7 BRITSE ROYALTY MISBRUIKSCHANDAAL Prins Andrew is uit al zijn officiële functies ontheven na zijn omstreden interview over de Epstein-affaire. Het moest wel een keer fout gaan met de feestprins. Hebzucht, arrogantie en jaloezie hebbentot zijn val geleid vrijdag 22 november 2019 Bob van Huët Rotterdam/Londen rins Andrew kan het beste maar heel lang met vakantie gaan. Naar een privé- eiland van een vriendelijke relatie, bijvoorbeeld. Dat is het welgemeende advies dat de lieve- lingszoon van de Britse koningin Eli zabeth de laatste dagen veel krijgt. Van vriend en vijand. Voor onbepaalde tijd uit beeld ver dwijnen zou beter zijn voor het aan zien van zijn familie. Zeker zolang in de Verenigde Staten het FBI-onder- zoek loopt naar de pooierpraktijken van zijn dode vriend, de van pedofi lie verdachte miljardair Jeffrey Ep stein. Er worden daar meer pijnlijke onthullingen verwacht. Voor An drew niet te hopen dat nieuwe foto's opduiken van vrouwen die destijds als meisje door Epstein werden ge ronseld en aangeboden aan diens 'in vloedrijke en machtige' vrienden. De prins houdt vol van geen kwaad te weten. De meeste van zijn spraakmakende ontkenningen en verklaringen uit het BBC-interview zijn inmiddels onderuitgehaald door de ontketende Britse media. Vooral als er hypocrisie in het spel is, zijn de tabloids meedogenloos. Virginia Giuffre Dan is er nog die ene, zeer belas tende, foto. De prins poseert onge makkelijk met een 17-jarig Ameri kaans meisje, Virginia Giuffre. Ze werd met het privévliegtuig van Ep stein naar Londen gevlogen. Op die door Epstein gemaakte foto staat nog een 'verdachte', Ghislaine Maxwell. Ghislaine, de dochter van de be ruchte mediamagnaat Robert Max well - een fraudeur die onder meer het pensioenfonds van zijn personeel plunderde - is een oude vriendin van prins Andrew én van Jeffrey Epstein, met wie ze een knipperlichtrelatie had. Ze zou degene zijn geweest die mooie meisjes pamperde, waarna Epstein ze op zijn eiland of in zijn villa's in Londen, New York en Parijs beschikbaar stelde aan vrienden en zakenrelaties. Vragen rijzen inmid dels in Groot-Brittannië over hoe het kan dat de Britse politie deze Ghi- slaine Maxwell nog niet heeft aange houden. Volgens getuigen komen haar werkzaamheden voor Epstein wel heel erg overeen met die van een hoerenmadam. Weinig vrienden zijn opgestaan om de gevallen prins te steunen nu hij zijn publieke functies voor onbe paalde tijd moet neerleggen. Eentje, Lady Colin Campbell, royaltywatcher en schrijfster van diverse boeken over de Windsors, toonde begrip. Meisjes van 17 die tegen betaling hun dien sten aanbieden aan volwassen man nen zijn geen slachtoffer maar hoe ren, zo zei ze op televisie. Campbell kreeg meteen een bericht van de se cretaris van prins Charles. Ze hoefde niet meer naar diens buitenhuis Highgrove te komen waar haar de eer was toebedeeld dit jaar de kerstver lichting te ontsteken. Menig Brit vraagt zich af waar het misging met de held uit de Falkland- oorlog - Andrew was helikopterpi loot en belast met het onderschep pen van raketten die door de Argen tijnse marine op Britse fregatten werden afgeschoten. Hoe kon hij zo diep vallen? Velen koesteren het beeld van die sympathieke Andrew die thuiskomt van de Falklands in Portsmouth. Met een roos tussen de tanden groet hij zijn vader en moe der die op de kade staan. Volgens in gewijden ging het fout toen hij uit