Agenten moesten in 2018 16.000 zaken laten liggen Onderhandelingen over meer salaris klappen weer 9 Politie Onderwijs vrijdag 22 november 2019 GO die zijn er gewoon niet Problemen te over voor de personeelsmanager van de politie. De komende jaren gaan er zeker 14.000 tot 17.000 politiemensen met pensioen. Hun vertrek komt bovenop het huidige perso neelstekort waar de politie al vrijwel geen raad mee weet. Yelle Tieleman Verschillende politieonderde len hebben al jaren te maken met onderbezetting, waardoor het te lang duurt voordat men sen aangifte kunnen doen of zaken blijven liggen. Volgens de politiebonden moesten agenten vorig jaar ruim 16.000 zaken laten liggen, simpelweg omdat er niet genoeg mensen waren om ze af te handelen. Door de enorme werkdruk stijgt ook het ziekteverzuim, aldus de bond. ,,We zien het overal om ons heen. Collega's vallen om, draaien te veel en te lange diensten en zien dat hun gezinsleven onder druk staat.'' Ook worden ze volgens de bond kwetsbaar door beperk- tere mogelijkheden een inci dent op te schalen en bijstand van collega's in te roepen. De afgelopen maanden is ge bleken hoe kwetsbaar de poli tie is. Na de moord op advo caat Derk Wiersum bleek het nodig om tal van officieren van justitie, rechters en advocaten intensief te beveiligen. Omdat de verantwoordelijke dienst niet voldoende mensen heeft, hebben door het hele land hon derden politiemensen hun re guliere werk aan de kant moe ten zetten. Zij moeten nu bij springen in deze beveiligings- taken, waardoor nog meer poli tiewerk blijft liggen. Deze situatie is voor verschil lende politieeenheden niet meer houdbaar. Gisteren bleek dat de Amsterdamse politie zelfs gedwongen is een recher che-onderdeel op te heffen, omdat anders het afhandelen van 112-meldingen in gevaar zou komen. Een oplossing is voorlopig niet in zicht: het duurt nog vele jaren voordat het tekort aan agenten is ingelopen. In de zorg gaan de demon straties om te hoge werkdruk en te weinig sa laris. FOTO ANP Scholen hebben drin gend behoefte aan meer leer krachten. Ook klinkt een luide roep om meer salaris. M De politie is vooral onder bezet. Agen ten willen graag meer collega's. FOTO ANP Basisscholen hebben grote moeite om genoeg leerkrach ten voor alle klassen te vinden. Ze strijden al twee jaar voor betere salarissen om hun be roep aantrekkelijker te maken, maar de cao-onderhandelin gen klapten woensdagavond voor de tweede keer. Ellen van Gaalen Minister Arie Slob van Onderwijs wil dat een bemiddelaar de vast gelopen onderhandelingen over de onderwijs-cao vlot trekt. De bonden en werkgevers mogen zelf beslissen wie dat wordt. Re geringspartijen D66 en CDA doen die suggestie ook. ,,Er lig gen gewoon miljoenen te wach ten op leraren. En die leraren verdienen een beter salaris'', stelt D66'er Paul van Meenen. CDA-Kamerlid Michel Rog wijst op de 'grote verantwoordelijk heid' van de sociale partners om tot een oplossing te komen. ,,Het is alle hens aan dek om het lera rentekort aan te pakken.'' Nu al groeit het aantal vacatures hard. Schoolleiders zijn steeds vaker veel tijd kwijt in de zomer vakantie om genoeg mensen te vinden voor het nieuwe school jaar. Als er niets gebeurt, zijn er in 2028 ruim 10.000 leraren en schooldirecteuren te weinig. Met name in de Randstad zijn er onvoldoende leraren. Omdat het niet overal lukt om voor alle groepen leerkrachten te vinden, moeten basisscholen noodgre pen toepassen. Er worden vaker klassen naar huis gestuurd, er staan onbevoegden voor de groep of leerlingen worden ver deeld over andere klassen bij ziekte van meester of juf. Om het lerarentekort op te los sen, strijden leerkrachten en schoolleiders al twee jaar voor betere salarissen en verlaging van de werkdruk. Het kabinet maakte ruim 700 miljoen euro per jaar extra vrij voor basis scholen. Ook kregen ze recente lijk een eenmalig bedrag van 150 miljoen euro. Volgens de leraren is dat onvoldoende. Zij willen hetzelfde verdienen als docen ten op middelbare scholen. Daarvoor is een miljard euro nodig. Vooralsnog kunnen de scholen helemaal niks met het geld. Dat zit 'vast' door de onderhandelin gen die nu dus weer zijn mislukt. De onderwijsbonden eisen een salarisverhoging van 3 procent, zodat er geen groter gat ont staat tussen de lonen van leer krachten en docenten op mid delbare scholen. Werkgeversor ganisatie PO-Raad stelt echter dat daarvoor niet genoeg geld is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9