KRAPTE ARBEIDSMARKT Hoogste aantal vacatures ooit in gezondheidszorg 8 NIEUWS Ziekenhuispersoneel, onderwijzers, agenten: allemaal voeren ze actie om niet alleen meer salaris, maar vooral ook om meer collega's. Die collega's zijn er echter niet. Merendeel eet gewoon vlees Mexicanen dagen Walmart Netanyahu aangeklaagd Zorg Minder werkdruk. Er gaat geen protestma nifestatie voorbij zon der dat dit door dui zenden boze leraren of verplegers wordt gescandeerd. En ook agenten dreigen met acties als er niet snel iets gebeurt aan de onderbe zetting waardoor ze zich nu 'over de kop werken'. Maar de overheidsdienaren zijn niet de enigen die schreeuwen om meer collega's. In september nog pu bliceerde uitkeringsinstantie UWV een enorme waslijst met beroepen waarin een personeelstekort is. Met selaars, machine-installateurs, bevei ligers, hoveniers, horecapersoneel, het tekort is overal. ,,Sterker nog, de krapte valt bij de overheid relatief nog mee'', zegt Peter Hein van Mulligen, hoofdeconoom bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). ,,Bij de overheid zijn er 25 vacatures op elke 1000 werkne mers. Gemiddeld ligt dat getal in Ne derland op 33. Al die extra mensen die ze er bij willen hebben in bijvoor beeld de zorg en het onderwijs, zul len dus niet zo snel uit andere secto ren komen. Overal wordt nu aan mensen getrokken.'' De problemen op de arbeidsmarkt komen niet uit de lucht vallen. Al sinds de jaren 90 van de vorige eeuw verschijnen rapporten over het drei gende personeelstekort door de ver grijzing. En de pensioneringsgolf is eigenlijk pas net begonnen: pas in 2040 ligt die op zijn hoogtepunt. Enorme vraag Daar komt nu bij dat door de groei ende economie er een enorme vraag is naar arbeidskrachten. Maar dat be tekent niet dat het probleem straks als vanzelf weer oplost als het econo misch minder gaat, zegt Ton Wiltha- gen, hoogleraar arbeidsmarkt aan de Universiteit Tilburg. ,,Want tegen over de groeiende groep AOW'ers staan steeds minder mensen die al het werk nog kunnen doen.'' Al met al noemt hij de huidige si tuatie 'maatschappelijk ontwrich tend'. ,,Als vitale functies niet meer worden vervuld, hebben we met zijn allen écht een groot probleem. Nie mand wil een jaar wachten op een knieoperatie. Niemand wil dat leer lingen naar huis worden gestuurd.'' Het is niet dat opeenvolgende kabi netten het niet zagen aankomen. De AOW-leeftijd werd opgetrokken. Burgers worden geacht meer zelf te doen, zoals langer zorgen voor hun hulpbehoevende partner voordat je recht krijgt op thuiszorg. Bij onge wijzigd beleid moet door de vergrij- Metselaars, machine installateurs, beveiligers, hoveniers, horecapersoneel, het tekort is overal studenten af. Pabo's kregen steeds minder aanmeldingen. Daardoor werd het voorspelde lerarentekort al leen maar groter. En in de thuiszorg werden tijdens de economische crisis duizenden mensen ontslagen, terwijl iedereen wist dat er meer handen aan het bed nodig zijn. Wilthagen: ,,We zijn in Nederland niet goed in ver vooruit kijken. We denken vaak dat het probleem vanzelf wel oplost. Dat geldt ook voor de bouw. Tijdens de crisis vlogen bouwvakkers er massaal uit, terwijl iedereen wist dat er veel huizen gebouwd moesten worden.'' Somber De hoogleraar is somber over een op lossing. De krapte maakt de proble men in vooral de zorg en het onder wijs elke dag groter. ,,Nu al haakt 16 procent van de mensen in de zorg binnen een jaar af. Ze gaan iets an ders doen, omdat de werkdruk te hoog is. Als de politiek mensen in die beroepsgroepen niet snel meer per spectief biedt, kiezen jongeren ge woon een andere studie.'' Ook Van Mulligen heeft geen vro lijke boodschap. Het wordt lastig die zo vurig gewenste extra collega's te vinden. Er staan nog wel zo'n 900.000 mensen aan de kant. Ze heb ben een uitkering of zitten thuis als huisvrouw. ,,Maar vaak hebben ze niet de goede opleiding of hebben al zó lang niet meer gewerkt, dat ze niet makkelijk inzetbaar zijn.'' zing in 2040 één op de vier Nederlan ders in de zorg werken, rekende