II Nederland dankt de gouden tijden niet alleen aan Max-eflect 23 Het zijn gouden tijden voor de autosport in Nederland met topcoureurs in vrijwel alle klassen. Allemaal dankzij het Max-effect, of is er meer aan de hand? Moeizame start Luiten Servië naar kwartfinales Oranje eindigt op achtste plek Een veelbelovende debutant in de IndyCar. Twee coureurs in de elek trische Formule E. De huidige For mule 2-kampioen. Een Formule 3- winnaar op het prestigieuze circuit van Macau. De vice-kampioen in de W Series. Allemaal in het bezit van een Nederlands paspoort. Auto sportland Nederland leeft als nooit tevoren. Is dit dan een van de gevol gen van het Formule 1-succes van Max Verstappen? Maarten van Wesenbeeck, di recteur van de Nederlandse auto sportfederatie KNAF, krijgt die vraag wel vaker en moet dan altijd een beetje lachen. ,,Want we heb ben naast Max topcoureurs als Nyck de Vries, Robin Frijns, Beitske Visser, Richard Verschoor en Rinus van Kalmthout, die alle maal van zo'n beetje dezelfde ge neratie zijn. En die zijn echt niet onlangs zomaar uit de lucht ko men vallen'', zegt Van Wesen- beeck gniffelend. ,,Jaren terug waren dat allemaal toppers in het karten, daar is door iedereen de basis gelegd. Dat ze nu kansen krijgen, komt echt niet al leen omdat ze net als Max ook uit Nederland komen. Speelt heus wel eens mee, hoor. Maar er is meer.'' Nederland heeft volgens Jan Lammers veel te lang onterecht met een 'kleine landjes-complex' rondgelopen. ,,Denkend dat Ne derland geen autosportland is en het ook nooit zal worden, terwijl een klein land als Finland zonder grote sponsors wél de ene na de andere topcoureur produceerde. Kwalitatief hebben wij toch altijd een heel sterke onderstroom ge had vol met slapende reuzen'', zo ervaart Lammers, die met zijn ei gen zoon elk weekend wel bij een kartbaan staat en de enorme aan was van talent ziet. ,,Startvelden van honderd man, hè. En de top 20 a 30 in elke leeftijdscategorie is écht heel getalenteerd.'' Van Wesenbeeck staat er niet van te kijken, want die brede kart- top als voedingsbodem is er al een jaar of tien. Deels omdat het eco nomisch meezit, wat goed zicht- Kwalitatief hebben we toch altijd een heel sterke onderstroom gehad vol met slapende reuzen baar is in een dure sport als auto sport. Maar ook omdat de KNAF sinds 2009 serieus aan talentont wikkeling doet. Dat jaar ging er bij sportkoepel NOC*NSF voor het eerst een potje open, waaruit nu nog steeds jaarlijks 250.000 euro stroomt. Daarmee startte de KNAF tien jaar terug het 'KNAF Talent First'-programma. Een jonge Ver stappen werd zo ondersteund, net als Van Kalmthout en Verschoor. ,,Maar wij betalen niet een gehele carrière, we zijn slechts één steentje in de opbouw. Onze bud getten zijn in de autosport slechts een druppel op de gloeiende plaat. Dus heeft talent externe partijen nodig om verder te komen.'' Onmisbare schakel Nederlandse opleidingsteams, die onder de radar fungeren als on misbare schakel richting de top. ,,Met Van Amersfoort Racing (on der anderen voor Jos en Max Ver stappen, red.) en MP Motorsport is die fundering bij jullie altijd wel stevig geweest'', zo signaleert au tosportjournalist Julien Billiote van het Franse magazine Auto- Hebdo. ,,Het is niet