II O Vandaag is er veel 9°C bewolking t Sector geeft fouten vaker door Cadeaus JOL SvPO Kapelle Schooljaar 2020 - 2021 Al decennia vechten tegen racisme OLD MASTERS TO MODERNISTS Walcheren Vandaag bij deze krant Nederland voert al campagne sinds 1993, maar het lijkt vergeefs P8 je in je schoen op één of meerdere dagen voor het sinterklaasfeest en op de dag zelf een mooi cadeau. Dat is niet voor iedereen weggelegd. Jahmelia de Jonge uit Middelburg mag haar schoen zetten, maar moet al blij zijn als er een chocoladeletter in zit, want alleenstaande vader Bryan heeft het niet breed. Toch krijgt ze dit jaar van de sint een cadeau, dankzij de Actie Pepernoot. zeeland 2 k www.svpo.nl Reserveer tijdig Utrecht De Nederlandse Voedsel- en Waren Autoriteit (NVWA) turfde vorig jaar meer dan 3200 meldingen over ziekmakende bacteriën als listeria en salmonella, een stijging van 2200 tegenover 2015. „Bedrijven zijn wettelijk ver plicht hun voedselwaren regelma tig te controleren en als het foute boel is, moeten ze dat ons melden", zegt Coen van der Weijden, micro bioloog van de NVWA. ,,En onze inspecteurs zijn daar al een tijdje extra alert op." We halen nu meer producten uit de handel die we anders hadden gemist Het helpt volgens Van der Weij- den dat beoordelingen van slacht huizen sinds vorig jaar openbaar worden gemaakt. Dat register fun geert als virtuele schandpaal voor bedrijven die fout bezig zijn: ,,Het is een stok achter de deur voor be drijven om de voedselveiligheid te waarborgen. Hierdoor is het aantal meldingen en terugroepacties behoorlijk gestegen.'' Schandalen De voedselveiligheid in Neder land is volgens de microbioloog gebaat bij een strengere aanpak, na meerdere schandalen zoals recent de listeria-uitbraak. Van der Weij- den speurt als een soort hoofdre chercheur naar besmettingsbron nen. Zo was hij nauw betrokken bij het oplossen van de listeria-uit- braak die de afgelopen twee jaar twintig mensen ernstig ziek maakte en uiteindelijk drie levens eiste. ,,Zo'n zaak waarbij miljoenen plakjes vlees moesten worden te ruggeroepen, komt niet vaak voor. We hebben 'm opgelost door het gebruik van een nieuwe dna-tech- niek. Hierdoor kunnen we sneller een koppeling maken tussen ziek tegevallen die het RIVM (Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu, red.) signaleert en bronnen in de voedselketen.'' Van der Weijden verwacht dat er nog meer 'dna-hits' zullen volgen. ,,Zeker bij listeria is het van groot belang dat we weten wat de oorzaak is. In de Europese Unie worden jaarlijks 1600 mensen ernstig ziek door deze bacterie, 20 procent over lijdt." De stijging van het aantal mel dingen zegt niet dat de voedselvei ligheid evenredig verslechtert, schetst de NVWA'er: ,,We halen nu meer producten uit de handel die we anders hadden gemist.'' P11 Onvergetelijke cadeaus voor al die lieve mensen voor wie alleen het beste goed genoeg is zaterdag 23 november 2019 Nieuwsmedia Velling: maandag 2 december, 14 uur Kijkdagen: vrij 29 nov t/m zo 1 dec, 10-17 uur Catalogus: WWW.VEILINGHUISAAG.COM Lekstraat 63 11079 EM Amsterdam 020 - 3012950 info@veilinghuisaag.com i Aanmelden kan nu Fors meer meldingen over slecht voedsel —Coen van der Weijden, NVWA Het aantal meldingen over be smet voedsel in Nederland stijgt explosief. Oorzaken: voedsel- waakhond NVWA heeft de jacht op foute producenten opge schroefd en uit angst voor re presailles en een slecht imago spelen producenten vaker open kaart. Sanne Schelfaut pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,70 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1