II Werner en Mirja verkopen hun café en gaan voor anker op Bonaire 7 TENTOONSTELLING 600 GEVLEUGELDE JUWEELTJES^ Kanaries witter dan de witste was zitten tegenover Gouldamadines, juist de 'tover balletjes' uit het vogelrijk. In Den Dullaert zijn deze dagen zeshonderd gevleugelde juweeltjes te bewonderen. Prachtig om te zien, maar voor hoelang nog? Terneuzen krijgt nog eens twee zonneparken Ondanks het tanende aantal leden van vo gelverenigingen is het De Vlaamse Gaai uit Clinge en Zang en Kleur uit Kloosterzande gelukt sa men weer een grote vogeltentoon stelling te houden. De Vlaamse Gaai bestaat dit jaar zeventig jaar en is daarmee de oudste vogelver eniging van Zeeland. Sinds drie jaar werken ze nauw samen met Zang en Kleur. Gezamenlijk heb ben de clubs nu nog (slechts) zes tig leden. ,,Samenwerking is cruciaal om te overleven, om tentoonstellin gen te blijven houden", zegt André Thijs (63), al zo'n vijftien jaar voorzitter van De Vlaamse Gaai. ,,Je moet je bezoekers toch wat te zien geven. Er vallen de laatste ja ren alleen maar leden af en jonge aanwas is er al helemaal niet meer. Triest, maar het is niet anders." In Zeeuws-Vlaanderen zijn nog slechts vijf vogelverenigingen ac tief: uit IJzendijke, Terneuzen, Axel, Nieuw Namen en de Clingse/Kloosterse connectie. Thijs sluit niet uit dat binnen een paar jaar wellicht nog maar één Zeeuws-Vlaamse vogelvereniging overblijft. Het kweken en showen van vogels blijkt een hobby die niet meer populair is onder wie na 1970 is geboren. Er komt dan ook heel wat bij kij ken: op de eerste plaats passie, daarna goede volières (vaak lekker verwarmd), kennis van genetica én tijd. En aan dat laatste ont breekt het de jongere generaties vaak. Thijs: ,,We brengen ontzet tend veel tijd met onze beestjes door. Ze worden niet gewoon ge hóuden, ze worden vertroeteld. Het juiste voer, opletten hoe het met hun gezondheid gaat, veel aandacht geven zodat ze wennen aan hun verzorgers en ze er op shows ontspannen bij zitten." De teloorgang van vogelshows is jammer, want de vogels die nu mooi zitten te wezen in hun kooi tjes in Den Dullaert zijn echt een bezoekje waard. Want waar, be- halve in de tuin (maar ook daar steeds minder) zie je nog zulke fraaie exemplaren. Rijstvogels, zwartgele dikbekcini's en Moluk- kenbronzemannetjes kom je so wieso niet zomaar tegen. Veel be zoekers van de vogeltentoonstel lingen leren ook enkel dMr van het bestaan van deze ranke kwette- raars. Negen keurmeesters van de Ne derlandse Bond van Vogelliefheb bers keurden gisteren alle inzen dingen. Ze doen dat op zicht. Om wille van het dierenwelzijn blijven de vogels in hun kooitjes. De dui ven, kwartels, tropische- en Euro pese vogels, kanaries en graspar kieten worden gekeurd op onder meer formaat, vorm, houding, kleur en bevedering. Aan de rozet ten aan de kooitjes kunnen de be zoekers de winnaars zien. De win naar, mooiste van de show, was een zebravink. Het project Nieuwe Sluis heeft een vergunning aangevraagd voor een zonnepark op een 3 hectare groot voormalig slibde- pot van Rijkswaterstaat aan de Autrichehavenweg op de Axelse Vlakte. Het andere park moet op de vroegere vuilstortplaats in de Koegorspolder komen en zal zo'n 10 hectare beslaan. Voor vijf zonneparken is in Terneuzen al toestemming ver leend. Die komen aan de Lange- weg bij Sluiskil (12 hectare), op bedrijventerrein Mosselbanken bij Dow (20 hectare), op de vroe gere vloeivelden van de