Coalitiepartijen steggelen over vrouwenquotum ff O Oud-castingbaas Gosschalk komt voorlopig met de schrik vrij 4 INVAL WOONWAGENKAMP Politie en justitie in Brabant trekken alles uit de kast om de criminele familie R. op de rug te leggen. Gisteren was er een inval in een tweede woonwagenkampje: er werden acht handgranaten gevonden. VVD en ChristenUnie voelen zich overvallen door de motie, die werd ingediend bij het debat over de be groting van Economische Zaken. Dat D66 voorstander is van een vrouwenquotum, was al bekend. Maar dat ook het CDA nu van me ning is veranderd, is nieuw. Jaar na jaar blijkt dat het wettelijk vastge legde streefcijfer van 30 procent vrouwen in de top van bedrijven bij lange na niet wordt gehaald. Groen Links, PvdA en Denk pleiten daarom al langer voor een quotum. Als de SP ook vóór stemt, is er een Kamermeerderheid. Kamerlid Jas per van Dijk wil er 'niets over zeg gen'. „Wij bepalen ons standpunt pas in de fractievergadering van dinsdag." Diezelfde middag wordt er over de motie gestemd. De Sociaal Economische Raad (SER) adviseerde het kabinet in september om een 'ingroeiquotum' in te stellen. Beursgenoteerde be drijven die nog niet 30 procent vrouwen in hun raad van commis sarissen hebben, moeten een vrouw benoemen als er een plek in de raad vrijkomt. CDA-Kamerlid Lenny Geluk-Poortvliet noemt dat advies 'evenwichtig', omdat werk gevers en vakbonden zélf met het voorstel voor een quotum komen. Minister Ingrid van Engelshoven (Emancipatie) komt in december met haar reactie op het SER-advies. Zij is warm voorstander van een quotum, maar wist dat in het kabi net niet voor elkaar te boksen. Wel kreeg Van Engelshoven volgens in gewijden de vrije hand om te pro beren een Kamermeerderheid ach ter zich te krijgen. De afgelopen tijd zou zij volgens bronnen 'heel veel tijd' hebben geïnvesteerd in het overhalen van het CDA. Nu richt ze haar aandacht op het ompraten van oppositiepartijen. D66 en CdA zouden met een ei gen motie gekomen zijn in een de bat dat niet over het vrouwenquo tum ging vanwege een vrijwel identieke motie die Denk-Kamer- lid Tunahan Kuzu maandag in diende. D66 wilde volgens ingewij den haast maken, omdat de partij vreesde dat het CDA niet voor de Denk-motie zou stemmen. D66-Kamerlid Vera Bergkamp bestrijdt dat: ,,Het werd duidelijk dat het CDA zich ook achter een quotum schaarde. Dan is het zaak om die steun snel te verzilveren, vooral als dat kan in een debat dat gericht is op ondernemers." Ka merlid Geluk-Poortvliet zou haar fractie nog op stel en sprong heb ben moeten informeren over de aanstaande motie. Het emancipatiedebat staat pas gepland voor 2 december. Eventu ele moties zouden daar ingediend moeten worden, stelt Zohair El Yas- sini, Kamerlid namens coalitiepar tij VVD. Zijn partij 'is en blijft' mor dicus tegen een vrouwenquotum. ,,Ik weet helaas wat het is om te vechten tegen vooroordelen, maar ook ik zou nooit ergens binnen wil len komen alleen maar vanwege mijn afkomst. Niemand wil een baan alleen maar vanwege zijn of haar afkomst of geslacht." arenlang stond het in steen gebeiteld: Martien R. en zijn familie zijn onaan tastbaar. Maar Ope ratie Alfa moet daar een einde aan ma ken. Nu politie en justitie gisteren in Noordoost-Bra bant opnieuw een imposant hoofd stuk in de geschiedenis van de opera tie schreven, is ook die waarheid aan het wankelen. Met ruim honderd agenten viel de politie gistermorgen binnen in het kampje in Lith, dat naast het vorige week doorzochte hoofdkwartier in Oss geldt als een ander bastion van de familie R. Al negen dagen lang trekken poli tie en justitie alles uit de kast om