alsof autosport in Nederland door Max pas net ge- boren is, zoals bijvoorbeeld in Spanje het geval was met het suc ces van Fernando Alonso. De basis stond er in Nederland al. Max heeft alleen een momentum ge creëerd waardoor daar nu veel meer aandacht voor is.'' Betrokkenheid „Stevige betrokkenheid is er altijd geweest'', weet ook Lammers. ,,Ook met sponsors als Spyker, Heineken, Unilever en Randstad (beide sponsor van het Formule 1- team Williams, red.). Altijd is er Nederlandse ambitie uitgespro ken, op meerdere vlakken.'' Het beste voorbeeld daarvan is nu supermarktgigant Jumbo, die naast wielrennen en schaatsen de autosport heeft omarmd. Jumbo sponsort Verstappen, De Vries, Van Kalmthout, Visser en ook mo torcrosser Jeffrey Herlings. Maar met al die talenten ging topman Frits van Eerd (zelf ambi tieus racer bij Racing Team NL) al in zee toen ze nog ver waren ver wijderd van de schijnwerpers. ,,Dat soort mega gedreven man nen heb je simpelweg nodig in deze dure sport'', beseft Van We- senbeeck. UITSLAGEN vrijdag 22 november 2019 Beitske Visser Karten als katalysator voor autosportsucces TENNIS Servië heeft zich bij de Davis Cup Finals in Madrid geplaatst voor de kwartfinales. Novak Djoko- vic (foto) boekte tegen Frankrijk de beslissende tweede overwinning in het enkelspel door Benoit Paire in twee sets (6-3 6-3) te verslaan. Daarmee is Frankrijk, vorig jaar nog fi nalist in de oude opzet van het landentoernooi, uitge schakeld. Arjan Schouten Rotterdam Nederlandse topcou reurs in verschillende gele dingen van de autosport. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN, GETTY IMAGES, BSR AGENCY, AP, AFP LAT IMAGES, STEPHAN TELLIER -Jan Lammers GOLF Joost Luiten heeft een moeizame start ge maakt op het slottoernooi van de Europese Tour in Dubai. De 33-jarige Rotter dammer begon met een ronde van 74 slagen, twee boven het baangemid- delde. Luiten heeft al elf slagen achterstand op de Franse klassementsleider Mike Lorenzo-Vera, die een vliegende start maakte met een ronde van 63 slagen. CURLING De Nederlandse mannen hebben het EK in Zweden afgesloten met een nederlaag. De ploeg van skip Jaap van Dorp moest met 5-4 buigen voor Noorwegen. De beslissing viel in het tiende en laatste end. Oranje, dat al geen kans meer maakte op plaatsing voor de halve fi nales, eindigde het EK op de achtste plaats. Davis Cup Finals Madrid Groep A: Frankrijk-Servië 1-2. Tsonga-Krajinovic 5-7, 6-7, Paire- Djokovic 3-6, 3-6, Herbert/Mahut- Tipsarevic/Troicki 6-4, 6-4. Stand: Servië 2-4 (1-5), Frankrijk 2-2 (3-3), Japan 2-0 (1-5). Naar kwartfinales. Groep C: Chili-Duitsland 1-2. Jarry- Kohlschreiber 4-6, 3-6, Garin-Struff 6-7, 7-6, 7-6, Vera/Tabilo-Kra- wietz/Mies 6-7, 3-6. Stand: Duitsland 2-4 (5-1), Argen tinië 2-2 (3-3), Chili 2-0 (1-5). Naar kwartfinales. Groep E: Groot-Brittannië-Kazach- stan 2-1. Edmund-Koekoesjkin 6-3, 6-3, Evans-Boeblik 7-5, 6-4, 1-6, Murray/Skupski-Goloebev/Ne- dovjesov 6-1, 6-4. Stand: Groot-Brittannië 2-4 (4-2), Kazachstan 2-2 (3-3), Nederland 2 0 (2-4). Naar kwartfinales. Max Verstappen Formule 1 Formule E, Formule 2-1 Robin Frijns Formule E Richard Verschoor Formule 3 Indycar WEC Jeroen Bleekemolen WEC Rallysport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23