Graf van opa Kip is weer te vinden n. 4 Zeeuwse bibliotheken verliezen vooral volwassen leden a fr? De afname komt vooral doordat volwassenen afhaken. Het aantal jeugdleden is redelijk stabiel. Daardoor wordt het aandeel van de kinderen en jongeren wel steeds groter. Inmiddels is 6 van de 10 leden onder de 18 jaar. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Koninklijke Bibliotheek. Zij brengen jaarlijks de ontwikkeling van de openbare bibliotheken in kaart. Landelijk nam het aantal le den met 69.000 af, naar ruim 3,6 miljoen. De drie Zeeuwse bibliotheekor ganisaties kregen er 10.000 leden bij, maar zagen er meer dan 11.000 vertrekken. Ruim 80 procent van de opzeggers bestaat uit volwasse nen. Ontlezing Het aantal uitleningen daalt har der dan het aantal leden. Landelijk werden vorig jaar 63 miljoen (pa pieren) boeken geleend. Dat zijn er 4 miljoen minder dan in 2017. In Zeeland ging het in 2018 om 1,54 miljoen uitleningen, bijna 90.000 minder dan het jaar ervoor. De ontwikkelingen zijn voor de bibliotheken op zich niet echt zor gelijk, zegt Rudi Crombeen, direc teur van Bibliotheek Zeeuws- Vlaanderen. ,,Wat ik wel zorgelijk vind, is de algemene ontwikkeling die erachter zit. Ook wij zien dat er per klant minder wordt gelezen. Dat heeft te maken met het feit dat we vaker op de tablet zitten, meer op onze telefoon kijken en andere vormen van vrijetijdsbesteding hebben gekregen. Die ontlezing bij volwassenen is voor ons wel een aandachtspunt. Ik zou zeggen: lees eens een keer een boek, dan ben je even uit die elektronische wereld." De bibliotheek investeert veel tijd en energie om kinderen aan het lezen te krijgen en hun woor- denschat te verbeteren. ,,Het grote publiek ziet daar niet zoveel van, maar op de scholen gebeurt mo- Ik zou zeggen: lees eens een keer een boek, dan ben je even uit die elektronische wereld menteel des te meer. Het gaat om heel effectieve en waardevolle programma's, die de kinderen de rest van hun leven meenemen." Crombeen wijst er ook op dat er weliswaar minder boeken worden geleend, maar dat het bezoek van de bibliotheek eerder toe- dan af neemt. ,,Dat komt doordat we heel veel alternatieve programma's aanbieden, zoals laaggeletterdheid bij volwassenen en internetcur- sussen voor beginners. Dat zijn in de regel volbezette bijeenkom sten, die we wekelijks draaien. Ik ben blij om te zien dat dat werkt." E-books spelen nog een be scheiden rol bij de Zeeuwse bibli otheken. Vorig jaar waren er in to taal bijna 96.000 'uitleningen'. Een kleine 11.000 mensen hadden eind 2018 een account aange maakt. Precies 61 jaar na zijn overlijden kreeg het graf van opa Kip daarmee weer een naam. Het had ooit wel een naambordje, maar nadat dat omviel is het nooit vervangen. Wat overbleef, was gras op de begraaf plaats van Dreischor. Regelmatig kreeg de dorpsraad de vraag waar opa Kip, die eigenlijk Jan heette, begraven lag. „Daarom hebben we besloten dat te verande ren", legt Kor van de Werve van de dorpsraad uit. Opa Kip, die het grootste deel van zijn leven in hetzelfde huisje in het dorp woonde, werd 107 jaar en 241 dagen. Bij zijn overlijden was hij de oudste mannelijke inwoner van Nederland. Groot was dan ook de belangstelling op zijn begrafenis, eind november 1958. ,,In dit uitzon derlijke geval werd de kerkklok ge luid", schreef het Zeeuws Dagblad een dag later in zijn uitgave. Klokgelui klonk er gisteren ook zo tegen vieren, net vóór de onthul ling van de grafsteen. De anekdotes van opa Kip, verteld door Van de Werve, zorgden stuk voor stuk voor een lach op het gezicht bij de tien tallen aanwezigen. Zoals die keer dat Kip aan de toenmalige burge meester Vermeulen uitlegde hoe de Spaanse burgeroorlog ontstaan was. 'De Spaanse koning en z'n zeune werden in Barrekelona dood geschoten'! Fiets In zijn jonge jaren was Kip veel op Zuid-Beveland te vinden om vlas te plukken. Het was daar dat hij voor het eerste van z'n leven een zaaima- chine, fiets (van de zoon van de klompenmaker in Ovezande) en trein zag: ,,Te voet liep ik met mijn Vï,*.- kameraden naar Kapelle om een ritje naar Goes te kunnen maken", vertelde hij aan een verslaggever in 1951, aan de vooravond van zijn honderdste verjaardag. In de jaren na zijn honderdste werd op iedere verjaardag een feest gevierd in Dreischor. Alleen van wege de Ramp ging dat in 1953 niet door. Kip, als evacué opgenomen in Dordrecht, kreeg wel van de burge meester daar een taart met 102 kaarsjes, zei Van der Werve. ,,Bur- gemeester Vermeulen vroeg hoe hij dat ervaren had. 'Goed', zei opa, 'ze liepen allemaal met me weg. Leuke zustertjes ook!' Hij knipoogde naar de burgemeester en viel bijna van z'n stoel van het lachen. Dat Kip kras was, bleek toen hij ook nog meereisde naar Amsterdam om daar het gemeentebestuur te be danken voor hun hulp na de Ramp", vertelde Van de Werve. ,,Een reisje dat bijna niet doorging omdat zijn dochter ziek was. Kips commentaar: 'Die jongelui hebben ook altijd wat!' Toch was opa Kip niet de enige eeuweling op Dreister, verhaalde Van de Werve. ,,Ik kan daarbij Kaatje Tuijn noemen, die 104 werd en leefde van 1794 tot 1898. Maar ook Adrie van Bloois en zeer recent nog Jaap Syswerda werden honderd jaar of ouder." vrijdag 22 november 2019 GO Biebs lenen minder boeken uit Steeds minder Zeeuwen zijn lid van een bibliotheek. Het aantal lidmaatschappen daalde vorig jaar met bijna 1200 naar 95.459. Rolf Bosboom Vlissingen - Rudi Crombeen, directeur Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen Opa Kip, de oudste en misschien wel de beroemdste inwoner van Dreischor, had jaren een ano niem graf, omdat een naam bordje ontbrak. Met de onthul ling van een nieuwe grafsteen is daar gisteren verandering in ge komen. Michiel Bouwman Dreischor v 7. - - r-:V - --v' - ti - l - -r ï'-'fi- O', 1V5 S&tiffr-v&t- -- -;r- - -■ Cor van der Werve, Wim Schot, Ad Verseput, Jacqueline Verburg en Martin Timmermans (vlnr) onthullen het graf van opa Kip. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Opa Kip, geflankeerd door links dokter Braber en rechts burge meester Vermeulen, wordt in 1955 doorgelicht tijdens het bevol kingsonderzoek. FOTO GEMEENTEARCHIEF SCHOUWEN-DUIVELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32