Bijzondere gift voor oorlogsmuseum •/lo99i BEVELANDEN EN THOLEN 19 SPECIAALZAAK Restaurant Ereburger stopt ermee WINTERFAIR DE STENGE De goedheiligman heeft amper voet aan wal gezet, maar congrescentrum De Stenge in Heinkenszand ademde de afgelopen drie dagen kerst. Bezoekers én ondernemers roemen de sfeer van de winterfair, waar zelfs de worstenboer uit Sluis zich thuis voelt. i en kleine jongen pro beert zaterdagmiddag alvast zijn nieuwe race auto uit op het parkeer- I terrein van De Stenge in Heinkenszand. Zijn ouders proppen tassen vol aankopen in de kofferbak van hun auto, terwijl opa op de bijrijdersstoel een warme oliebol naar binnen werkt. In de sfeervol aangeklede gym zaal van het congrescentrum pen delt de 73-jarige Ad Ulijn op zijn sokken heen en weer achter zijn kraam. Hij hoeft de gedroogde worst, hamrollade en preskop niet aan te prijzen; de klanten staan er voor in de rij. „Wat fijn dat u er weer bent!", roept een oudere dame van achter haar rollator. „Dat vind ik nou ook", reageert Ulijn gevat. De worstenboer uit Sluis lijkt zich aardig thuis te voelen op de winterfair. Stiekem is dat ook wel een beetje zo, bekent hij. „Ik weet niet meer precies hoe mijn vrouw en ik hier veertien jaar ge leden terecht zijn gekomen, maar we hebben alle edities meege maakt en dan ga je de onderne mers en bezoekers kennen." Het ons-kent-ons-gevoel is mis- schien wel de grootste kracht van de kerstmarkt in Heinkenszand. Drie jaar geleden verkaste de al maar groeiende fair van bloemis terij Wisse naar De Schenge. Toch is het dorpse karakter, zoals wor- stenboer Ulijn het treffend om schrijft, niet verdwenen. Een aan zienlijk deel van de zeventig standhouders en vijfduizend be zoekers keert jaarlijks terug en dat zorgt voor een gemoedelijke sfeer. „We adverteren niet voor niets met de slogan 'de gezelligste kerst markt van Zeeland'", grapt Ma rijke Rijk van de organisatie. Rijk tekent al heel wat jaren voor het opzetten van de winterfair, sa men met vijf andere (oud-)onder- nemers uit het dorp. De samen werking heeft net zo'n gemoede- Goed communiceren vormt de basis. En elkaar wat gunnen is ook heel belangrijk lijk karakter als de fair zelf. „Goed communiceren vormt de basis. En elkaar wat gunnen is ook heel be langrijk. We hebben als Heinkens- zandse winkeliersvereniging ver- schillende werkgroepen; ieder clubje houdt zich met een ander evenement bezig. Wij organiseren de winterfair, maar dat wil niet zeggen dat de overige onderne mers geen vinger uitsteken. Of dat je met de nek aangekeken wordt als je hier geen kraam huurt. We doen het echt samen." Zingende trouwambtenaar Sas- kia Dian van der Sluis kondigt het eerste deel van de bruidsmode show aan. Tonny Pekaar (75) heeft geen tijd om te gaan kijken. Zij en haar nicht Addy Sinke (82) zijn druk in de weer met hun kraampje vol Zeeuwse artikelen van Belle Knoppe. De Heinkenszandse Tonny huurt voor het achtste jaar op rij een kraam. Niet voor zich zelf, maar voor het goede doel. De huur betaalt ze uit eigen zak, zodat de complete opbrengst naar stich ting Tinkerbel kan. „Dat is een stichting die hartenwensen van ernstig of langdurig zieke kinde ren uit Zeeland en West-Brabant vervult. Ik vind het zo'n prachtig mooi initiatief, en dat zeg ik echt niet alleen omdat ik in het bestuur zit hoor!" De stichting is afhankelijk van donaties, maar Tonny houdt er niet van om een inzamelingsactie te beginnen of langs de deuren te gaan met een collectebus. „Dit is mijn manier om een bijdrage te le veren. En het is nog gezellig ook." GOES Hamburgerrestaurant De Ereburger aan de Grote Markt sluit volgende week de deuren. „Het loopt niet goed genoeg en de huurlasten zijn hoog. Al met al moet ik er iedere maand flink op toeleggen," zegt uitbater Eric Hans Disselkoen. Disselkoen opende De Erebur ger een kleine vijfjaar geleden. Wat er met De Ereburger gaat gebeuren, weet Disselkoen niet. De horecaondernemer ver wacht dat de komende jaren veel kleine horecazaken in Goes hun deuren zullen sluiten. „Het aan bod is in deze stad veel groter dan het aantal afnemers. Dat merken de kleine spelers het eerst." KAPELLE Een bijzondere gift voor oorlogsmuseum Memorial 40-45 in Kapelle. Jean Bodie stuurde vanuit Canada een wollen deken op die haar vader gebruikt heeft tijdens de strijd om Walche ren in 1944. Gaf de deken hem warmte tij dens de koude novembernachten van 1944? Of gebruikte hij hem niet voor zichzelf, maar voor de gewonden die hij als arts behan delde? Het is gissen waar de En gelse Isaac Johnny Hawkins zijn wollen kleed precies voor heeft ge bruikt, maar één ding is zeker: hij had de deken bij zich toen hij zijn vaderland in 1944 verliet om als arts een bijdrage te leveren aan de invasie en bevrijding van Walche ren. Canada Hawkins overleefde operatie Infa tuate, maar hij is inmiddels over leden. De deken belandde bij zijn dochter Jean Bodie en emigreerde met haar mee naar Canada. Naar aanleiding van een bezoek aan Zeeland in mei van dit jaar besloot ze hem aan Memorial 40-45 in Ka- pelle te schenken. „Bijzonder mooi", vindt Andries Looijen van het museum. „We krijgen vaker persoonlijke spullen van nabe staanden. Samen met de bijbeho rende verhalen vormen ze een hele waardevolle aanvulling." maandag 25 november 2019 BE 'Dit is écht de gezelligste van Zeeland' Ellen Smaardijk-Jobse Heinkenszand Bezoekers van de Winterfair konden ook genieten van een bruidsmodeshow en diverse muziekoptredens. foto johan van der heijden -Marijke Rijk, organisatie Winterfair 3+1 GELDIG VAN 15 NOVEMBER T/M15 ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl OK VLOEKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52