Waterschap komt boeren iets tegemoet ''pv,v( Twee extra opsporingsambtenaren ingezet 3 De geluidsmeters, die zijn bevestigd aan lan taarnpalen en panden, registreren de knal en verzenden een signaal dat handhavers ontvan gen op hun smartphone Hoe het werkt: Het sys teem geeft wel handvat ten voor de op sporing." Mid delburg zet daarom ook extra boa's in. Klachten gaan niet alleen over ille gaal vuurwerk en harde knallen; veel mensen ergeren zich ook aan het afsteken van rotjes en vuurpijlen op mo menten dat dat nog niet mag. „Zachte knallen worden misschien niet allemaal gemeten. Zeker over dag met veel achtergrondgeluid niet. Maar het is de vraag of er dan ook echt overlast is." Illegaal Het vuurwerkdetectiesysteem kan wel legaal van illegaal vuurwerk on derscheiden. ,,Het kan natuurlijk niet het etiket lezen. Maar als de knal zo hard is dat meerdere microfoons het horen, is de kans klein dat het le gaal vuurwerk is. Zelfs een pistool schot klinkt minder hard. Een vuur werkknal hoor je zo één kilometer verderop." ber moeten ze werken en ze blijven hangen tot 14 januari. Middelburg heeft vier buiten gewone opsporingsambtena ren (boa's) in dienst en in de laatste twee weken van de cember komen er tijdelijk twee bij. Ook politieagenten krijgen de telefoonapp die laat zien waar vuurwerk wordt afgestoken. Het systeem is de afgelopen jaren door meerdere ge meenten in het land naar te- vredenheid ingezet. Middel burg is de eerste in Zeeland die het gaat gebruiken. Vlis- singen overweegt het ook te doen, maar heeft nog geen besluit genomen. Middelburg ziet het als een proef. Of het volgend jaar ook ingezet wordt, is niet bekend. De ge meente wacht op de wijziging van het landelijke vuurwerk- besluit. Dan wordt het moge lijk vuurwerkvrije zones aan te wijzen en het afsteken van vuurwerk te beperken tot een paar vooraf aangewezen plekken. Maar in de weken voorafgaand en na afloop van de jaarwisseling blijft vuur werk afsteken verboden. Daarom kan het detectiesys teem een instrument blijven om overlast te bestrijden, aldus de gemeente. Het sys teem kost Middelburg dit jaar 13.000 euro voor de tech niek; daar komen de kosten voor extra boa's nog bij. Waterschap Scheldestromen ont komt niet aan stevige lastenverho gingen. Voor komend jaar gaat het gemiddeld om 4,5 procent. Huis houdens gaan ongeveer 4 procent meer betalen. De rekening voor agrariërs zou aanvankelijk bijna 8 procent hoger uitvallen. Dat werd toch al te gortig gevon den. Bij de behandeling van de be groting, gisteravond in Terneuzen, ging het algemeen bestuur ermee akkoord om een greep in de reserves te doen. Daardoor kan de stijging voor de boeren 'beperkt' blijven tot 6,8 procent. Buitensporig ,,We waren onaangenaam verrast door de buitensporige verhoging", zei Wim van Gorsel van de fractie ongebouwd. ,,We zijn blij dat er nog eens serieus gekeken is naar het ta rief, maar het resultaat is zeer gering. Het is eigenlijk een druppel op de gloeiende plaat." De stijging van alle tarieven komt deels door de inflatie. Het water schap gaat uit van 2,5 procent. Ver schillende fracties zetten daar vraag tekens bij, omdat er signalen zijn dat de inflatie de komende tijd lager uit pakt. Dagelijks bestuurder Denis Steijaert wilde daar nog niet te veel op vooruitlopen. ,,Het inflatieper centage verandert elke dag. Het is al tijd in beweging." Mocht de inflatie de komende ja ren meevallen, dan kunnen de tarie ven alsnog minder hard stijgen. In 2022 staat nu zelfs een extra verho ging van 2 procent op de planning, vanwege de afschaffing van de ka belbelasting. Johan Hessing (50Plus) probeerde die stijging al van tafel te krijgen, maar hij kreeg daarvoor on voldoende steun. De VVD vond dat de lasten volgend jaar te veel stijgen. „Maximaal 3 procent is voor ons ge noeg", zei Conny Almekinders. Voor de fractie woog dat zo zwaar, dat zij als enige tegen de begroting stemde. Het waterschapsbestuur toonde zich verder bezorgd over de toe komst van de dijken op langere ter mijn, na 2050. De vrees is vooral dat de strikte wet- en regelgeving zorgt voor te veel belemmeringen en leidt tot hogere kosten. „Veiligheid is top prioriteit", zei Johan Kloet (CDA). Hij wil dat het ook in toekomst mo gelijk blijft om op een betaalbare manier de dijken op sterkte te hou den. Kloet drong erop aan dat Schel- destromen daar ook landelijk, bin nen de Unie van Waterschappen, aandacht voor gaat vragen. Dat voorstel werd unaniem gesteund. Boomkwekerij en Groenbedrijf De Fruittuin v.o.f. üvenca HANDHav/hg Op de smartphone zien ze de locatie tot op 3 meter nauwkeurig. vrijdag 22 november 2019 Vuurwerk wordt afgestoken in de wijk.. De dichtstbijzijnde boa's zijn snel ter plaatse. ten nodig. MIDDELBURG In de strijd tegen vuurwerkoverlast zet Middelburg het vuurwerkde tectiesysteem in. Omdat het opsporen van de daders mensenwerk blijft, huurt de gemeente ook twee extra op sporingsambtenaren in. Het vuurwerkdetectiesys teem bestaat uit acht micro foons die in de wijken Dau- wendaele en Zuid worden geplaatst op bestaande mas ten en daken. Vanaf 1 decem Iedereen gaat volgend jaar fors meer betalen aan het water schap, maar voor de boeren komt daar nog een schepje bo venop. Toch valt de schade een tikkeltje minder groot uit dan werd gevreesd. Rolf Bosboom Terneuzen k Het is NU planttijd. Wij zijn het adres voor al uw tuinplanten, sierheesters, leibomen en (fruit)bomen. Oude fruitbomen in soorten en maten. Wij zijn ook leverancier voor Stichting Landschapsbeheer Zeeland V Tevens bezorging en plaatsing mogelijk. Ook voor tuinaanleg en renovatie M Geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag van 8.30 tot 16.30 5j3!9 Wemeldingse zandweg 4B, Kapelle, Tel. 0113-342944, Mob. 0611395456, www.defruittuin.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31