II Schutters trein draaien mogelijk op voor schade 5 Horrortrucker voor de rechter BREDA De twee 15-jarige jongens die werden aangehouden voor het beschieten van een trein, draaien mogelijk op voor de schade die wordt geschat op tienduizenden euro' s. Op dit moment is het duo uit Breda en Dorst op vrije voeten, maar de politie neemt de zaak hoog op. Want het gasdrukpistool waar mee vrijdagavond de treinen bij Breda zijn beschoten, is levensge vaarlijk. In het pistool werden me talen balletjes gebruikt. ,,Als je daarmee op een mens zou schieten, gaan die balletjes dwars door het lichaam heen", aldus een woord voerder van de politie. Repeterend Bovendien is het mogelijk om met het betreffende pistool repeterend te schieten. Aangezien bij de trein die in de richting van Breda reed snel achter elkaar vijf ruiten zijn ge raakt, is het volgens de politie het meest logisch dat daarvoor het gas drukpistool is gebruikt. Bij de trein die de andere kant op ging, was één ruit vernield. Doordat de treinen veiligheids glas hebben, zijn de ruiten alleen aan de buitenkant vernield. Er zijn geen gewonden gevallen. Naast de vijf ramen die aan dig gelen zijn geschoten, zijn er ook kogelinslagen in het plaatwerk van de treinen. Deze panelen moeten worden vervangen. De NS heeft aangifte gedaan van de vernielingen en gaat kijken hoe de omvangrijke schade kan worden verhaald op de twee jeugdige daders. Slachtoffer Lindsay Arts Een van de slachtoffers is Lindsay Arts (26) uit Amersfoort. Zij werd drie jaar geleden thuis verkracht door haar Tinder-date. Het duurde twee maanden voordat ze erover ging praten. ,,Ik had op een gegeven moment een paniekaanval die 24 uur duurde, het ging helemaal mis door de opgehoopte stress. Na die aanval heb ik vrienden en familie verteld wat me een paar maanden eerder was overkomen. Dat heeft veel geholpen, maar hoe lief iedereen ook was, ik wist dat het niet voldoende was om alles te verwerken. Daarom ben ik professionele hulp gaan zoeken. Door wachtlijsten duurde het helaas nog een half jaar voordat ik bij een psycholoog terechtkon. Die periode ervoor was ik zelfs suïcidaal, zo rot voelde ik me. Uit het psychologisch onderzoek bleek dat ik PTSS, een posttraumatische stressstoornis, heb.'' Mede dankzij de hulp die ze kreeg, deed Lindsay vorig jaar als nog aangifte bij de politie. ,,Een maand geleden kreeg ik te horen dat mijn zaak door gebrek aan juri disch bewijs is geseponeerd. Dat was een tegenvaller, maar toch ben ik blij dat ik aangifte heb gedaan. De man die mij heeft verkracht, is geconfronteerd met het gegeven dat hij een grens is overgegaan. Dat is voor mij het belangrijkste ge weest.'' Boek De Amersfoortse is bezig met het schrijven van een boek over wat haar is overkomen. ,,Ik kwam in een zogeheten freeze terecht. Je be vriest dan letterlijk van angst en hebt geen controle meer over je li chaam. Terwijl ik jarenlang aan vechtsport heb gedaan, kon ik tij dens de verkrachting niets meer. Uit onderzoek blijkt dat 70 procent van de slachtoffers dit ook mee maakt. Die ervaring en ook wat er daarna allemaal is gebeurd, wil ik met andere slachtoffers delen. Ik strijd iedere dag voor een betere positie van slachtoffers van seksu eel geweld.'' Minister Dekker meldt dat de overheid die positie ook wil ver sterken. ,,Daarom passen we de wet aan, seks tegen je wil wordt straf baar. Nu ligt de lat soms te hoog voor het bewijs van dwang bij aan- randing en verkrachting en kunnen aangiftes niet altijd worden opgepakt. Dat is bij voorbeeld het geval als het slachtoffer uit angst be vriest en zich daardoor niet kan uiten of ver zetten, en er boven dien geen sprake is van geweld. Dus niet dwang, maar seks te gen de wil wordt het criterium.'' Dekker wil ook seksuele inti midatie op straat strafbaar stel len en straffen voor daders worden hoger. ,,En we moeten er zijn voor de opvang en hulp aan slachtoffers. Daarom ver sterken we de positie van slacht offers in het strafproces, bijvoor beeld door te zorgen dat ver dachten verplicht zijn te ver schijnen wanneer slachtoffers ze toespreken in de rechts zaal. En door te zorgen voor meer persoon lijke begeleiding tijdens het straf proces.'' Ik kwam in een freeze terecht. Je bevriest dan letterlijk van angst en hebt geen controle meer over je lichaam De chauffeur van de koeltruck waarin vorige maand 39 Vietna- mezen dood werden aangetrof fen, verschijnt vandaag in Lon den voor de rechter. De 25-jarige Maurice Robinson uit Noord-Ier- land wordt 39 gevallen van dood slag ten laste gelegd. Daarnaast wordt hij verdacht van samenzwering voor mensen smokkel, hulp bij illegale immi gratie en witwassen van geld. Volgens de aanklagers maakt hij deel uit van 'een wereldwijde ring van mensensmokkelaars' die betrokken zijn bij 'het vervoeren van grote aantallen illegale im migranten naar het Verenigd Ko ninkrijk'. Vrijdag arresteerde de Britse po litie een nieuwe verdachte in ver band met de vondst van de dode vluchtelingen in Essex: een 23-ja- rige Noord-Ier. Transatlantische drugsduikboot Johnson wil deal vóór Kerstmis Kwartje uit 1853 25 mille waard CU: extra geld hoger onderwijs maandag 25 november 2019 Zes treinruiten gingen aan diggelen. foto anp -Lindsay Arts FOTO LOTTE GEUSEBROEK LONDEN De koeltruck met daarin de slachtoffers. foto afp PLAYA DE FOXOS De Spaanse politie heeft voor de kust van de noordwestelijke regio Galicië een on derzeeër met cocaïne onderschept. Het is volgens plaatselijke media voor het eerst dat er in Europese wateren een 'transat lantische' onderzeeër is gesnapt die met drugs rechtstreeks uit Latijns-Amerika kwam. Twee beman ningsleden zijn gear resteerd, naar een derde wordt gezocht. LONDEN De Britse premier Boris Johnson wil bij een verkiezingswinst van zijn Conservatieve Partij vóór de kerst zijn brexitdeal door het parlement krijgen. Dat staat in zijn ver kiezingsprogramma. WEESP Een zilveren kwartje van Willem III uit 1853 heeft zaterdagmiddag bij De Nederlandsche Muntenveiling in Weesp 25.000 euro opgebracht. Dat is volgens het veiling huis een record. Het antieke kwartje maakte deel uit van de collectie Neder landse munten van een verzamelaar die onlangs is overleden. Hij had de munt ook gekocht via een vei ling. UTRECHT Het ChristenUnie congres, zaterdag bij een in Utrecht, wil niet dat in het hoger on derwijs geld bij stu dies wordt wegge haald om tekorten bij technische opleidin gen op te lossen. De tekorten moeten aan gevuld worden met geld 'van buiten de begroting van het mi nisterie van Onder wijs'. Het bestuur had de motie ontraden omdat scholen zelf hun uitgaven bepalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5