WALCHEREN 19 DEBUUTBUNDEL PRESENTATIE Werken in de zorg is niet alleen maar kommer en kwel - jüist niet. Dat wil Adéla Kooi met haar gedichten over de zorg uitstralen. Zaterdag presenteerde ze haar dichtbundel in verpleeghuis Willibrord. Goedheiligman aangekomen in Oostkapelle Afsteken zwaar vuurwerk levert jongens straf op Een kijkje op de werkvloer, zo noemt Kooi haar dichtbundel Zor gen in de zorg. Het is haar debuut bundel, hoewel ze al jarenlang ge dichten schrijft over allerlei ge beurtenissen in haar leven. Zo dichtte ze bijvoorbeeld over haar hond die twaalf pups kreeg, maar ook over het ziekteproces van haar moeder. ,,Op mijn facebookpagina deelde ik wel eens wat gedichten met mijn vrienden. Regelmatig kreeg ik de opmerking dat ik er meer mee moest doen." Ze besloot Ze laat in haar gedichten alle kanten van de medaille zien daarom om een klein dichtbun deltje uit te brengen, over haar werk als Verzorgende IG bij Willi brord. „Gewoon een stuk of tien stuks, voor mijn familie." Maar toen ze contact zocht met uitgever Marcel Vaandrager uit Werkendam, zei hij dat meer mensen haar gedichten zouden moeten lezen. En zo geschiedde: in een paar maanden tijd was haar bundel - met hulp van haar nichtje en tekeningen van haar broer - ge boren. Positieve aandacht ,,Toen ik over mijn moeder schreef, was dat echt een uitlaat klep. Nu heb ik juist ook voor an dere mensen geschreven." Ze wil met haar bundel namelijk posi tieve aandacht voor de zorg vra gen. ,,Werken in de zorg is ontzet tend leuk, je maakt grappige, ont roerende, mooie en herkenbare momenten mee." Kooi hoopt ook andere mensen te inspireren om in de zorg te werken. Kooi kon bij haar boekpresenta tie op een volle zaal rekenen. Het eerste exemplaar reikte ze uit aan Jaap Wielaart, bestuurder van WVO Zorg. Hij is erg trots op Kooi. ,,Ze laat in haar gedichten alle kanten van de medaille zien: het leven, de dood, vreugde en verdriet. Ze is heel eerlijk, ze laat zien hoe het écht is." De titel van haar bundel heeft een dubbele laag, legt Kooi uit. ,,Ik zorg natuurlijk in de zorg, maar er zijn ook zorgen in en om de zorg." Ze noemt als voorbeeld het struc turele geldtekort en dat haar be roep niet aantrekkelijk wordt ge maakt voor jonge mensen. ,,Dat is niet altijd makkelijk." Het meest bijzondere gedicht uit haar dichtbundel vindt Kooi toch wel De regie. ,,Dat gaat over dat we voor mijn gevoel soms te veel beslissen over bewoners, ter- wijl ze sommige dingen nog prima zelf kunnen. Soms zijn we veel te bezorgd." Tweede bundel Stiekem denkt Kooi al na over een tweede bundel. ,,Ik heb inmiddels alweer zoveel nieuwe gedichten gemaakt." Maar ze wil eerst even bezien hoe het met de verkoop van deze bundel gaat. Ze hoopt in ie der geval binnenkort een gedich tenmiddag te organiseren in ver schillende verpleeghuizen. ,,Want een gedicht voordragen is eigenlijk toch het allerleukste om te doen." OOSTKAPELLE Vol verwachting klopte het hart van de kinderen in Oostkapelle zaterdagmiddag, want Sinterklaas bracht zijn jaar lijkse bezoek aan het dorp. Na een kort interview in de speeltuin maakte de goedheilig man - onder muzikale begeleiding van de plaatselijke brassband Crescendo - een rondje door het dorp op zijn bruinharige paard. Aansluitend was het toneelstuk Piet in opleiding te zien in Strand- hotel Bos en Duin. De sint deed ook andere Zeeuwse plaatsen aan dit week end, zo bezocht hij op Walcheren naast Oostkapelle ook Domburg en Oost-Souburg. MIDDELBURG Twee jongens krij gen een Halt-straf omdat in de nacht van zaterdag op zondag zwaar vuurwerk in Middelburg hebben afgestoken. De jongens waren in de buurt van het Meiveldpark in Middelburg in de weer met zwaar vuurwerk uit de vierde categorie. Zulk vuurwerk is eigenlijk alleen geschikt voor professioneel gebruik. Twee bikers van de politie kon den de jongens aanhouden. De jon gens komen in aanmerking voor een Halt-straf, waarbij ze excuses moeten aanbieden, de schade moe ten vergoeden en een leeropdracht krijgen. Ouders worden actief be trokken bij zo'n Halt-straf. maandag 25 november 2019 WA Adéla dicht voor en over de zorg Marieke Kesteloo Middelburg -Jaap Wielaart, bestuurder van WVO Zorg De Sint maakte zaterdag zijn jaarlijkse ronde door het dorp. foto ruben oreel Wie o wie heeft eigenlijk de regie. Wie o wie bepaalt eigenlijk je moet want een eindje lopen is goed. Wie o wie bepaalt dat je uit bed moet gaan? En dat je geen maaltijd over mag slaan? Wie o wie bepaalt dat je jezelf maar wast zomaar wat kleding pakt uit je kast. Wie o wie bepaalt alles, terwijl je zelf alles nog heel goed weet Jammer dat men soms vergeet al ben je 70,80 of 90 jaar de regie over je eigen leven is nog lang niet klaar. Adéla Kooi presenteerde zaterdag haar eerste dichtbundel. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19