v 11 5 'T VRIJE WOONBLOK YERSEKE REGIONAAL GEFABRICEERD/^ Wie je het ook vraagt, iedereen is er van overtuigd dat dit dé toekomst is voor (sociale) woningbouw: 't Vrije Woonblok in Yerseke. zen. Een groot verschil ten opzichte van de Curavie-woning, een beton nen prefab-concept waar R&B ook al tientallen exemplaren van heeft ge bouwd. De huizen aan de Kakeldans hebben een woonoppervlakte van 105 vierkante meter. Te groot Als je het Bliek vraagt, misschien wel iets té groot. ,,R&B wilde heel graag een tweede slaapkamer op de begane grond, maar die is wel heel klein uit gevallen. Daar wordt straks geen bed, maar de rollator neergezet", lacht hij. Die ruimte is volgens hem dus iets te veel van het goede, vooral omdat er boven nog twee grote slaapkamers zijn. Ook onder de trap en op de enorme overloop is nog veel loze ruimte. ,,Ik denk dat dit in het vol gende project, toevallig weer in Yer- seke, aangepast wordt. Ook dan houd je boven nog hele grote slaapkamers over." Aanpassen van de indeling is heel makkelijk. „Vandaar de naam van het concept: de huizen zijn vrij in te de len. Nu is het een levensloopbesten- dige woning, maar de badkamer kun je ook makkelijk op de eerste etage kwijt." Bliek voorspelt dat de 'vrije woon blokken' de komende jaren overal in Zeeland opduiken. ,,We zijn nu al in gesprek met verschillende andere corporaties. Maar ook voor beleggers die woningen aan particulieren wil len verhuren is dit een heel aantrek kelijk concept. De bouwtijd is kort en voor minder dan 150.000 euro heb je een hele mooie eengezinswoning", zegt Bliek. woner het weet. Ideaal voor twee verdieners die weinig thuis zijn." 't Vrije Woonblok is het eerste concept waar de DWT Groep de technische ruimtes een eigen bui tendeur geeft. ,,De prefabmodules maken we al langer, ook voor bij voorbeeld vakantieparken." Bogert vertelt dat montage in de werkplaats ten opzichte van de traditionele bouwplaats ook sociale voordelen biedt. ,,Wij hebben in onze fabriek mensen met rugklachten en vluch telingen uit Syrië aan het werk." De genodigden zijn vooral onder de indruk van de grootte van de hui- Ja, als je op de muur klopt klinkt het hol. Maar hoe vaak klop je thuis nou op je muren? senweg in Goes gebouwd én getest. ,,Net voordat de eerste verdieping erop gaat, worden onze kant-en- klare energiemodules in het huis getakeld", vertelt Johan Bogert. Bijzonder is dat de machineka mer, waar onder meer de warmte pomp, boiler en ventilatiebox staan, een eigen voordeur heeft. Bogert: ,,Wij kunnen de installaties op af stand volgen. Als we een storing constateren, kan een monteur zon der een afspraak te maken met een sleutel de deur openen. Zo kan het straks gebeuren dat een storing weer verholpen is zonder dat de be- De muren zijn van hout en de huizen hebben niet één, maar twee voordeuren. Alle onder delen zijn in Zeeuwse werkplaatsen voorgefabriceerd en als een grote puzzel in slechts zeven dagen in elkaar gezet. Ohja, met vier slaapkamers zijn de huizen ook nog eens superruim én als huurder be taal je geen cent aan verwarming. De bedenkers en bouwers van 't Vrije Woonblok lopen tijdens de kijkdag trots als een pauw door de Kakeldans in Yerseke. Na de sloop van bejaardenwoningen was daar een paar weken één grote vlakte. Nu vieren ze dat het eerste blok van ze ven prefabhuizen voor R&B Wonen al zo goed als af is. Het huizenblok oogt op het eerste gezicht misschien traditioneel, maar staat bol van de innovaties. Zo gaan achter een laag van steenstrips hou ten muren schuil. Die zijn gemaakt bij VKP in Kapelle. Volgens hoofd aannemer Vincent Bliek van Bouw bedrijf Rijk is het onterecht dat houtskeletbouw nog zo weinig wordt toegepast in Zeeland. Het is goedkoper, minder belastend voor het milieu en hout isoleert beter, stelt hij. ,,Ja, als je op de muur klopt klinkt het hol. Maar hoe vaak klop je thuis nou op je muren?" Eigen voordeur De vloeren zijn nog wel van beton. Die worden, net als de 'plug-and- play' badkamers ('Zelfs de spiegels zaten al aan de wand') voorgefabri- ceerd in Terneuzen. ,,Ik ben er heel trots op dat we alles in Zeeland laten maken", zegt Bliek. Dat geldt ook voor de 'machinekamers' van 't Vrije Woonblok. Werknemers van de DWT Groep hebben ze in de nieuwe werkplaats aan de Amund- vrijdag 22 november 2019 GO Zeeuwse bouwers beretrots Johan Bogert van DWT Groep geeft uitleg over de installaties. Alle woningen heb ben een tweede 'voor deur', waarachter de warmtepomp, boiler en ventilatiebox staan. De monteurs kunnen erbij zonder dat de be woners thuis hoeven te zijn. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE - Vincent Bliek, Bouwbedrijf Rijk Joeri Wisse Yerseke De huizen van 't Vrije Woonblok lijken van steen, maar zijn gebouwd met houten wanden. Eind oktober was dat nog goed te zien,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33