VDP zet ongelooflijke reeks door in Koksijde m 6 Met de tweede zege op de1500meter op rij Noodgedwongen trainde Ireen Wüst (33) minder dan in voorgaan de jaren. Met onverwacht succes: voor de tweede keer op rij was ze de snelste bij de wereldbeker op de 1500 meter. maandag 25 november 2019 Van der Poel, die de eerste drie we reldbekerwedstrijden had laten schieten, startte pas vanaf de derde rij. Ook moest hij in de eerste bocht nog uitwijken voor een valpartij. Het deerde de wereldkampioen niet. Bij het ingaan van de tweede ronde lag Van der Poel al op kop en hij werd nooit meer bijgehaald. Van der Poel was zaterdag ook al de beste in Wachtebeke. Hij won tot dusverre alle zeven veldritten, waarin hij dit seizoen aan de start stond. Op ruim 20 seconden werd de Belg Laurens Sweeck tweede, net voor zijn landgenoot Toon Aerts. De Nederlander Lars van der Haar werd vierde, diens landgenoot Corné van Kessel zesde. Van der Poel begon later aan het seizoen, nadat hij in het najaar nog het WK op de weg had gereden. Bij zijn eerste crossen meldde hij dat de vorm nog niet optimaal was, maar in Ruddervoorde was het be gin november meteen prijs. Bij zijn tweede optreden veroverde hij in het Italiaanse Silvelle de Europese titel. ,,Vandaag kwam ik al in de buurt van mijn niveau in mijn beste wedstrij den van afgelopen winter'', vertelde Van der Poel na afloop. Zeven uit zeven, 33 overwinnin gen op rij, het is een ongelooflijke reeks. Van der Poel: „Hopelijk gaat het nog een tijdje door, maar ik zal heus wel een keer verliezen.'' Bij de vrouwen ging de zege naar Ceylin Alvarado. De 21-jarige Rot terdamse, ploeggenoot van Van der Poel bij het Belgische Corendon- Circus reed in de slotronde weg bij haar medevluchtsters en won eer ste WB-zege. Het podium was vol ledig Nederlands met Lucinda Brand op de tweede plaats en Yara Kastelijn als derde. Het was ergens in augustus. Ireen Wüst, 33 jaar inmiddels en met een erelijst van hier tot gunder, sprong over hordes. Daarna zei ze verbaasd: ,,Ik voel me nu zo snel en explosief als in mijn tijd bij Jong Oranje of mijn eerste jaar bij TVM." Zondagmiddag in Polen won de schaatsster voor de tweede week op rij de wereldbe kerwedstrijd op de 1500 meter. Terwijl zij met al haar ervaring dacht één zekerheid te kennen: ze is nooit goed in het voorseizoen. Eigenlijk tart Wüst dit jaar al haar eigen wetten. Regel 1 voor schaatsers: de basis voor de winter wordt door een goede zomer ge legd. En regel 2: wie goed wil zijn op de middenlange tot lange af standen moet flinke duurtrainin- gen verzetten. Maar Wüst kende een verre van perfecte voorbereiding op de win ter. Bij de persbijeenkomst van haar team Talentned vertelde ze over het gebroken hartsyndroom dat haar de voorgaande maanden ernstig beperkte na het overlijden van haar beste vriendin Paulien van Deutekom. Ze had last van pijnklachten rond haar hart en he vige migraineaanvallen en trainde langere tijd op aangepaste schema's, waardoor haar training rustiger en korter dan in voor gaande jaren was. Dat leek niet ideaal, maar in Heerenveen tijdens de sprongtrai- ning over hordes viel in de zomer het kwartje, zegt haar trainer Pe ter Kolder. ,,Daar zag ze: als ik dat langere werk niet kan doen, maar dit kan wel, ben ik heel blij met wat eruit komt. Ze zag het gemak waarmee ze sprong en de hoogte die ze haalde." Haar winst op de 1500 meter pakte ze afgelopen weekeinde in Polen in het begin van haar race. Wüst is snel, waar ze voorheen vaak profiteerde van een sterk Aan alle kanten zit er rek in. Daarom zegt Ireen nu: ik wil nog een paar jaar door met schaatsen middenstuk laat ze nu al een rap begin