CSM- suikerfabriek in Sas van Gent (24 hectare) en langs de Tractaatweg en Koegorsstraat (27 en 39 hec tare) onder de rook van Yara. Het zonnepark voor de Nieuwe Sluis is een bijzonder. Van tevoren is gezegd dat de Nieuwe Sluis op een duurzame manier moet kunnen voorzien in de eigen elektriciteitsbe hoefte. Het idee was dat dit zou kunnen door zonnepanelen op de sluisgebouwen te leggen. Dat levert te weinig capaciteit op, vandaar dat de Autrichehaven- weg in beeld is gekomen. Knooppunt Om alle zonne-energie te kun nen verwerken, wordt het elek trisch knooppunt langs het Ka naal Gent-Terneuzen ter hoogte van Zandstraat uitge breid. Een extra transformator komt erbij. Ondanks bedenkin gen heeft de Terneuzense raad hier onlangs mee ingestemd. De uitbreiding zou tot (extra) geluidsoverlast kunnen leiden. Wethouder Frank van Hulle be loofde dat dit goed in de gaten zal worden gehouden. Vooral lage bromtonen zouden proble men kunnen opleveren. Werner Wauters en Mirja Lockefeer achter de bar van hun café 't Anker in Hulst. foto cafe t anker Het koppel emigreert in februari naar Bonaire. ,,We zijn voor het eerst niet in Hulst met carnaval, maar gelukkig vieren ze dat op Bo naire ook." Werner en Mirja benaderden in de zomer Eduard van de Wiele met de vraag of hij interesse had 't An ker over te nemen. ,,We wilden dat het naar een Hulstenaar zou gaan, niet naar iemand uit Groningen." Van de Wiele reageerde enthou siast, vorige week vrij dag kwam het verlossende telefoontje en kon de champagne ontkurkt. Eduard van de Wiele stond jaren lang achter de bar van café De Meerpaal, maar moest daar vertrek ken vanwege het project De Nieuwe Bierkaai. De naam 't Anker blijft behouden, net als het perso neel. reldoorlog nog uitbreken. Werners vader nam het begin jaren 60 over. Op 9 december 1994 werden Wer ner en Mirja eigenaar. Ondanks dat de tijd rijp is de zaak over te doen, gaan ze het café mis sen. ,,Het is ons hele leven ge weest", zegt Werner. Mirja: ,,Vooral met carnaval zullen we er aan den ken, want dat was de drukste peri ode. Nu zijn we opeens in het weekend vrij. Dat is buiten de va kanties om nooit gebeurd." Vooral met carnaval zullen we aan het café denken Werner (53) en Mirja (48) liepen niet te koop met hun café, in Hulst ook wel De Clown of Wauters ge noemd. Mocht iemand interesse to nen, dan viel er te praten. ,,Het is tijd", zegt Mirja. ,,Je kunt wel door gaan tot je zeventigste, maar dan verlies je het contact met de jonge gasten", vindt Werner. Hij is achter de toog getogen. Toen zijn oma het café begon, moest de Tweede We- vrijdag 22 november 2019 VL Vogeltjes op hun mooist Sheila van Doorsselaer Hulst Gouldamadine. De expositie is vanavond ge opend vanaf 19.30 uur, morgen van 13.00 tot 18.00 uur en zon dag van 10.00 tot 16.00 uur. Die dag kunnen tot 12.30 uur ook vogels worden verkocht. De toe gang is het hele weekend gratis en bezoekers kunnen prijzen winnen met spelletjes. Het kan niet op met parken met zonnepanelen in de ge meente Terneuzen, nog twee stuks komen erbij. Harmen van der Werf Terneuzen - Mirja Lockefeer Werner Wauters en Mirja Locke feer stoppen na 25 jaar met café 't Anker op de Grote Markt in Hulst. Eduard van de Wiele staat vanaf 1 januari achter de bar van een van de geliefdste cafés van Hulst. Bob Maes Hulst Keurmeester Piet de Dreu uit Goes geeft punten aan een Gouldamadine. fotos peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54