Rabobank: geen sanering bij Eneco boldErman.nl Voor fantastische reizen! bolderman.nl EUWS 11 VVD legt 'rotmaatregel' uit op partijcongres Een 'rotmaatregel', vindt de pre mier het nog steeds. ,,Dat 100 rij den vind ik als Saabrijder ook vreselijk, want die haalt ook 130'', zegt hij zaterdag in zijn speech op het 'partijfestival' van zijn VVD. Maar hij hoopt dat de kiezer zijn partij er niet voor straft bij de ver kiezingen in 2021. ,,Als we maar uitleggen dat we moeilijke be sluiten moesten nemen om ba nen te behouden.'' De VVD zet daarmee voorzich tig een campagnekoers uit. Die van een 'verantwoordelijke partij die besluiten durft te nemen, ook als deze niet leuk zijn'. Maar het festival wil niet echt een feestje worden. Er wordt alleen hard gelachen als fractieleider Klaas Dijkhoff bij een quiz met Paul de Leeuw de vraag krijgt of hij zijn huisdier zou onderbrengen bij Rutte. ,,Nee, want dan vergeet hij hem uit te laten en zegt hij: 'Heb ik dat gezegd? O, daar heb ik geen actieve herinneringen aan'.'' Het zijn de woorden die Rutte vaak gebruikt als hij in politieke pro blemen dreigt te raken over een onderwerp uit het verleden. Verder zijn het 'pittige tijden'. De partij heeft een 'troetelkind opzijgezet', aldus Dijkhoff. Rutte spreekt van tijden van pijn, van moeilijke maatregelen. En die zijn niet achter de rug, zolang het stikstofprobleem nog niet onder controle is. Een van de zaaltjes van het con gres, waar stikstof op de agenda staat, puilt uit. Er klinkt kritiek op de partijkoers. ,,In de Randstad Dan is een slechte peiling voor de VVD even niet zo belangrijk halen jullie de 130 misschien niet met die files, maar in het noorden kunnen we gewoon doorrijden!'' Er waren alternatieven voor de snelheidsverlaging, oppert Gert- Jaap van Ulzen, Fries liberaal. „Boeren willen best hun land en capaciteit verhuren.'' Maar dat voorstel haalt het niet met de 'po litieke druk van D66'. ,,De VVD moet niet doen alsof het geen alternatieven had.'' Een ander stelt zelfs de opening van Lelystad Airport ter discussie. Tweede Kamerlid Remco Dijkstra zegt dat de uitstoot van de lucht vaart 'relatief meevalt', maar van uit de zaal klinkt: ,,Kappen met die handel!'' Dat is echter niet de lijn die de partijtop volgt, beaamt Rutte later. Hij blijft vierkant achter de te nemen maatregelen staan 'omdat dit voor Nederland beter is'. ,,Dan is een slechte pei ling voor de VVD even niet zo belangrijk. Het gaat erom de mensen in het land vooruit te helpen.'' Dijkhoff ziet ook de electorale risico's. ,,Je krijgt lelijke koppen in de krant, billenkoek in de peilin gen. Dat is nu echt al aan de hand.'' Over enkele weken maakt de direc tie van Eneco bekend wie het ener giebedrijf mag overnemen. Drie kandidaten leverden vorige maand een bod in: Shell en pensioengigant PGGM, Rabobank en KKR Infra structure en Mitsubishi. De be langrijkste voorwaarde voor de aankoop is een flink bedrag op tafel leggen, liefst 3 miljard euro of meer. De 44 gemeenten die eigenaar zijn van Eneco - Rotterdam voorop met ruim 30 procent van de aandelen - willen cashen. Ze eisen echter ook dat de groene koers van Eneco be houden blijft, net als de banen van de drieduizend medewerkers. Volgens de meeste experts zijn Shell en PGGM favoriet. De ener giereus wil vergroenen en ziet een toekomst als stroomleverancier. Eneco moet het Europese bruggen hoofd worden, zeggen insiders. Tweede kanshebber is Rabobank, de grootste financier van duurzame energie in Nederland en wereld wijd een top 10-speler. Van Gansewinkel De samenwerking met KKR Infra structure lijkt echter tegen de bank te werken. Toen de durfinvesteer- der in 2007 Van Gansewinkel over nam, kreeg de afvalverwerker een schuld van 2 miljard op de balans gezet. Dat zorgde voor jarenlange problemen. KKR werd een school voorbeeld van de verwoestende praktijken van durfinvesteerders. Volgens Rabobank is de vrees voor een Van Gansewinkel-scena rio onterecht. In een twaalf pa gina's lange strikt vertrouwelijke glossy, die in het bezit is van deze krant, komen Rabobank en KKR Infrastructure met harde garanties. ,,Naast een zeer aantrekkelijke prijs voor de aandelen bieden wij Eneco een stevige basis voor een succes volle toekomst.'' Rabobank en KKR stellen Eneco daarnaast forse investeringen in het vooruitzicht. Rabobank zegt 6 mil jard euro te willen investeren in de energietransitie, bovenop de bestaande plannen. ,,Samen zijn we in staat om de duurzame-energie- portfolio van Eneco uit te breiden zodat we N ederland in de toekomst van 100 procent duurzame warmte en energie kunnen voorzien.'' Zo willen Rabobank en KKR de komende jaren 'tienduizenden be drijven en huishoudens per jaar steunen in hun bijdrage aan de energietransitie'. Daarnaast willen ze de komende vijf jaar met Eneco tweehonderd bedrijventerreinen verduurzamen en twintig lokale collectieve warmteoplossingen organiseren. Samenwerking met durf investeerder lijkt tegen de bank te werken Om nog meer zekerheid te bieden belooft Rabobank dat de driedui zend medewerkers hun huidige arbeidsvoorwaarden behouden en het geldende sociale plan. ,,Er vol gen geen reorganisaties als gevolg van onze investering.'' Rabobank en KKR garanderen verder dat Eneco in Rotterdam gevestigd blijft en zijn zelfstandige positie behoudt. Eneco werd dit jaar te koop gezet, nadat het energiebedrijf in 2017 afsplitste van de publieke netwerk- tak Stedin. Daarmee zaten de 44 lo kale overheden die aandeelhouders zijn - waaronder Rotterdam, Den Haag en Dordrecht - ineens met een commercieel energiebedrijf. Dat past niet in hun publieke taak, vinden ze. 10 dagen Istrië, Opatija Pittoresk Vrsar, Istrië 10 dagen Eilanden en kust van Dalmatië 10 dagen Adriatische Kust 10 dagen Istrië en Slovenië, Umag 12 dagen Makarska Rivièra en Dubrovnik 15 dagen Byzantijnse rondreis 599,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! maandag 25 november 2019 Premier Mark Rutte tijdens het VVD-congres in Arnhem. foto anp Rutte hoopt dat kiezer hem beloont De VVD ligt ook intern onder vuur nu de maximumsnelheid op snelwegen naar beneden gaat. Toch hoopt partijleider Mark Rutte dat de kiezer hem beloont 'voor het nemen van verantwoordelijkheid'. Tobias den Hartog Arnhem -Premier Mark Rutte Als Rabobank Eneco overneemt, volgt er geen reorganisatie en behouden de medewerkers hun huidige arbeidsvoorwaarden. Ook mag het energiebedrijf mil jarden investeren in duurzaam heid, garandeert de bank in een strikt vertrouwelijk document. David Bremmer Gert Onnink Rotterdam Diverse vertrekdata in 2020 Light All-inclusive A ll-inclusive Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11