zien. Kolder: ,,Ze rijdt het snelste eerste rondj e, hoe wil je als concurrent dan nog tijd terugpak ken op Ireen? Wij moesten nood gedwongen keuzes maken, maar die pakken heel goed uit. Dat ver baast ons allebei. Ze is sneller ge worden, maar verliest het niet op het uithoudingsvermogen.'' Pijlen Dat is de verklaring voor haar sterke optreden van de afgelopen weken. De vijfvoudig olympisch kampioene was in Polen ruim een halve seconde sneller dan de Ja panse wereldrecordhoudster Miho Takagi. Wüst heeft haar pij len eigenlijk gericht op het tweede deel van het seizoen. Ze was in Po len niet uitgerust, zegt Kolder, maar is vol in training. In februari bij de WK afstanden in Salt Lake City hoopt ze een wereldrecord te rijden op de schaatsmijl. Het is de enige overwinning die nog ont breekt op haar indrukwekkende erelijst. Juist op het snelle ijs van Salt Lake City kan ze veel profijt hebben van een scherpe opening. Op de hooglandbaan, waar de luchtdruk lager is dan op zeeni veau, glijdt een schaatser makke lijker door in het laatste deel van de wedstrijd als de vermoeidheid toeneemt. Topsporters, maar ook trainers, aldus Kolder, hebben vaak de nei ging te vrezen voor te weinig arbeid. ,,We vragen ons wel af wat dit voor de toekomst betekent, nu dit zo goed uitpakt. Ik hoef haar niet te leren wat 120 procent geven is. Schaatsen kan ze ook wel. Ik merk nu juist dat we voorzichtiger moeten zijn met haar, ze wordt ook ouder. En mijn ervaring is dat ze juist minder lange trainingen nodig heeft." En er is nog meer mogelijk, denkt Kolder. ,,Aan alle kanten zit er rek in. Daarom zegt Ireen nu: ik wil nog een paar jaar door met schaatsen.'' UITSLAGEN Nederland is gek op sport. De wereld is gek op sport. Ok, we zijn éèn klein land. Maar we presteren groots. Door slim samen te werken en hard te trainen scoren we keer op keer. Met respect voor alles en iedereen. Man, vrouw, jong, oud, beperking. Niets houdt ons tegen. Sport haalt 't beste in je naar boven. Als topsporter, als olympiër. Of gewoon jij, als liefhebber. Ja, samen met onze enthousiaste atleten inspireren wij hele generaties. Geweldig, 2020 wordt een topjaar! Enthousiaste atleten TeamNL Geweldig ambitieus GO WIELRENNEN Mathieu van der Poel heeft gisteren de Duinen cross van Koksijde gewonnen. Het was de vijfde veldrit uit de wereldbekercyclus. Wüst tart dit Lisette van der Geest Rotterdam/T. Mazowiecki -Peter Kolder (coach Wüst) Schaatsen Tomaszow Mazowiecki. WB. Mannen, 500 m: 1. Shinhama (Jap) 34,73, 2. Murakami (Jap) 34,73, 3. Du- breuil (Can) 34,97; 8. Verbij 35,12; 9. Ntab 35,17. Stand WB: 1. Shinhama, Kim (ZKo) 103, 3. Murakami 88; 5. Ntab 80. 1500: 1. Krol 1.45,76, 2. Nuis 1.45,96, 3. Joeskov (Rus) 1.46,28. Stand WB: 1. Nuis 114, 2. Krol 108, 3. Joeskov 102. Massastart: 1. Mantia (VS) 60, 2. Bergsma 40, 3. Stroetinga 20. Stand WB: 1. Bergsma 326, 2. Stroetinga 276, 3. Swings (Bel) 269. Vrouwen, 500: 1. Kodaira (Jap) 37,77, 2. Fatkoelina (Rus) 37,97, 3. Katsjanova (Rus) 38,08; 8. Leerdam 38,37. Stand WB: 1. Fatkoelina 114, 2. Kodaira 108, 3. Katsjanova 102; 10. Leerdam 63. 1500: 1. Wüst 1.56,62, 2. M. Takagi (Jap) 1.57,17, 3. Lalenkova (Rus) 1.57,28, 4. Wijfje 1.57,45. Stand WB: 1. Wüst 120, 2. Sjichova (Rus) 94, 3. M. Takagi 92; 6. Wijfje 77. Massastart: 1. Schouten 61 pnt, 2. Blon- din (Can) 42, 3. N. Takagi (Jap) 20; 10. Wijfje 3. Stand WB: 1. Schouten en Blondin 348, 3. Lollobrigida (Ita) 266. Ploegenachtervolging: 1. Rusland 3.02,76, 2. Nederland (A. de Jong, Wüst, Wijfje) 3.02,88, 3. Canada 3.03,72. Stand WB: 1. Rusland 120, 2. Nederland 108, 3. Canada 96. r Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34