Ruzie O Werknemers klagen baas aan voor burn-out ECONOMIE 13 Per jaar 100 tot 120 nieuwe zaken AAN HET WERK KUNSTBEURS AMSTERDAM 1^ Slaande kantoordeuren, een scheldpartij bij het kopieerapparaat of iemand die in een vergadering ontploft over de verdeling van het corveerooster: mensen zijn emotionele wezens en ook op het werk komen de emoties er regel matig uit. Ruzie op werk - met j e baas, collega of een klant - gaat je vaak niet in de koude kleren zit ten. Zo'n aanvaring kan een schaduw over je dag werpen. Ze leidt tot stress, piekeren, afleiding en verminderde productiviteit. Een conflict op de werkvloer kan je werkplezier flink in de weg staan. Conflicten op het werk komen vaak voor. Uit cij fers van het CBS blijkt dat in 2018 ruim 30 procent van de werknemers minstens één conflict had op werk. De meeste conflicten (22 procent) waren onder collega's onderling, gevolgd door conflicten met een leidinggevende (14 procent). Bij een kleine minderheid van de werk nemers (2,4 procent) was sprake van een langdurig arbeidsconflict. Mannen maakten iets vaker ruzie dan vrouwen. Managers en mensen die werkten in het openbaar bestuur hadden het vaakst conflicten, zorg professionals het minst. Uit een flinke discussie kan een briljant nieuw idee ontstaan conflict is ook lang niet altijd slecht: een potje bekvechten kan de lucht klaren. Uit een flinke discussie kan een briljant nieuw idee geboren worden. En soms is het ook gewoon nódig, omdat er nu eenmaal iets uit te vechten is. Maar een conflict kan ook erg onprettig of giftig worden, en dan kan het zelfs leiden tot verzuim. duidelijke communicatie is niets mis, maar laat kleineren, betuttelen of onprofessioneel gedrag niet over je kant gaan. Je kunt altijd zeggen: ,,Op deze manier gaan wij dit gesprek niet voeren.'' Unilever wil Lipton kwijt Al 150.000 bestellingen Omdat de hoogte van de transitie vergoeding of de uitkering tegen valt, proberen werknemers die thuiszitten met een burn-out als nog een hoger bedrag in de wacht te slepen. De rechter geeft de eiser echter zelden gelijk. Het gaat om 100 tot 120 gevallen per jaar, meldt DAS. Het aansprakelijk stellen kwam een paar jaar geleden slechts sporadisch voor. ,,Wie thuiszit met een burn-out, ontvangt na ontbinding van de ar beidsovereenkomst vaak een ww of arbeidsongeschiktheidsuitkering. Zo iemand valt dan terug in inko men'', zegt Marcus Donker, team leider specialistische rechtshulp bij DAS. Daarnaast krijgen uitgebluste werknemers die met wederzijds goedvinden het contract laten ont binden, niet altijd de transitiever goeding waarop ze hoopten. Vol gens Donker proberen werknemers er meer uit te slepen door de werk gever met terugwerkende kracht aansprakelijk te stellen voor de burn-out. Volgens de juridische dienstver lener gaat het om werknemers die bijvoorbeeld onder ingrijpende en emotionele omstandigheden werk ten: politiemensen, brandweerlie den en werknemers uit de zorg. ,,Zij kunnen in een burn-out terechtko men. Als dan blijkt én aangetoond wordt dat de werkgever tekort schoot in de begeleiding, kan dit een basis zijn voor een materiële of immateriële schadevergoeding.'' Lastig Het aantonen dat de werkgever 'schuldig' is aan de burn-out, is las tig. Van gevallen waarbij DAS be trokken was, lukte het een enkele werknemer een hogere vergoeding eruit te slepen. In die gevallen was ook sprake van seksueel overschrij dend gedrag. Het komt bijna nooit voor dat je voor de rest lekker in je vel zit, behalve op het werk Een werknemer moet genoeg be wijs verzameld hebben in een dos sier met daarin een medische vast stelling van huisarts of arboarts. Ook moet hij op voorhand het ge sprek zijn aangegaan met de werk gever over de werkbelasting en de klachten. Donker: ,,Anders had een werkgever het ook niet kunnen weten en heb je geen poot om op te staan.'' Van de gesprekken moe ten ook nog eens aantekeningen zijn gemaakt. ,,Anders is het later jouw woord tegen het zijne.'' Dan moet de eiser nog aantonen dat de