O Coldplay bevrijdt zich uit eigen keurslijf 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV THEATER FRANK LAMMERS EN RICKY KOOLE Als studenten begonnen Ricky Koole en Frank Lammers aan een theatervoorstelling die ze nu, ruim 25 jaar later, pas echt spelen. ,,Wij lijken op elkaar, ook in het werk. We zijn lui zonder dat we lui zijn.'' adat de uitreiking van de NS Publieksprijs woensdag in DWDD uitpakte als een schit terend eerbetoon aan Martine Bijl, waarbij ik zelfs een traantje moest wegpinken bij Nico Dijkshoorn - nooit gedacht dat ik dat nog eens zou schrijven! - was het daarna de hoogste tijd voor een lolletje. En gelukkig was daar op NPO 3 mijn ultieme guilty pleasure. Onrecht!. Een soort Breekijzer waarbij Pieter Storms is vervangen door de Peppi Kokki van deze tijd, Bram Krikke en Dennis Schouten. Razend populair bij tieners, maar als u boven de 35 bent, is de kans groot dat u nu uw wenkbrauwen uit de lucht moet plukken. Daarom een kleine spoedcursus. Bram Krikke is dj en YouTube-fenomeen, maar ook bekend van De Slimste Mens. Alleen moet u hem niet verwarren met Stefano Keizers, want de snor van Bram is echt. Dennis Schouten is dat blonde lefgozertje met Twentse tongval van Pow- ned en VI. Hij kreeg begin dit jaar een TIA. Iets waar Bram graag aan refereert in Onrecht!, dus dan doe ik dat hier ook maar. Samen maken ze een programma dat zich nog het best laat omschrijven als puberale tv vol onder- broekenlol, maar wel met een serieus randje: zo schieten ze mensen te hulp die beduveld zijn. Ver gelijk het met Geer en Goor die zich inzetten voor de oudjes. Ze laten zelfs evenveel scheten voor de camera. Het eindresultaat is eigenlijk te knullig om serieus te nemen, maar daarom vaak hartverove- rend sympathiek. Omdat ze juist de draak steken met alle wetten van televisie, de mensen die hun hulp inroepen en vooral zichzelf. Ze omschrijven hun werk als 'onderzoeksjour nalistiek zoals het met moet'. En eerlijk gezegd twijfel ik wel eens of het gerechtvaardigd is dat ze iemand 'oplichter', 'leugenaar' of, zoals woensdag, 'hondenmoordenaar' noemen op tv. Maar door hun humoristische aanpak komen ze er toch net mee weg. Al is dat natuurlijk makkelijk gezegd, als jij niet degene bent die met draaiende camera wordt overvallen op straat en achtervolgd tot de voordeur. Mijn lol begint al bij de begintune, die ze hebben gejat van The A-team. Alsof Bram en Dennis de nieuwe BA en Hannibal zijn. In de praktijk zijn het juist de grootste schijtlijsters die je je kunt voor stellen. Zodra mensen gaan duwen en trekken of klappen dreigen te vallen - en dat is best vaak, ook daarin lijkt Onrecht! op Breekijzer - beginnen ze nog harder 'hohoho' te roepen dan de kerstman. Bram en Dennis, houdt u ze in de gaten. Ook iets dat ik tot voor kort nooit had gedacht te zullen schrijven. Quote van de dag Ik was het gepeste, onzekere kind dat droomde over zingen zonder te weten dat ik er een stem voor had Nick Simon vervangen Jan Smit Duncan op Paaspop peens lachen Ricky Koole en Frank Lam- mers zo'n lach naar elkaar die niet is ingestu deerd of ein deloos werd gerepeteerd. Het is halverwege hun voorstelling Frank en Ricky hebben de blues en Lammers noemt Koole bij een lang vervlogen bijnaam: Tricky Cool. Koole, een uurtje later backstage: ,,Zo noemde een aantal mensen mij op school, onder wie Frank. En het was mijn eerste e-mailadres, haha. Maar Frank, je hebt die bijnaam bij eerdere voorstellingen nog niet ge bruikt.'' Weer die lach van Lammers naar Koole. Een lach vol herinneringen. You can't make old friends, zingen ze tijdens hun voorstelling Kenny Ro gers en Dolly Parton na, met twee stemmen die wonderwel mooi men gen. En dat is hun gezamenlijke ver haal in één enkele, rake zin. Oude vrienden maak je niet, die bén je. KOOLE ,,Die hoefje niet alles uit te leggen. Wij hebben elkaar al heel vroeg leren kennen, tijdens onze opleidingen. En dat waren vier inten sieve jaren.'' Ze schelen exact vijf maanden en één dag, Frank Lammers (Mierlo, 10 april 1972) en Ricky Koole (Delft, 11 sep tember 1972) en leerden elkaar ken nen tijdens hun studie in Amster dam, waar ze beiden nog altijd wo nen. Lammers deed de toneelschool, Het album opent met filmische klassieke muziek. Church i s ver volgens nog vrij conventioneel, maar daarna is het kleine Trouble in Town met zijn epische slot al veel geraffineerder. Echt leuk wordt het op Broken, met een gloedvol gospelkoor. Onrech —Zangeres Floor Jansen, die zich gaat inzetten voor beter muziekonderwijs op middelbare scholen. vrijdag 22 november 2019 GO TELEVISIE Nick Simon vervangen Jan Smit komend seizoen als pre sentator van het tv-programma Beste Zangers. Smit kampt met acute ontsteking aan het strotten hoofd, een aan doening die ge paard gaat met veel keelpijn. MUZIEK Duncan Lau rence komt vol gend jaar naar Paaspop. Ver der werden gis teren ook onder anderen Kris Kross Amster dam, Chef'Spe- cial en de Tante Joke Karaoke Band aange kondigd voor het festival in Schijndel. 3 ■u Oude vrienden maak je niet, Jeroen Schmale LAMMERS ,,Zo'n band, dat krijg je niet uitgelegd aan iemand anders.'' POP Coldplay Everyday Life Een grote verrassing op het nieuwe album van Coldplay, Everyday Life, dat vandaag verschijnt: de band verruilt de hitparadepop radicaal voor experimenten met gospel, klassieke- en wereldmuziek. Na het succes van A Head Full of Dreams stond één ding vast: gro ter kon Coldplay amper wor den. De ommezwaai op het nieuwe dubbelalbum is dan ook verklaarbaar, maar zóveel experi ment hadden we van de band niet verwacht. Het kwartet trans formeerde van een uit de britpop ontspro ten indie- band naar een sta dionband die mee- deint op de golven van de hit parade. Aan die laatste periode herinnert op Everyday Life alleen het vrij inwisselbare Orphans. Daarbuiten schieten de zestien songs alle kanten op. En, al even zo verbazend, ze zijn bijna alle maal raak. Het is alsof Coldplay zelf ook ge noeg had van samenwerkingen met pakweg Avicii of Rihanna. De fluisterzachte pianoballade Daddy, thematisch de Britse ver sie van Stef Bos' Papa, is prach tig. Daarna is er de opzwepende duizend-en-een nachtpop van Arabesque. Niet alles is even in drukwekkend - Orphans is een commercieel moetje en WOWT/POTP een B-kantje uit het repertoire van surfer-gitarist Jack Johnson - maar bovenal is het een genot te horen hoe Cold- play zich bevrijdt van het keurslijf waarin het zich had opgesloten. - Stefan Raatgever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24