ontkennen ze elke verantwoorde lijkheid, want de deelnemers zijn volwassen en weten toch waar ze aan beginnen. Walgelijk hypo criete tv die niet meer van deze tijd is.'' Peter van der Vorst is sinds 1 maart zenderdirecteur van de RTL-groep. De voormalig televi siemaker heeft al een aantal keer moeten ingrijpen. Zo haalde hij Het spijt me voortijdig van tv en stopte hij na de eerste uitzending met Jan Houdt Hoop. De kinderopvangtoeslagaffaire dreigt om te slaan in een informa tieoorlog tussen Kamer en kabinet. Terwijl de omvang van de zaak uit dijt - inmiddels wordt er uitgegaan van duizenden gezinnen die onte recht van fraude zijn beschuldigd - brengen uitgelekte stukken verant woordelijk staatssecretaris Menno Snel (Financiën) in het nauw. Volgens Trouw en RTL Nieuws heeft de D66-bewindsman de Kamer 'misleid', nu uit vertrouwe lijke evaluaties blijkt dat al in 2015 bekend was dat de aanpak van het antifraudeteam CAF ontspoorde. Hoewel Snel het bestaan van deze evaluaties nooit heeft ontkend, heeft hij tot vier maal toe geweigerd deze naar de Tweede Kamer te stu ren. Nu ze alsnog op straat liggen, zien Kamerleden hun vermoedens i Snel blijft bij zijn weigering om de stukken te delen bevestigd dat gedupeerden veel eer der geholpen hadden kunnen wor den, als Snel de stukken 'gewoon' zou hebben gedeeld. Zij eisen dat de documenten alsnog per omme gaande met het parlement worden gedeeld. Snel blijft echter weigeren deze ambtelijke stukken te verstrekken. Er is momenteel onderzoek gaande door de Auditdienst Rijk, waarbij tienduizenden stukken worden doorzocht. Volgens Snel is het niet zorgvuldig om uit deze berg docu menten een vijftiental papieren zonder duiding en zonder eerst te checken of de informatie wel klopt Wie misstanden meldt, wordt daarop afgerekend en de kloof tus sen werkvloer en leidinggevenden is groot. Dat blijkt uit een enquête van FNV Overheid. Werknemers die zich niet veilig voelen en daarover willen praten kunnen nu nergens terecht, zegt FNV-bestuurder Mieke van Vliet. ,,Er heerst bij de Belastingdienst een afrekencultuur die leidt tot angst onder de medewerkers om misstanden te melden'', aldus Van Vliet. De Belastingdienst ligt al ge ruime tijd onder een vergrootglas. De media-aandacht, onder meer naar de Tweede Kamer te sturen. Hier botst hij hard met de Kamer, en CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt in het bijzonder. Die beroept zich op artikel 68 van de Grondwet, waarin staat dat het kabinet de Ka mer 'inlichtingen' hoort te ver strekken als Kamerleden die ver langen. Volgens Omtzigt betekent deze bepaling dat de Kamer elk do cument moet krijgen waar die om vraagt. Snel - en de rest van het ka binet - ziet dat echter anders. Vol gens de regering heeft de Kamer recht op inlichtingen, maar niet op documenten. Deze lijn werd on langs nog bevestigd door staats secretaris Knops van Binnenlandse Zaken. Omtzigt beroept zich niet alleen in de toeslagenkwestie op artikel 68. Hij uitte eerder ook al in andere zaken zijn frustratie dat de regering niet met gevraagde stukken over de brug kwam. De vraag blijft in hoe verre de CDA'er consequenties ver bindt aan de onthulling. Opvallend is dat hij het woord 'misleiding' nog niet heeft overgenomen. De oppositie lijkt al een stuk ver der te zijn met haar oordeel over Snel. Volgens PvdA-Kamerlid Henk Nijboer probeert de D66'er docu menten in de 'doofpot' te stoppen. Ook het geduld van SP-Kamerlid Renske Leijten raakt op: ,,Het enige wat nu nog helpt is een parlemen taire enquête. Dan hoeven we na melijk niet te vragen om documen ten, maar kunnen we ze opeisen.'' voor de kwestie rond de ver meende toeslagenfraude, heeft ge zorgd voor fricties op de werk vloer. Belastingambtenaren krij gen van hun meerderen de op dracht toeslagen stop te zetten, maar de reden daarvoor blijft on duidelijk. De gevolgen zijn echter groot: talloze gezinnen zitten in de problemen. En dit heeft weer im pact op de werknemers van de Be lastingdienst. De kloof tussen werkvloer en leidinggevenden wordt steeds groter, aldus FNV. De enquête toont daarbij ook aan dat het lei dinggevenden ontbreekt aan ken nis van en affiniteit met het werk van de uitvoerende medewerkers. Iedereen moet zich kapot schamen voor wat hier is gebeurd woensdag 27 november 2019 'Makers De Villa gingen zwaar over de schreef' M A RTL schrapt de 'verlei dingsprogramma's', zoals van boven naar beneden: Tempta tion Island, De Villa en Love Is land. FOTO'S ANP, RTL RTL-baas Peter van der Vorst stopt met het uitzenden van het genre 'guilty pleasure reality- tv'. De programma's Tempta tion Island en Love Island gaan van de buis. 'Ernstige misstan den' bij De Villa gingen aan dat besluit vooraf. De kritiek op staatssecretaris Menno Snel van Financiën in de toeslagaffaire neemt toe. Een deel van de Tweede Kamer vindt dat de D66'er documenten ach terhoudt. Snel houdt vol dat hij volgens de Grondwet niet elk ambtelijk stuk naar de Kamer hoeft te sturen. Laurens Kok Den Haag WOERDEN De werksfeer bij de Belastingdienst wordt door werk nemers als onveilig ervaren. A Staatssecretaris Menno Snel. FOTO ANP —Peter van der Vorst, RTL-baas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10