dienst ging. Slechte reputatie Een fatsoenlijke schoolopleiding had hij niet. Zijn bijnaam 'randy Andy' (geile Andy) voorspelde niet veel goeds. Men wist niet goed wat te doen met deze notoire feestprins. Hij kreeg op voorspraak van zijn moeder een erebaantje als handelsambassa deur van Groot-Brittannië. Andrew speelde dat spel met verve maar kreeg bij organisatoren van derge lijke handelsmissies al snel een slechte reputatie. De prins was arro gant, brutaal, veeleisend en reisde met een peperduur gevolg. Het reis- budget overschreed hij jaarlijks met honderdduizenden ponden, bijvoor beeld omdat hij voor de kleinste af standen helikopters inhuurde waar een autoritje had volstaan. Kwalijker was het dat hij zijn posi tie, volgens diplomaten, misbruikte en zich liet fêteren door dubieuze personages. De zoon van de Libische leider Khadaffi was een van hen. An deren waren de schoonzoon van de Tunesische dictator Ben Ali en ook een Libische wapenhandelaar. Jeffrey Epstein was een andere relatie. De deal leek telkens: Andrew zorgde voor het aanzien, de relaties voor cash of de villa's of particuliere eilan den waarop hij altijd welkom was. In WikiLeaks viel te lezen dat een Amerikaanse ambassadeur Andrew omschreef als 'grof' en 'hanig'. ,,Hij was vooral bezig met zijn eigen be langen'', wil een vooraanstaande Britse diplomaat nu wel kwijt. Des tijds zweeg hij omdat hij - als velen - aan zijn eigen carrière moest denken. Kritiek op Andrew lag heel gevoelig bij de hoogste baas, koningin Eliza beth. ,,Hebzucht, arrogantie en jaloezie Het leven van An drew in beeld, vlnr.: met zijn moeder Eli zabeth; met broer Charles en moeder in Buckingham Palace; tijdens zijn huwelijk met Sarah Ferguson; de geboorte van zijn dochter Beatrice; met Bill Clinton op Mar tha's Vineyard, VS; bij de inspectie van Britse troepen in Duitsland; met Jef frey Epstein in New York; met Boris Johnson. foto's afp, wpa -Richard Kay, Daily Mail hebben tot zijn val geleid", conclu deert Richard Kay, de goed geïnfor meerde 'royal correspondent' van de Daily Mail. Extra pijnlijk was dat het woensdag gebeurde, uitgerekend op de trouwdag van zijn ouders. Juist zijn moeder heeft in 68 jaar regeren nooit ook maar een teentje verkeerd gezet, zo lijkt het. Inpakken Opmerkelijk, wist Kay, dat Andrew de koningin zondag nog vertelde hoe goed het allemaal was gegaan met de BBC. Maar gisteren kon hij inpakken, volgens ingewijden niet omdat hij dat zelf aangaf maar op last van de koningin én van zijn broer, kroon prins Charles. Ook binnen de koninklijke familie lag Andrew niet lekker. Hij had moeite met zijn degradatie in de hiërarchie door de geboorte van Charles' kinderen, William en Harry. Er waren volgens ingewijden knal lende ruzies tussen de broers over Charles' voornemen minder royals op de loonlijst te houden. Naar ver luidt wist de prins zich altijd ge steund door zijn moeder - tot het dramatische BBC-interview. Andrew bleef lang haar lieveling, de braniezoon met heldenstatus. Als enige van de kinderen heeft prins Andrew een onderkomen in het kas teel van zijn moeder. Elizabeth heeft nu wel een punt gezet achter zijn ac tiviteiten. De familie kan al die nega tieve publiciteit even niet hebben. 1960 1999 2019 GO 'Partyprins' Andrew hield maar weinig vrienden over POOL/ GETTY IMAGES, EPA, THE SUN/NEWS LICENSING HH NEWS SYNDICATION

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7