arbeidsomstandigheden de burn-out hebben veroorzaakt. Las tig, aldus bedrijfsarts en voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Arbeids- en Bedrijfsgenees kunde Gertjan Beens. ,,Overspan- nenheid en burn-out zijn de meest gemelde beroepsziekten van Ne derland. Maar dat betekent niet dat het in juridische zin een uitge maakte zaak is. Burn-out wordt door iedereen anders ervaren. Daarom is het voor artsen lastig om juristen van munitie te voorzien.'' Een te grote werklast is volgens Beens zelden de enige oorzaak van een burn-out. Vaak is een mede werker op meer fronten langdurig belast. ,,Het komt bijna nooit voor dat je voor de rest lekker in je vel zit, behalve op het werk.'' Schade Mocht de rechter een werknemer toch gelijk geven, dan kan de ver goeding alsnog tegenvallen. Don ker: ,,Vaak beginnen mensen snel na vertrek met een nieuwe baan. Is dan nog sprake van schade? De ver goeding zal niet erg hoog zijn.'' Iemand die permanent arbeids ongeschikt raakt door een burn out, door structurele overbelasting, lijdt meer financiële schade. ,,Maar we zien dat het grootste deel van de werknemers het contract laat ont binden of krijgt doorbetaald tijdens arbeidsongeschiktheid. Als ze in de tussentijd een nieuwe baan zoeken, is de schade in veel gevallen be perkt.'' maandag 25 november 2019 GO Natuurlijk is het niet altijd te vermijden dat er conflicten ontstaan. Een Als dat aan de hand is, is het verstandig het volgende te onthouden: - Jij bepaalt hoe mensen tegen je praten. Met - Stel de vraag: is dit een conflict, of ligt deze collega mij persoonlijk niet goed? In het eerste geval is het zaak een oplossing te vinden, in het tweede is vermijden de beste strategie. - Weet wanneer je hulp inschakelt. Het liefst los je een probleem onderling op, maar soms is dat helaas niet mogelijk. Een (onpartijdige) derde inschakelen ligt dan voor de hand. Dit is geen zwaktebod: het is soms zelfs de enige manier om het probleem op te lossen. - Besef: je mag een rottig gesprek altijd af breken. Laat je nooit gijzelen in een ruzie. Zint het je niet? Het is altijd toegestaan om een pauze te nemen of weg te lopen en het gesprek later voort te zetten - dit is vaak zelfs de verstandigste keuze. Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef de boeken Fokking druk (2018) en Werken met millennials (2019). THEE Unilever over weegt om Lip ton en andere theemerken te verkopen. Dat schrijft de Britse krant The Sunday Tele graph op basis van ingewijden. PepsiCo wordt als potentiële koper genoemd. Het concern kondigde in ok tober aan orde op zaken te gaan stellen door de mer- kenportefeuille aan te passen. TESLA Autofabrikant Tesla heeft al 150.000 bestel lingen binnen voor zijn elektri sche Cyber truck. Dat heeft topman Musk laten weten via Twitter. Bij de presentatie vo rige week ver nielde het hoofd design twee rui ten van de vol gens de makers onverwoestbare truck. Tesla zak te 6 procent op de beurs in New York. E o «n m. Bezoekers aan de kunst beurs PAN Amsterdam staan bij een van de vele kunstwer ken die er te zien zijn. De beurs in de RAI opende gisteren zijn deuren. Ruim honderd anti quairs, handelaren en galerie- houders bieden een week lang schilderijen, meubelstukken, beelden, sieraden en andere kunstobjecten aan. In een ten toonstelling geeft couturier Jan Taminiau, die koningin Maxima onder zijn klanten heeft, zijn visie op de kunst. Hij is de vierde kunstenaar die zo'n eigen tentoonstelling mag inrichten. Vorig jaar was de eer aan fotograaf Erwin Olaf. In 2018 trok de PAN ruim 40.000 bezoekers. foto anp Werknemers stellen hun werk gever vaker aansprakelijk voor de financiële gevolgen van een burn-out, meldt juridisch dienst verlener DAS. Werknemers pro beren via de rechter een hogere vergoeding af te dwingen na hun vertrek. Sanne Wolters Rotterdam -Gertjan Been, bedrijfsarts Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: conflicten op de werkvloer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13