WIM HOFMAN Kreeft ga 9 Op maat gemaakt vervoermiddel spoorloos na ziekenhuisopname Op een mooie dag gingen John en ik een mooie kreeft halen in Yer- seke. We waren niet de enigen die kreeft wilden. Op de Havendijk stond al een lange rij liefhebbers van kreeften. Volgens John willen de meeste mensen Canadese kreeften die worden ingevlo gen. De Canadezen wikkelen de kreeften in kranten. Hij weet alles en was toen nog een leesbevorderaar. Krant en kreeft vond ik wel een merkwaardige combina tie, waar ik niet zo gauw op zou zijn ge komen. Wij waren als laatsten aan de beurt. In de bak van de kreeftenhandelaar lag nog maar één kreeft. Maar wat voor een! Het reusachtige dier konden we amper dra gen! John droeg de formidabele kop en de puntige scharen en ik de staart. We wa ren erg blij dat we het dier in de auto konden krijgen. 'Voorzichtig!', zei de kreeft, toen we de klep dicht wilden doen. Thuis legden we de kreeft in het gras. We hadden een meer dan manshoge ke tel met water die we op stenen hadden gezet zodat we er een flink houtvuur on der konden maken. Het was hard wer ken. 'Wat doen jullie?', vroeg de kreeft. 'Een mooie Oosterscheldekreeft', zei John. 'Hoe weet je dat?', vroeg de kreeft wat kribbig. 'Canadese kreeften zitten in Canadese kranten', antwoordde John. Hij legde een stuk of wat PZC's over de kreeft. 'Wat moet ik daarmee?', zei het beest. 'Er staan soms leuke dingen in', zei John. Hij had geen zin om met die kreeft te discussiëren. Het vuur brandde inmiddels fantas tisch. Het water ging dampen en borre len. 'Het kookt', zei de kreeft, die geen be hoefte had aan krant lezen. Zeker niet op dat moment. John en ik stroopten onze mouwen op en wilden het dier oppakken. Maar dat hadden we gedacht. Het werd een woeste worsteling en de kreeft bleek veel sterker dan wij te zijn. En hij had scharen en veel stevige poten met rare punten eraan. Hij vocht voor zijn leven en wij niet. Wij gaven het al gauw op. 'Is de Westerschelde ook goed?', vroe gen wij, toen we de kreeft richting zee droegen. De Westerschelde was ook goed. En zo belandden John en ik in het water van de Westerschelde. Op 16 oktober bezocht Joris met zijn ouders het ziekenhuis waar hij geopereerd zou worden. Zijn rol stoel kon niet op de kamer blijven en werd op de gang gezet. Ander halve week later bleek Joris' stoel toch in de weg te staan. ,,Vandaar dat de verpleging een ander plekje voor de rolstoel zocht", zegt Joris' moeder Anita de Kok. ,,We hoefden ons geen zorgen te maken. Maar toen mijn man op 7 november de stoel wilde ophalen om hem alvast mee naar huis te nemen, bleek hij spoorloos. Ze hebben alles afge zocht, maar hij bleef kwijt." Ze snapt er niks van. De rolstoel van J oris is een apart model. Geheel op maat gemaakt. ,,Het is niet een stoel waar iedereen zomaar in kan stappen. Hij is echt speciaal voor Jo ris gemaakt. Het kan toch niet dat iemand die stoel ziet en denkt 'dat gaat wel heel makkelijk hier' en hem vervolgens meeneemt?" Welzorg Wilbert Dekkers van Welzorg le verde Joris de stoel. Zijn organisatie is ook slachtoffer omdat de verzeke ring de vermissing niet dekt. ,,Het is een maatwerk rolstoel. De kus sens in de stoel zijn speciaal voor hem gemaakt. Het duurt weken voor dat weer vervangen is en wij moeten voor de kosten opdraaien omdat onze middelen WA verze kerd zijn." Intussen kan Joris geen kant op. Vanwege de operatie moet hij nog een poos in bed blijven, maar zon- der zijn rolstoel heeft hij ook geen keus. Als noodmaatregel wordt een andere stoel aangepast, maar dat is toch niet hetzelfde als zijn eigen rolstoel. Joris' zus Denise zette de ver- miste rolstoel op Facebook omdat haar broer er echt van afhankelijk is. Het artikel werd honderden keren gedeeld, maar nog steeds is de rol- Misschien is ie gestolen, misschien heeft iemand hem wel geleend en durft hij hem nu niet terug te geven, uit schaamte stoel zoek. Moeder Anita blijft ho pen. ,,Je weet het niet. Misschien is ie gestolen, misschien heeft iemand hem wel geleend en durft hij hem nu niet terug te geven, uit schaamte." Boze opzet René Maas, woordvoerder van zie kenhuis ZorgSaam bevestigt het re laas van Anita de Kok en sluit boze opzet niet uit. „Uiteraard is het zie kenhuis op dit moment nog volop bezig te achterhalen wat er is ge beurd met de rolstoel. Diefstal kan hierbij helaas niet worden uitgeslo ten. We betreuren het dat de rol stoel verdwenen is en zijn in ge sprek met de gedupeerden om hen zoveel mogelijk te helpen met het terugkrijgen van de rolstoel of een vervangend exemplaar." vrijdag 22 november 2019 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator CV Waar is de rolstoel van Joris? Joris de Kok (24) uit Oostburg ging in zijn rolstoel naar zieken huis ZorgSaam in Terneuzen maar kwam een maand later zonder weer thuis. Zijn stoel was kwijtgeraakt. Het zieken huis is afgezocht, zonder resul taat. Guido van der Heijden Terneuzen Joris de Kok met een foto van zijn verdwenen rolstoel. foto peter nicolai - Anita de Kok, moeder van Joris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37