ZEELAND 13 EXPOSITIE BEKROONDE WIJSHEID Slimme leerlingen verdienen al eeuwenlang een schouderklopje. De echte bollebozen kregen een boek met het stadswapen op de cover, in bladgoud gestempeld. uitstekende staat. Kennelijk ont vingen de leerlingen het prijsboek en verdween het in hun boeken kast zonder dat er ooit in werd ge lezen. De rector van de school koos altijd een werk van een klassieke schrijver of een boek over de Griekse of Romeinse oudheid. In het Latijn, uiteraard. De Latijnse school was bestemd voor zoontjes van de elite. Schorer, Hurgronje, Van Solingen, dat soort families. De meesten gingen later rechten, theologie, geneeskunde Kennelijk ontvingen de leerlingen het prijsboek en verdween het in hun boekenkast zonder dat er ooit in werd gelezen of filosofie studeren in Leiden of Utrecht en keerden vaak terug om hoge functies te bezetten. Zoals Adriaan van Solingen (1758-1830). Hij was een uitblinker die voor de prijsuitreiking zelf zijn in het La tijn gestelde toespraken mocht schrijven. Die werden ook nog eens vertaald en onder de titel De Batavier uitgegeven. Adriaan stu deerde medicijnen in Utrecht en promoveerde in 1782 met lof. Hij werd geneesheer in Middelburg en doceerde verloskunde aan de Illus tere school. Na 1806 verhuisde hij naar Oostburg en werd in 1820 hoogleraar aan de Rijksuniversi teit Leuven. Zijn prijsbanden kwa men bij particulieren terecht en konden in 2000 door de ZB wor den aangekocht. Presteren stond in het Latijnse onderricht hoog in het vaandel. De beste twee leerlingen van elke klas kregen halfjaarlijks prijsbanden toegekend. Hoe hoger de klas, hoe groter het formaat van de boeken. In de klas zaten de leerlingen in volgorde van hun prestaties die ze zelf maandelijks moesten bijhou den. Per vier weken kon de volg orde wisselen. Op de expositie is één prijsband te zien, die voor een meisje was bestemd. Helena Ja- coba de Geeter was in 1779 de ge- Het waren de beste jon getjes van de klas op de toenmalige La tijnse school van Mid delburg. Elk halfjaar gingen ze in optocht door de stad, van hun school naar de Wandel- kerk onder de Abdijtoren. Twee bodes van de stad liepen voorop met een zware kist. Daarin zaten de prijsbanden, de speciaal ge drukte en gebonden boeken voor de best presterende leerlingen. Be stuur, docenten en vaders van de leerlingen waren het publiek. De Latijnse school bestond on der die naam van pakweg 1574 tot 1876, toen het onderwijsinstituut verder ging als Stedelijk Gymna sium Middelburg. De Latijnse Schoolstraat is een blijvende her innering aan die tijd. Het toeken nen van prijsbanden raakte met het verdwijnen van de Latijnse school uit de mode. Het was een nationaal fenomeen, ook Latijnse scholen in Vlissingen, Goes en Zierikzee zorgden dat hun beste leerlingen met prijsbanden in het zonnetje werden gezet. ZB Bibliotheek van Zeeland heeft in de loop der jaren een mooie verzameling prijsbanden opgebouwd, de oudste uit 1698, de laatste is gedateerd 1866. In de kluis aan de Kousteensedijk wor den er meer dan zestig van de La tijnse school in Middelburg be waard. Niet meteen zichtbaar voor het grote publiek. Een schenking van het Familiefonds Hurgronje bood de Stichting Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek de gelegen heid om de Middelburgse prijs banden te laten restaureren. Dat was een mooie aanleiding om de banden in de expositieruimte van de ZB in de schijnwerper te zetten: Bekroonde wijsheid. Conservator Marinus Bierens van de ZB en bestuurslid Arnold Wiggers van de Stichting Vrien den van de Zeeuwse Bibliotheek vertellen over de collectie: over de ontwikkeling van perkamenten naar leren banden, over de goud stempelingen op de voor- en achterzijde, over het burcht je uit het stadswapen omdat het stadsbestuur de prijsban den betaalde, over de op komst van Franse en an dere scholen die ook prijs banden uitreikten, over de restauratie die in feite meer een oppervlakkige EHBO-operatie was. En over de Latijnse school, die in 1657 een topjaar had met 142 leerlingen en een eeuw later in een dal zat toen er nog maar elf over waren. Wat de opknapbeurt be treft: volgens conservator Marinus Bierens verkeren de meeste boekblokken in lukkige, ze kreeg een fraai inge bonden bundel met preken. Voor 'naarstigheid', staat er in de op dracht. BAT ATI ER. vrijdag 22 november 2019 Prijsbanden voor bollebozen Leren band met het wapen van Middelburg voor Willem Hendrik de Bruyn in 1866. Prijsband van de Latijnse school in Goes, geschonken aan J.H. van der Meer Mohr in 1841. ADRIAAN VAN SOLINGEN* Jan van Damme Middelburg Conservator Marinus Bierens (rechts) van ZB Bibliotheek van Zeeland en bestuurslid Arnold Wiggers van de Stichting Vrien den van de Zeeuwse Biblio theek. FOTO RUBEN OREEL Voorbeelden van 18de-eeuwse prijs banden in perkament uit de collectie van de ZB. Het grootste formaat is voor de leerling in de hoogste klas. Titelpagina van de Inwijdings redevoering van Adriaan van Solingen op de 'Illustre School' in Middelburg. beelden prijsbanden ZB BIBLIOTHEEK VAN ZEELAND Expositie: Bekroonde wijsheid, te zien tot 24 januari 2020 in ZB Bibliotheek van Zeeland in Mid delburg. Onder dezelfde titel is een geïllustreerd boekje ver schenen, voor 4,95 euro te koop in de bibliotheek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41