het toenmalige kabinet-Balkenende al voor. Nuwerkt dat één op zeven in de zorg. Dit kabinet probeert werknemers te verleiden meer uren te gaan wer ken (Nederland is kampioen deeltijd werk). En bedrijven en werknemers worden gestimuleerd om te investe ren in omscholing. Zo is er nu nog veel vraag naar chauffeurs en verko pers, maar op middellange termijn niet meer. Zij zouden zich kunnen omscholen naar beroepen waar vraag naar blijft: ict'er of onderwijzer. Zelf is de overheid ook deels schul dig aan het probleem. Timing is nooit de sterkste kant geweest van de poli tiek. Zo werden jongeren tien jaar ge leden verlekkerd om voor een lera renopleiding te kiezen om het drei gende lerarentekort op te vangen. Toen zij niet direct aan de slag kon den, schrok dat nieuwe lichtingen vrijdag 22 november 2019 GO DEN HAAG Bijna zes op de tien Nederlanders be schouwen zichzelf als vleeseter. Een net zo grote groep zegt zich bewust te zijn van de klimaatimpact van vleesconsumptie en denkt dat minder vlees eten de norm wordt. Bijna de helft is het eens met de stelling dat 'elke dag vlees eten niet meer van deze tijd is'. Dit staat in de Vegamonitor, een onder zoek in opdracht van Na- tuur&Milieu. Van de onder vraagden is 2 procent ve getariër. Eenzelfde per centage eet geen vlees, maar wel vis. Die extra collega's, MEXICO-STAD De Mexi caanse regering zegt tien Mexicanen te helpen bij rechtszaken die zij aan spannen tegen Walmart naar aanleiding van een schietpartij in augustus in een winkel in El Paso, aan de Amerikaans-Mexi caanse grens in Texas. Pa trick Wood Crusius (21) schoot 22 mensen dood, onder wie acht Mexicanen. Het doel van de aanklach ten is om het bedrijf ver antwoordelijk te stellen voor het achterwege laten van noodzakelijke maatre gelen om zijn klanten tegen de aanval te beschermen. JERUZALEM De Israëli sche minister-president Benjamin Netanyahu is gisteren officieel aange klaagd wegens corruptie. Dat heeft de Israëlische procureur-generaal bekendgemaakt. Netanyahu wordt aange klaagd wegens fraude, corruptie, omkoping en bedrog. Aanklager Avichai Mandelblit wilde de aan klacht formaliseren voordat een derde verkiezing dit jaar wordt aangekondigd. De premier weerspreekt alle aantijgingen. Zolang Netanyahu premier van Is raël is, kan hij niet worden veroordeeld. Momenteel is hij demissionair premier, in afwachting van een nieuwe regering. Hans van Soest In de zorg zijn nu ruim 39.000 vacatures. Nooit eer der waren er zo veel, weet Peter Hein van Mulligen, hoofdeconoom van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Marcia Nieuwenhuis In een jaar tijd is het aantal va catures in de zorg volgens Van Mulligen met ruim 18 procent gestegen. Dat is ver boven de gemiddelde stijging van 10 pro cent van het aantal vacatures. ,,Met ruim zesduizend vacatu res erbij is de stijging in de zorgsector het grootst van alle bedrijfstakken'', licht Van Mulli- gen toe. ,,De relatieve stijging is bij een paar andere sectoren groter, maar dat zijn veel klei nere sectoren. Verhuur is bij voorbeeld goed voor een toe name van 37 procent, maar dat zijn maar 700 vacatures erbij. Alle andere grote stijgers heb ben samen veel minder vacatu res dan zorg in z'n eentje.'' Alleen al in de ziekenhuizen zijn er momenteel ruim achtdui zend vacatures. Dat is een ruime verdubbeling in vijf jaar tijd, bleek onlangs uit een analyse onder 78 ziekenhuizen uitgevoerd door Intrakoop. Dit is een corporatie die honder den zorginstellingen door het hele land helpt bij het inkopen van bijvoorbeeld eten, software en medicijnen. Het aantal moeilijk vervulbare vacatures, waarbij het drie maanden of langer duurt om een kandidaat te vinden, steeg afgelopen jaar zelfs met 39 procent. Het is voor de werk gevers vooral lastig om specia listische verpleegkundigen te vinden, zoals bijvoorbeeld OK- verpleegkundigen. Vaak wordt het probleem opgelost door de inhuur van dure flexwerkers en veel kunst- en vliegwerk van de roostermaker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8