1 8 TENNIS DAVIS CUP FINALS IN MADRID Gerard Piqué, de voetballer die de Davis Cup op de schop nam, mag Rafael Nadal dankbaar zijn. De thuisfavoriet trok het publiek naar Madrid, leidde Spanje naar de titel én deed suggesties voor de meer dan noodzakelijke verbeteringen. maandag 25 november 2019 Madrid Rafael Nadal vocht vijf dagen met een intensiteit en fanatisme die hij zelfs in de Grand Slam-toernooien niet tentoonstelt. Drie keer moest hij in de tweede partij een achter stand van een landgenoot uit de eerste wedstrijd rechttrekken, twee keer draafde hij ook nog laat op de avond op bij het dubbelspel om de volgende ronde te bereiken. In de finale gisteren tegen het verras sende Canada zorgde hij voor de beslissende 2-0, die de Caja MSgica in Madrid van euforie deed explo deren. ,,Tennis is een individuele sport, maar als ploeg winnen is veel be vredigender'', zei Nadal zaterdag al na de zinderende halve finale tegen Groot-Brittannië, waarin hij en de 38-jarige Feliciano López de wed strijd in twee tiebreaks in het dub belspel beslisten. „Verliezen doet minder pijn in een team, maar als je Natuurlijk gaan we dingen veranderen, we hebben veel geleerd. Maar de algemene indruk is positief wint en de vreugde met anderen kan delen, is dat niet uit te leggen. Zeker niet na wat ons deze week is overkomen.'' Begrafenis De belangrijkste tegenslag, ook emotioneel, was het plotse vertrek van Roberto Bautista Agut, num mer 9 van de wereld en de Spaanse nummer 2, omdat zijn vader op sterven lag. Bautista keerde don derdag net op tijd terug in Castel- lón om afscheid te nemen, was vrij dag op de begrafenis en meldde zich zaterdag weer in Madrid. Te gen de verrassende finalist Canada opende hij de finale met een zege (7-6 6-3) op het 19-jarige talent Fe lix Auger-Aliassime. Nadal, al 28 partijen lang ongeslagen in de Da vis Cup, maakte de klus daarna af tegen Denis Shapovalov: 6-3 7-6. Daarmee had het nieuwe format van het traditionele landentoer- nooi de winnaar die de gebreken van de nieuwe formule enigszins kon verhullen. Spanje had als enige van de achttien landen de factor van het eigen publiek in zijn voor deel. Was daarom het enige land dat al zijn vijf wedstrijden in de grote hal 1 (12.500 toeschouwers) uitverkocht zag. Geen enkele an dere wedstrijd, ook niet op de veel kleinere pistes 2 en 3, zat vol. Soms waren de tribunes zelfs troosteloos leeg. Dat was samen met de vaak onmogelijke tijdstippen van de laatste wedstrijden van de dag een van de grootste manco's. Het duel tussen de Verenigde Staten en Italië eindigde even na vier uur 's nachts. Drie banen bleken te weinig om zes wedstrijden op een dag te herber gen, ook al gingen die over maxi maal drie sets. ,,Natuurlijk gaan we dingen ver anderen, we hebben veel geleerd'', zei organisator Gerard Piqué giste ren, enkele uren voordat zijn vrouw, zangeres Shakira, de slot- show voor de finale zou geven. ,,Maar de algemene indruk is posi tief.'' Piqué, in het dagelijks leven voetballer van FC Barcelona, was blij met de bemoeienissen van de nummers 1 en 2 van de wereld, Na- dal en Novak Djokovic, die het be langrijkste punt aansneden. ,,Het is niet goed dat we binnen ander halve maand al eenzelfde soort toernooi hebben'', zeiden de twee. Ze refereerden aan de ATP World Cup, die in de eerste week van 2020 in Australië wordt gehouden. Een vrijwel identiek toernooi met 24 landen. De ATP kwam met die vondst enkele maanden nadat de Internationale Tennis Federatie de nieuwe Davis Cup had aangekon digd. Om de tafel ,,We hebben geprobeerd met de ATP om de tafel te gaan zitten, maar dat is nog niet gelukt'', zei Pi qué. ,,Net als Nadal en Djokovic zien wij het liefst één zo'n evene ment in een jaar, als het kan twee weken lang, in september, tussen de beste landen van de wereld.'' Djokovic stelde een mix tussen de oude en de nieuwe Davis Cup voor: ,,Eerst enkele rondes in de landen zelf, want voor eigen pu bliek spelen is toch het mooist. En daarna de beste samen op één plaats.'' Vooralsnog zal in november 2020 de tweede editie zijn, ook in Ma drid. Daarna wil het toernooi de wereld over. Voor de kwalificatie duels in maart heeft Nederland ge loot tegen Kazachstan, waarvan het de afgelopen week in Madrid nipt verloor. GO Na zijn benutte matchpoint in de tweede finalepartij tegen Canada wordt Rafael Nadal besprongen door zijn teamgenoot Roberto Bautista Agut en de Spaanse captain Sergi Bruguera (rechts). foto afp Nadal redt toernooi nieuwe stijl in Madrid Edwin Winkels -Gerard Piqué

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36