II Aangiften geweld door jongeren in Gorichem Nederland experimenteert met bezorging pillen per drone NIEUWS 3 Marokko laat Knol niet toe De wegen worden almaar drukker en het aantal files neemt toe. Dus wordt gezocht naar nieuwe manieren om snel medicamenten of bloed af te leveren. Een medische drone kan uitkomst bieden. Anja Broeken Gorichem De politie kreeg een van de film pjes van de mishandelingen en kele dagen geleden in handen. Daarop is te zien hoe een groep jongens in teamverband een 'jonge knul' belaagt en op 'een schofterige manier' mishandelt, aldus de politie, die meldt dat een groot aantal van de verdach ten inmiddels is geïdentificeerd. Op het moment dat ze op het bestaan van het meest recente filmpje werd gewezen, had de politie naar eigen zeggen nog geen aangifte of melding binnen van de mishandeling. „Geholpen door vele getuigen die de betrok kenen en verdachten denken te herkennen, zijn we direct een onderzoek gestart. Inmiddels hebben we het slachtoffer ge vonden en gesproken, hij heeft aangifte gedaan.'' Het incident staat niet op zich zelf. ,,We hebben nu vijf aangif tes in behandeling die een link lijken te hebben met deze dader groep. Ook van die andere mis handelingen circuleren filmpjes, waarvan we onderzoeken wie er 'de hoofdrol' in hebben en wie welke strafbare handelingen uit voert.'' De desbetreffende beelden worden inmiddels zelfs interna tionaal gedeeld, onder meer door de Belgische politicus Filip de Winter. De politie vraagt na drukkelijk de beelden niet ver der te verspreiden. Rotterdam is gisteren begonnen met een proef om medicijnen en bloed per drone naar hun plek van bestemming te transporteren. Zie kenhuis Erasmus MC, de ANWB, PostNL en onder andere Sanquin Bloedbank zien al helemaal voor zich hoe bijvoorbeeld antibiotica bij een patiënt in de buurt landt, bloed voor een spoedoperatie via de lucht naar een ziekenhuis gaat en monsters die snel onderzocht moe ten worden naar het lab vliegen. En dat moet door de lucht, zo is hun overtuiging, omdat de wegen steeds voller zijn. Maar, zo weet de ANWB: er kle ven gevaren aan onaangekondigde vluchten. Dat geldt voor trauma helikopters, maar uiteraard ook voor de medicijnendrones. Er zijn veel obstakels te overwinnen voor de eerste medicatie daadwerkelijk via de lucht kan worden verplaatst Wetten moeten worden aangepast, de drone moet een plekje in het luchtruim krijgen en het moet ze ker zijn dat de drone ander lucht verkeer kan ontwijken. De overtuiging is dat dit binnen drie jaar kan lukken. En waar het vervoer van pizza's of pakketjes met kleding door de lucht weer stand oproept, is de gedachte dat deze gele drone wél welkom is in het luchtruim, omdat die levens redden kan. ,,Door het drukke verkeer kun nen we nu soms niet tijdig met me dicatie bij de patiënt zijn'', vertelt Jan-Dietert Brugma, apotheker in het Erasmus MC. „Gelukkig heeft dat nog nooit geleid tot echte grote gezondheidsproblemen, maar het zorgt wel voor veel stress bij de pa tiënt en het kost veel tijd.'' Brugma schetst een beeld van een patiënt van het Erasmus MC die in Middelharnis woont en een nieuwe dosering antibiotica moet krijgen. ,,Hemelsbreed is dat mis schien 15 kilometer. Een vlucht van een kwartiertje.'' De medische drone zou bij de patiënt in de buurt moeten landen, bijvoorbeeld bij de huisartsenpost. De ziekenhuisapotheek levert aan 10.000 patiënten medicatie thuis, vaak aan het einde van de dag, 'als het juist druk is op de weg'. En het worden er steeds meer nu bijvoor beeld sommige patiënten thuis hun chemokuur krijgen. Zwaailicht Sanquin Bloedbank heeft gemid deld drie keer per dag een spoed- transport voor bloed vanuit een van de zeven distributiecentra in heel Nederland naar het ziekenhuis, waar bij een operatie snel meer bloed nodig is. En al heeft de auto een zwaailicht op het dak, het zijn ritten die vaak veel tijd kosten door de drukke wegen. De medische drone, die een spanwijdte heeft van 2,7 meter, kan 1,5 kilo verplaatsen, opgeslagen in het hart. ,,En dat is erg veel'', zegt Door druk verkeer zijn we nu soms niet tijdig met medicatie bij de patiënt -Jan-Dietert Brugma, apotheker apotheker Brugma. Er is ruimte voor twee zakken bloed, in totaal 1 liter. De drone stijgt op en landt als een helikopter, recht omhoog en recht omlaag, maar ziet er meer uit als een vliegtuig. Ze vliegt met een snelheid van 70 kilometer per uur. De accu heeft genoeg power voor één uur. Tijdens de proef is een van de vragen hoe de medicijnen, het bloed en de monsters veilig door de lucht verplaatst kunnen worden. Op de heetste dag van de zomer mag het niet te heet worden aan boord. Als het vriest mag het niet te koud zijn. ,,En daar hebben wij als PostNL dan weer veel ervaring mee'', zegt Leendert-Jan Plaisier van PostNL. Ook KPN is bij de proef betrok ken. De aansturing op afstand loopt via het KPN 4g-netwerk. Dat deze grote partijen meedoen, toont hoe serieus de poging is om de medi sche drone in de lucht te krijgen. Hoeveel het kost voor het zover is, kunnen de partijen niet zeggen. Het samenwerkingsverband hoopt over acht weken de eerste testvluchten uit te voeren met de drone. Die worden, zonder medi sche zaken aan boord, op vliegveld Eelde uitgevoerd. Het betreft trai ningen voor de dronepiloten. Daarna is het wachten op een nieuwe wet, die het volgend jaar rond de zomer mogelijk moet ma ken om buiten het zicht van een pi loot te vliegen. Vervolgens zullen er proefvluch ten plaatsvinden; eerst boven dun bevolkt gebied, later ook in de stad. Dit is nog altijd niet met medicatie of bloed aan boord. Maar uiteinde lijk zal over een jaar of drie de eerste patiënt via de lucht bloed of medi cijnen krijgen. vrijdag 22 november 2019 DEN HAAG Marokko heeft onlangs geweigerd staats secretaris Ankie Broekers- Knol (Asiel, VVD) te ont vangen. De bewindsvrouwe wilde daar 'heel graag naartoe' om te spreken met de minister van Asielzaken, maar Marokko gaf te ken nen dat de minister 'dat niet wilde', liet ze weten in een debat met de Tweede Kamer. Die toonde zich stomverbaasd. Marokko neemt al jarenlang maar weinig uitgeprocedeerde asielzoekers terug en dat is Nederland al jaren een doorn in het oog. Broe- kers-Knol wilde daarom de 'juiste minister spreken'. ,,Maar de juiste minister wilde niet met mij praten.'' Bij de politie in Gorinchem zijn vijf aangiften gedaan van grove mishandelingen door mogelijk dezelfde groep jon geren. Filmpjes van het ge weld op sociale media wor den onderzocht. De politie heeft verdachten in beeld en verwacht deze aan te houden. In het hart van de drone is ruimte voor twee zakken bloed. Er kan in totaal 1,5 kilo aan spullen worden vervoerd. Bloed en medicijnen nooit meer in de file Adrianne de Koning Rotterdam De medische drone lijkt qua uiterlijk op de traumahelikopter. FOTO JAN DE GROEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3