7 JAN HENDRIK EZERMAN COLDCASE UIT 1883 Waar is Jan Hendrik Ezerman gebleven? De onderwijzer van de openbare lagere school in Oosterland verdween spoorloos, in 1883. En dat was niet de eerste keer. Freek Derks is een onderzoek begonnen naar de mysterieuze vermissing van zijn oudoom. Via nazaten van de Oosterlandse timmerman Jacob Brouwer hoopt hij een tipje van de sluier op te lichten. In de familie werd altijd aan genomen dat de 21-jarige Jan Hendrik zonder iemand iets te zeggen is geëmigreerd naar Amerika. Maar bewijs daar voor is nooit geleverd, vertelt Derks (82). ,,We hebben gezocht in passagierslijsten van schepen die destijds die kant uit zijn gevaren. Tot dusver is Jan Hendrik daartus sen niet opgedoken. Het kan na tuurlijk ook heel goed dat hij zijn naam had veranderd." Jan Hendrik was de oudste zoon van Dirk Hendrik Ezerman en Ma ria Pasman. Hij kreeg negen broers en zussen, van wie er vier jong stierven. Vader Dirk was in Zierik- zee aangesteld als beiaardier van de hervormde gemeente en orga nist van de Nieuwe Kerk. Hij was ook pianoleraar, werd later diri gent van muziekvereniging Kunst en Eer én schopte het tot directeur van de muziekschool. ,,Een respectabel man van enig aanzien in Zierikzee", zegt Derks. „Dat kan je ook wel afleiden aan de grote belangstelling op zijn be grafenis." Maar met zoon Jan Hen drik was vaker iets bijzonders aan de hand. Derks vond in het bevol kingsregister van Zierikzee dat de toen 11-jarige jongen naar Kam pen was vertrokken. Acht jaar la ter (in 1881) keert hij terug, maar Middelburg staat als laatste woonplaats vermeld. Derks heeft geen idee wat daarvan de reden kan zijn geweest. Zonder bericht Hoe dan ook, Jan Hendrik begint een onderwijzersopleiding, haalt in 1882 zijn akte en verlaat op 26 juli van dat jaar - zonder een be richt achter te laten - met zijn vi ool onder de arm het ouderlijk huis in Zierikzee. Hij keert daar nooit meer terug en laat zijn ou ders en broers en zussen in onze kerheid over zijn lot achter, vertelt Een 20-jarige jongen met een viool, uit een gegoede muzikale familie. Dat moet toch de aandacht hebben getrokken -Freek Derks, onderzoeker Derks. In het bevolkingsregister vond een met Derks bevriende ge nealoog dat Jan Hendrik zich nog diezelfde dag had uitgeschreven bij de gemeente Zierikzee en zich een dag later liet inschrijven als in woner van Oosterland. Daar vond hij onderdak bij het gezin van tim merman Jacobus Brouwer, een weduwnaar met zes kinderen. Brouwer woonde naast de open bare lagere school, waar Jan Hen drik onderwijzer werd. Maar dan, krap een jaar later, verdwijnt hij plots voorgoed van de radar. Jan Hendrik blijft van het één op an dere moment weg van school. Tot op de dag van vandaag weet nie mand waar hij is gebleven. Doodverklaard Derks neemt aan dat Jans ouders uiteindelijk wél moeten hebben geweten van de aanstelling van hun zoon in Oosterland. Dirk vraagt, 'ten einde raad', op 19 juli 1883 bij de gemeenteraad ontslag aan voor Jan Hendrik. Zijn loon (294 gulden) over het eerste halfjaar staat nog open. Dirk overlijdt elf jaar later, Maria in 1902, zonder taal noch teken van hun oudste meer te hebben ont vangen. Jan Hendriks broers en zussen dienen in januari 1917 (34 jaar na de mysterieuze vermis sing) een verklaring in bij de rechtbank, waarin het vermoeden wordt uitgesproken dat hij is ver trokken naar Amerika. Omdat hun broer niets meer van zich heeft la ten horen of zien, nemen ze aan dat Jan Hendrik is overleden. Op 20 maart 1917 wordt hij door de Dat moet toch op de één of andere manier de aan dacht hebben getrokken", ver moedt Derks. „Zijn zus Alida was mijn oma. Maar ik was een kleuter toen zij in 1944 bij een granaatinslag om het leven kwam. Dus het ver haal over Amerika, heb ik van mijn moeder. Zijn broer Dirk Hendrik junior is in 1902 ook die kant op geëmigreerd. Dat was indertijd vrij gebruikelijk. Ik heb haar nooit horen praten over spanningen binnen de familie of iets in die sfeer. Dus blijft het heel vreemd wat er allemaal met Jan Hendrik is gebeurd." Derks speurtocht in de archie ven loopt dood. De kranten van toen melden niets over een ver missing. Het enige bericht in de Zierikzeesche Nieuwsbode (15 ja nuari 1917) dat daar naar verwijst, is de officiële oproep van de rechtbank om zich terstond te melden. Derks heeft zijn hoop nu nog gevestigd op na zaten van timmerman Jacobus Brouwer. ,,Hij had zes kinderen. Wellicht dat er in die familie een verhaal rondgaat over de onder wijzer die inwoonde en van de ene op de andere dag van de aardbo dem lijkt te zijn verdwenen. Ie mand moet toch ^ets gezien of ge hoord hebben?" Het meest waar schijnlijke is dat Jan Hendrik is verdronken en zijn lichaam nooit (herkenbaar) is teruggevonden, denkt Derks. „Oosterland was om geven door water." rechtbank officieel dood verklaard. „Een verdwij ning in twee bedrijven; eerst in Zie rikzee en dan in Ooster land. Een vrijdag 22 november 2019 SD Een verdwijning in twee bedrijven Marcel Modde Zierikzee Dirk Hendrik Ezerman rond 1885. De begrafenis van Jan Hendriks vader Dirk Hendrik Ezerman op 24 juli 1894, onder meer dirigent van Kunst en Eer, gebeurde met veel ceremonieel en trok grote belangstelling in Zierikzee. fotos familiearchief freek derks 20-jarige jongen met een viool, uit een ge goede muzikale familie. Alida Ezerman (1872-1944), zusje van de verdwenen Jan Hen drik en de oma van Freek Derks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50