Bereikbaarheid Poortambacht in gevaar SCHOUWEN-DUIVELAND 19 OE IS'T NOE VIJF JAAR LATER^ Markante Zierikzeese koppen, zoals die van Willem (Box) van Mourik met z'n oren vol ringen, doen het per definitie goed op foto's. Maar Dick van der Veer zoekt in zijn straatportretten vooral naar het 'wauw-effect'. Beleving en emotie, daar draait het om, wil een foto aanspreken," vertelt Van der Veer. Hij is weer even terug waar hij in 2014 begon: op straat. Toen fotografeerde hij in een jaar tijd ruim drieduizend willekeu rige Zierikzeeënaren en bezoekers van de stad. Altijd vroeg hij hen, en hij legde ze vast in het decor van dat moment. Het leverde een indrukwekkende dagelijkse serie op; een veelbezochte pagina op Fa- cebook ook. Vijf jaar later Onder de titel Oe is 't noe? Vijf jaer laeter zoekt hij zijn modellen weer op, om ze opnieuw te portretteren. Het resultaat, met de foto van toen en nu in een toepasselijk passepar tout, voedt wederom de lokale trots op sociale media. ,,Het haalt weliswaar niet meer zo veel likes als met die eerste reeks, Facebook is immers een beetje over z'n hoogtepunt heen, maar je ziet toch wel dat het nog steeds gewaardeerd wordt", zegt hij. Ik laat de foto's voor zichzelf spreken. Je mag zelf invullen wat je denkt te zien Van der Veer woont zo'n beetje in zijn studio. Een bank en eettafel geven nog nét dat huiskamerge- voel. Voor het achterraam hangt een dik zwart gordijn, klaar om te worden uitgerold. Effectief tegen storend daglicht en ook een neu trale achtergrond. De lange muur is behangen met indrukwekkende foto's van eigen hand. Vooral trouwportretten, aangevuld met de Nobelpoort in zwart-wit. ,,Dat is gewoon makkelijk. Als aan staande bruidsparen langskomen om afspraken te maken, krijgen ze al een idee van wat mogelijk is." De kracht van een goed straat portret zit in de 'echtheid', zegt Van der Veer. ,,Ik probeer mijn fo to's niet al te veel opsmuk te ge ven; de mensen laten zien zoals ze in het echt ook zijn, dan zijn ze vaak op hun mooist. Af en toe net even die schouder draaien of iets hoger houden. Maar verder niks bijzonders. Gewoon klik, klik, klik en dan is het eigenlijk al gebeurd. En soms is het resultaat nét even beter met een minimale aanwij zing. Vrouwen vertel ik wel eens dat ze moeten denken dat ze Pa mela Andérson zijn, die in bikini achter David Hasselhoff aanrent in Baywatch. Meestal schieten ze dan keihard in de lach. Maar dat is dan wel een échte lach!" Nieuwe situatie Voor de Oe is 't noe?-reeks selec teerde Van der Veer zo'n zeshon derd foto's van mensen die hij graag nog een keer wil portrette ren. Hij zoekt ze op de bonnefooi op. Telefoonnummers of namen heeft hij destijds niet genoteerd. ,,Ik loop gewoon weer opnieuw door de stad en hoop dat ik ze te genkom. Als ik zo de helft kan te rugvinden, ben ik al tevreden. Het is geen halszaak. Gewoon leuk om te doen. Een aantal keren ontstaat ook een nieuwe situatie: een jon gen die ik vijfjaar geleden portret teerde, staat nu op de foto met zijn vrouw en kindje." Zonder tekst Hij vertelt van de verstokte vrijge zel van toen, die je nu achter een kinderwagen ziet. ,,Dat soort din gen is toch hartstikke geinig. Ik laat die foto's ook voor zichzelf spreken. Geen begeleidende teks tjes. De kijker moet zelf maar in vullen wat hij denkt te zien." Marcel Modde Ziekikzee ,,Er staat een hoop te gebeuren. Hoe gaat dat straks met die verkeers stroom?", vraagt voorzitter Adri Tange van de wijkraad Hart van Poortambacht zich af. Sinds de uit- gang via de Zuidhavenpoort voor autoverkeer is afgesloten, moet alles via de Laan van Sint Hilaire de wijk uit. Het verkeer staat, vooral op drukke dagen, vaak vast. Wanneer daar straks extra werkverkeer bij komt, valt het leed niet meer te overzien, vreest Tange. Extra ontsluitingsweg De wijkraad zoekt in overleg met de gemeente naar een oplossing. Het meest geholpen is Poortam bacht met een extra ontsluitings- weg die rechtstreeks aansluit op de Nieuwe Koolweg/N59, aldus Tange: ,,Dan is de wijk van twee kanten te bereiken in plaats van alleen via de Laan van Sint Hilaire." Een logische oplossing, reageert verkeerswethouder Ankie Smit, die echter niet zo eenvoudig valt te rea liseren. Rijkswaterstaat staat niet te springen om een extra kruispunt Hoe gaat het straks met al dat verkeer? Dan is het leed niet te overzien met de N59. Dat belemmert de doorstroming op de Rijksweg en daarmee ook de veiligheid. Maar het al dan niet tijdelijk doortrekken van de Grevelingenstraat langs drankenhandel World of Drinks naar de Nieuwe Koolweg, is volgens de wethouder altijd nog beter dan een tweede ontsluiting via de Klerksweg verderop. ,,Je wil al dat verkeer ook niet helemaal daarvan daan door die wijk laten rijden." Moeilijke tijd tegemoet De gemeente onderzoekt de ver schillende opties en komt binnen kort met een oplossing. De wijk raad houdt ondertussen de vinger aan de pols, verzekert Tange. ,,Er moet iets gebeuren, anders ben ik bang dat de wijk een moeilijke tijd tegemoet gaat met al dat verkeer." De omgeving van het Haring- vlietplein en de strook langs de Nieuwe Koolweg wordt al langer genoemd als mogelijke locatie voor een nieuwe brandweerkazerne. Vanuit die hoek kan ook snel wor- den uitgerukt richting Kerkwerve. De brandweerpost in het dorp zou kunnen sluiten zodra de nieuwe De wijkraad houdt de vinger aan de pols. Want er móet iets gebeuren uitvalspost in Zierikzee in gebruik wordt genomen, is het plan. De ka zerne zit nu nog in de binnenstad. De ruimte is te krap voor alle voer tuigen. De nieuwe hoogwerker staat daarom zolang in een boeren schuur aan de Zandweg. maandag 25 november 2019 Fotograaf zoekt modellen van toen Marcel Modde Zierikzee - Dick van der Veer, fotograaf Inwoners van Poortambacht vrezen voor langdurige ver keersoverlast en een slechte be reikbaarheid van de wijk. Vol gend jaar gaat de Haringvliet- straat, één van de hoofdwegen, op de schop. Ook wacht het Ha- ringvlietplein een ingrijpende herinrichting én begint aan de andere kant van de straat de nieuwbouw van scholenge meenschap Pieter Zeeman. - Adri Tange, voorzitter wijkraad - Adri Tange, voorzitter wijkraad Ilona van der Schee met haar tweeling Yara en Mila in de serie Oe is't noe?FOTodick van der veer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50