II 7 LOODSWEZEN NIEUW KANTOOR Een opvallend kantoor annex logiesgebouw aan de Eerste Binnenhaven. Mét een bunker uit de Tweede Wereld oorlog als opslagplaats. De loodsen hebben een nieuw, extra onderkomen in Vlissingen. (S^iicht&Leuk Gratis lichtplan vakkundige montageservice Dé lampenwinkel van Zeeland Van den Tillaar is 12,5 jaar burgemeester Het Nederlands Loods wezen laat zich sinds een paar weken echt zien aan de Visserij kade in Vlissingen. Met een modern, energieneutraal, gasloos bouwwerk voor de onder steunende diensten. Het pand is zowel kantoor voor hoofd van de dienst Rob Vliegenthart als op slagruimte voor onder meer re serve-onderdelen van belood- singsvaartuigen. Daarnaast biedt het onderdak aan bemanningsle den van die vaartuigen. De 160 loodsen van Schelde- monden wonen wel in Zeeland, maar het ondersteunend personeel wordt regelmatig 'ingevlogen' van andere locaties in den lande. ,,De bemanningsleden van de kotter en de swath kunnen in de provincie wonen, maar komen ook vaak el ders vandaan als het werk er om vraagt. Tot nu toe moesten die mensen altijd ergens in de omge ving in een vakantiehuisje of pen sion worden ondergebracht. Nu kunnen ze in eigen huis terecht", vertelt Voorzitter Georg Jaburg van het Loodswezen regio Schelde- monden. Het nieuwe gebouw door Ja burg trots aangeprezen als Pilot Support-gebouw) staat direct aan de kade in de Eerste Binnenhaven. Jaburg benadrukt dat het onderko men aan de boulevard dé uitvals basis van het Loodswezen blijft. Vanuit de Koopmanshaven ver trekken loodsen naar loodsstation Steenbank voor de kust van West- kapelle. Maar het Nederlands Loodswezen huurt al ook langer 160 meter kade aan de Binnenha ven als vaste, rustige aanmeerplek voor een kotter (de reservebelood- singsboot) en een swath, die zich kan laten zakken zodat de loods aan boord van laagliggende sche pen kan komen. Tot nu toe moesten die mensen altijd ergens in de omgeving in een vakantiehuisje of pension worden ondergebracht Jaburg bevestigt dat aan boord van de kotter, die jols (kleine snelle bootjes) aan boord heeft om loodsen bij niet te slecht weer naar een schip te brengen, ook slaap plaatsen zijn te vinden. ,,Maar die zijn niet geschikt als logeeradres voor bemanningsleden of onder houdsmedewerkers. Omdat die mensen in een 24-uursbedrijf als het onze vaak overdag moeten sla pen en op het reserveschip con tinu meestal lawaaiige werkzaam heden worden verricht." Olievaten Het Loodswezen zette in op een modern, energieneutraal gebouw om op de toekomst voorbereid te zijn. Maar Jaburg vindt het ook leuk dat een bunker uit de Tweede Wereldoorlog bij het gebouw is ge trokken. ,,Het was een voorwaarde van de gemeente dat we bij de bouw van een pand op de huidige plek de bunker zouden integreren. We willen het verdedigingswerk als opslagdepot voor onder meer olievaten en minder gevoelige re- serve-onderdelen gebruiken, nadat we het hebben schoongemaakt en er een deur in hebben gezet. Dat is begin volgend jaar." De bunker zou aanvankelijk in het Loodswezengebouw worden opgenomen. Jaburg: ,,We dachten dat het een onverwoestbaar bouw sel van Duitse makelij was, maar uiteindelijk bleek het niet stevig genoeg om de logiesvleugel op te laten rusten. Het staat echter nog zo dicht tegen ons gebouw dat het er toch deel van blijft uitmaken." Hij vertelt dat de Stichting Bun- kerbehoud ook al heeft gevraagd of het Loodswezen de bunker weer toegankelijk wil maken. ,,Mocht de stichting af en toe een open dag in de bunker willen houden, dan ne men we zo'n verzoek zeker in over weging." www.lichtenleuk.nl IN OOST-SOUBURG! Kanaalstraat 45 4388 BK Oost-Souburg Tel: 0118-436579 VLISSINGEN Bas van den Til laar is deze maand 12,5 jaar burgemeester. De Vlissingse gemeenteraad feliciteerde de burgervader gisteravond met dat jubileum tijdens de raads vergadering. Van den Tillaar (52) is sinds april 2016 burgemeester van Vlissingen. De (bijna) negen jaar daarvoor was hij voorzit ter van de gemeenteraad van Gulpen-Wittem in Limburg. De voormalig leraar economie begon zijn carrière als uitvoe rend bestuurder in 1998 als wethouder van Mierlo, de ge meente die later opging in Geldrop-Mierlo. intratuin Koudekerke vrijdag 22 november 2019 Modern gebouw met historische touch René Hoonhorst Vlissingen Voorzitter Georg Jaburg voor het nieuwe gebouw van het Loodswezen aan de Eerste Binnenhaven in Vlissingen. foto ruben oreel - Georg Jaburg JJ Lampen moeilijk? Wij brengen verlichting! vraag naar onze voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35