I;'. 4 fvv bladcadeaLbadcüde3" bladcadeau your imp your urm 4 BLADCADEAU, HET LEUKSTE CADEAU VOOR DE FEESTDAGEN! www.bladcadeaukopen.nl De eerste zeven dagen na een verkrachting of aanranding zijn cruciaal om slachtoffers te helpen. De overheid begint vandaag met een campagne die mensen ertoe moet bewegen sneller bij hulpverleners aan te kloppen. Deomvang van dit probleem is zo groot. Net als de schade die het bij mensen veroorzaakt U ecnrtue U cwlrue Al vanaf €5 -£ Keuze uit 80 tijdschriften (o.a. LINDA., vtwonen, Quest, delicious, en Psychologie Magazine) Abonnement stopt automatisch 4 Personaliseren vanaf €500 Zakelijk op rekening maandag 25 november 2019 Sanne Schelfaut 4 Deskundige Iva Bicanic „Hoeveel mensen hebben jou ooit toevertrouwd dat ze seksueel zijn misbruikt?'' Iva Bicanic, klinisch psycholoog en landelijk coördinator van het Centrum Seksueel Geweld, laat bewust een stilte vallen. ,,Als je even nadenkt, is het antwoord waar schijnlijk een tot maximaal drie per sonen. Terwijl een op de vijf vrou wen en een op de zestien mannen in Nederland grensoverschrijdend sek sueel gedrag hebben meegemaakt. Maar een meerderheid schaamt zich en durft niet te praten over wat er is gebeurd. Terwijl het juist zo belang rijk is dat je die verschrikkelijke erva ring wél deelt en zo snel mogelijk hulp zoekt. Geef jezelf niet de schuld als je bent verkracht. Nooit'' Bicanic staat dan ook achter de campagne die het ministerie van Jus titie en Veiligheid vandaag - de in ternationale dag tegen geweld tegen vrouwen - begint om mensen die een verkrachting of aanranding heb ben meegemaakt, te motiveren om hulp te zoeken. Seksueel grensover schrijdend gedrag werd vorige week zichtbaar in het datingprogramma De Villa op RTL5. Twee deelnemers drongen zich op aan twee vrouwen. RTL besloot de serie meteen van het scherm te halen. -Iva Bicanic ,,De omvang van dit probleem is zo groot. Net als de schade die het bij mensen veroorzaakt. Het maakt rela ties stuk en beïnvloedt kwaliteit van leven. Therapie helpt om je leven weer terug te krijgen. Hoe eerder slachtoffers zich melden, hoe beter we hen kunnen helpen. De eerste week is cruciaal. In die eerste week kan bijvoorbeeld de kans op een posttraumatische stressstoornis worden verkleind.'' Nederland telt zestien regionale Centra Seksueel Geweld, die 24 uur per dag bereikbaar zijn voor acute hulp aan slachtoffers. Minister Sander Dekker voor Rechtsbescherming: ,,Ik hoop dat onze campagne 'Wat kan mij helpen' vrouwen en mannen ertoe aanzet om de stap naar professionele hulp te zetten. Dat geldt niet alleen voor mensen die het net is overkomen, maar ook voor diegenen die klachten hebben door een ingrijpende seksu ele ervaring langer geleden.'' De overheidscampagne is zichtbaar in uitgaansgelegenheden en scholen, op billboards en online. Op de site watkanmijhelpen.nl kan iedereen die seksueel geweld heeft meege maakt, bekijken wat anderen hebben meegemaakt en wat professionele hulp heeft opgeleverd. A vr ma I w mmt 1 dé tijdschriftenbon 'Geefjezelfnóóit de schuld als je bent verkracht' A dé tijdschriftenbon v y V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4