de criminele kampersfamilie voorgoed de kop in te drukken. Het is met af stand de grootste operatie tegen de Brabantse onderwereld ooit. Afgelo pen week trok de politiemacht als een rondreizend circus van plaats Sinds die vrijspraak werkt mijn naam bij justitie als een rode lap op een stier naar plaats: behalve in Oss waren er ook al invallen in Herpen, Berghem, Macharen en Oijen. Gisteren trok de karavaan naar het kampje in Lith. Be paald niet onverwacht: als ook de be woners de bui zagen hangen, hebben ze de kans gehad om belastende in formatie of spullen te verdonkerema nen. Niettemin vond de politie er acht handgranaten. Familie Kopstuk Martien (48), zijn zoon An ton (26) en zijn broer Toon (55) zitten vast: behalve met hun advocaten mo gen ze verder geen contact hebben met de buitenwereld. Politie en justi tie zien de drie als de leiders van een familie die de spin in het web is van de omvangrijke Brabantse misdaad wereld. Het feit dat er vorige week in en bij het kampje grote hoeveelhe den drugs en een ondergrondse wapenopslag werden gevonden, illu streert in elk geval dat daadwerkelijk sprake is van grootschalige criminele activiteiten. Martien R. groeide op in het be ruchte woonwagenkamp Vorsten- Veel acteurs beklaagden zich sinds het najaar van 2017 over seksueel grensoverschrijdend gedrag van castingdirecteur Job Gosschalk, onder wie ook onbekende en soms anonieme acteurs. Slechts één van hen deed aangifte. Gisteren lieten de advocaten van de beschuldiger (Richard Korver) en Gosschalk (Gerard Spong) weten dat partijen na bemiddeling tot overeenstem ming zijn gekomen. Uit de geza menlijke verklaring: ,,Zij hebben over en weer de gelegenheid gehad hun visie op de gebeurtenissen te geven en hebben van elkaar ge hoord hoe ieder deze beleefd heeft. Daarbij zijn waar mogelijk vragen beantwoord en aannames wegge nomen." Kortom: zaak afgedaan. Om wie het gaat is niet bekend; de aangever heeft zich er nooit pu bliekelijk over uitgelaten. Het Openbaar Ministerie kan Gos- schalk op basis van de aangifte nog steeds vervolgen. Volgende week neemt het OM een besluit, maar gisteren liet het OM weten daarbij 'nadrukkelijk rekening te houden' met de wensen van beide partijen. Mocht het daadwerkelijk uit draaien op een sepot, dan valt de juridische schade voor Gosschalk (52) mee. Anders is het met de per soonlijke gevolgen: Gosschalk gaf zijn baan en aandelen in Kemna Casting op, verkocht zijn huis en dook onder in het buitenland. De castingdirecteur erkende dat hij grenzen heeft overschreden, maar betwistte dat hij 'ook maar enig strafbaar feit heeft gepleegd'. busreis S entreeticket vrijdag 22 november 2019 GO D66 en CDA riepen het kabinet woensdag onverwachts op een bindend vrouwenquotum in te voeren bij de raad van commis sarissen van beursgenoteerde bedrijven. Mogelijk komt dat quotum er ook, ondanks weer stand van regeringspartijen VVD en ChristenUnie. Hanneke Keultjes Den Haag Het wettelijk vastgelegde streefcijfer van 30 procent vrou wen in de top van bedrijven wordt bij lange na niet gehaald. Imperium Brabantse 'Corleones' op instorten René van der Lee Oss/Lith -Martien R., verdachte Het Openbaar Ministerie besluit volgende week of Job Gos- schalk voor de rechter moet verschijnen, maar het lijkt er sterk op dat de oud-castingdi recteur geen strafblad over houdt aan de affaire die hem sinds 2017 achtervolgt. Alexander van Eenennaam Amsterdam Sylvester Special op 28 december in de König Pilsener Arena in Oberhausen Arrangement inclusief Boek nu op oad.nl/musicshowscotland of bel 0547 2844 88

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4