Gilles ramde twee voorgevels met zijn scootmobiel II Les voor scootmobielers is onmisbaar Ook Kapelle kleurt oranje voor vrouwen ZEELAND 17 Twee keer ramde Gilles de Rijke (76) uit Arne- muiden de voorgevel van een gebouw met zijn scootmobiel. Bij een van die botsingen reed hij zelfs een vol ledige glazen deur eruit. Hij vindt het gevaarlijke voertuigen, die qua gebruiksvriendelijkheid te wensen overlaten. Levensgevaarlijk Beide keren verwarde De Rijke de gashendel met de rem. Bij een scootmobiel moet een gashendel op het stuur worden losgelaten om te remmen. Volgens verkeers- psychologen is het een levensge vaarlijk systeem, omdat mensen in panieksituaties onbedoeld de gashendel inknijpen om te rem men. ,,Het is inderdaad tegenna tuurlijk, daar moet je aan wen nen", zegt De Rijke. ,,Als het an dersom zou werken, zou het beter zijn. Net als bij een brommer, dat je met een handvat gas geeft en de hendel indrukt om te remmen." Na een hersenbloeding waren het openbaar vervoer en de auto geen optie meer voor De Rijke. Hij schafte vorig jaar een scoot- mobiel aan, zodat hij zijn zwager in het Middelburgse zorgcen- Het is inderdaad tegennatuurlijk, daar moet je aan wennen trum Hof Mondriaan kon blijven bezoeken. Drie keer per week rijdt hij op zijn scootmobiel van Arnemuiden naar Middelburg, door weer en wind. Op de openbare weg wordt volgens hem te weinig rekening gehouden met scootmobielen. ,,Ze zien dat je minder mobiel bent en ze schieten voor je langs. Dan moet je plots remmen. Als dat misgaat, zit je zo bovenop ie mand." Daarnaast kunnen passe rende voertuigen verraderlijk zijn. „Als je snel naast je kijkt, heb je kans dat je onbewust je stuur meetrekt. Ik heb fietsers zo wel eens bijna de sloot inge duwd." De Rijke adviseert beginnende bestuurders van scootmobielen eerst veel te oefenen voor ze de weg opgaan. „En vooral niet te hard rijden in het begin." Want zelfs met een maximale snelheid van 12 kilometer per uur, is een foutje op een scootmobiel volgens hem snel gemaakt. Recht de stoep op, want an ders kiep je om. Dat is de belangrijkste les die Henno de Waal (73) leerde van er gotherapeute Nancy van Duivendijk van WVO Zorg. De Middelburger rijdt sinds vier weken op een scoot- mobiel. Dolblij is hij ermee. Na een hersenbloeding, af- gelopen juni, was hij aan huis gekluisterd. „Lange stukken lopen gaat niet meer. Door die scootmobiel kan ik zelf weg: even bood schappen doen, een beetje toeren, gewoon buiten zijn. Ik vind het buitengewoon, ik heb mijn vrijheid terug." Toen hij nog op de revali- datieafdeling van zorgcen trum Ter Reede in Vlissin- gen zat, volgde hij lessen in het rijden met een scoot- mobiel. ,,Die lessen zijn wel nodig", geeft hij toe. ,,Ik heb 53 jaar auto gereden, maar het is wennen om op een fietspad te rijden. Je moet aan de kant blijven rijden en niet te snel gaan." Hij lacht. ,,Maar als ik op een fietspad rijd, dan zou ik wel meer gas willen geven. Maar harder dan 15 kilome ter per uur gaat-ie niet." Van Duivendijk leert ou deren om situaties in te schatten. ,,Ze moeten leren om in de juiste situatie de juiste snelheid aan te hou den. Ze vinden het moeilijk om hun snelheid te dose ren: als er plotseling een kind oversteekt, dan kun nen ze daar niet op insprin- gen, omdat hun reactiever mogen trager is. Vaak over schatten mensen zichzelf. Ik probeer ze duidelijk te maken dat ze zich fit moe ten voelen als ze gaan rij den. Als je griep hebt, dan kun je beter geen bood schappen gaan doen met de scootmobiel, want dan heb je minder aandacht voor het verkeer." Voor Kapelle is het de eerste keer dat dat de gemeente meedoet aan de oranje-actie. Volgens wethou der Annebeth Evertz komt dat door een paar toevalligheden. ,,Een paar maanden terug vond collega wethouder Jon Herselman na af loop van de gemeenteraadsverga dering een verwarde vrouw in de tuin van de kerk. Zij wees naar haar buik en zei dingen als 'they used me' en 'to hospital'. Ze bleek uit Oeganda te komen." De vrouw maakt veel indruk op Evertz: ,,Ik schrok er echt van. Ik zag daar een heel kwetsbare vrouw zitten. Die zomaar het slachtoffer kon zijn van mensenhandel of ge dwongen prostitutie. De politie heeft toen twee vrouwelijke agen ten gestuurd, heel slim. Die heb ben haar meegenomen." Kort na dit incident wordt Evertz ook nog eens aangesproken door een vrouw uit Wemeldinge. ,,Zij begon over Orange the World. Of wij daar ook niet wat mee kon den. Ik vond van wel. Daar was de rest van het college het gelukkig mee eens." Maar dan komt de uitvoering. Wat ga je dan doen? ,,We dachten eerst aan de kerk, om die oranje te laten kleuren. Of misschien het ge- Ik schrok er echt van. Ik zag daar een heel kwetsbare vrouw zitten meentehuis. Maar het bleek erg moeilijk om dat op korte termijn voor elkaar te krijgen. Daarom hebben we besloten de website tij delijk op oranje te zetten. Op de site zal de bezoeker duidelijk wor- den gemaakt waarom. Met een nieuwsbericht en daarbij een ver wijzing naar de site van Orange the World." In het voorbeeld van wethouder Evertz gaat het om een vrouw uit Oeganda. Toch hoeven we voor ge weld tegen vrouwen niet eens de grens over. Uit cijfers blijkt dat ook Nederlandse vrouwen en meisjes regelmatig met geweld in aanra king komen. Straatintimidatie Volgens Orange the World krijgt in Nederland zelfs 45 procent van de vrouwen en meisjes te maken met fysiek, seksueel of psychisch geweld. In meer dan 80 procent daarvan gaat dat om straatintimi datie. Daarbij komen dagelijks ge- middeld nog eens vijf meldingen van verkrachting binnen bij de po litie, terwijl naar schatting 80 pro cent van de verkrachtingen niet eens wordt gemeld. Zestien dagen De actie begint vandaag op de in ternationale dag tegen geweld te gen vrouwen. Tot 10 december wordt wereldwijd zestien dagen lang actie gevoerd, nu dus ook in Kapelle. Ook Veere doet voor de eerste keer mee, op Facebook. De ge meenten Middelburg, Vlissingen, Goes (de televisietoren), Borsele (gemeentehuis en raadsboerderij), Terneuzen en de provincie zetten net als vorig jaar gebouwen in het oranje licht. maandag 25 november 2019 Gilles de Rijke in zijn scootmobiel. FOTO LEX DE MEESTER door scootmobiel Bas Bareman - Gilles de Rijke, scootmobielrijder Cornelleke Blok Henno de Waal. Zeeland kleurt vanaf vandaag een beetje oranje. Diverse ge meenten en de provincie heb ben zich aangesloten bij de in ternationale campagne tegen geweld tegen vrouwen: Orange the World. Willem Adriaansens Kapelle - Annebeth Evertz, wethouder Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17