Advocaat gaat voor derde op rij duo testen tegen Heracles II 21 maar hoe blijft het hoog op de agenda staan? Hans van de Sande vorm van geldboetes voor de club en een levenslang stadionverbod. Hedwiges Maduro, oud-speler van onder meer Ajax en Oranje en van Antilliaanse afkomst, voelt vooral voor hardere straffen, zoals in Engeland. Hij zegt al jaren het zelfde: ,,Heel goed om een state ment te maken, maar daar ligt de oplossing niet. Volgens mij moet je bij het echt extreme racisme - waarbij niet één persoon, maar tien a twintig mensen hoorbaar gelui den maken - zwaarder straffen. Zorgen dat een club bijvoorbeeld punten verliest, want dan krijg je sociale controle op de tribune." Maar zwaarder straffen kan ook voor een grotere kloof zorgen, denkt massapsycholoog Hans van de Sande. ,,Forse maatregelen heb ben ook effecten en kunnen juist voor meer racisme zorgen." Racisme komt voort uit de men selijke natuur, zegt de wetenschap per. ,,En dat is een dubbelzinnig iets: een mens is bijvoorbeeld in staat van mensen te houden, maar de menselijke natuur heeft ook nare kanten, zoals vechten of zelfs moorden, maar ook ons gedrag naar andere groepen. En hoe minder goed je opgevoed bent, hoe eerder dat negatieve gedrag tot uiting komt." Achter de schermen is de KNVB al langer bezig met de aanpak van racisme en discriminatie. Zo praat de voetbalbond met diverse groe pen die vertegenwoordigd zijn in de sport, zoals Joodse, Marok kaanse, Turkse en Surinaamse Ne derlanders en een afvaardiging van LHBTI'ers. Er zijn verschillende projecten om bewustwording te creëren voor LHBTI en racistische uitingen op amateurvelden worden apart geregistreerd om meer speci fieke kennis te verzamelen over het onderwerp. Discriminatie en ra cisme worden met het tuchtrecht bestraft en volgende week heeft de organisatie een afspraak met pre mier Rutte waar het onderwerp ook ter sprake zal komen. ,,Dit is allemaal niet incidenteel", zegt Jan Bluyssen, manager compe titiezaken betaald voetbal bij de KNVB. ,,We geven hier structureel veel aandacht aan, maar willen te allen tij de kijken naar wat beter kan en blijven evalueren. Nu ook." Maduro groeide op met het idee dat een racistische opmerking weg gelachen moet worden. Dat je daar mee moet leren omgaan. ,,Maar bij mij ging het altijd om één persoon die niet goed bij zijn hoofd was. Het zou goed zijn als de mensen die het doen ook de dupe zijn van hun da den. Dat geldt ook voor hooligans, voor vandalisme. Een maatschap pelijk probleem, waar de politiek ook in moet meewerken en waar voor de oplossing snel moet komen, want ik ben bang dat het anders over twee jaar weer gebeurt." Feyenoord wil in Groningen zon dag uiteraard de derde competi tiezege na de trainerswissel boe ken. Maar omdat Rotterdamse overwinningen op vreemde bo dem spaarzaam zijn, zal trainer Dick Advocaat los van het resul taat vooral iets van stabiliteit wil len waarnemen bij zijn ploeg. Feyenoord mag simpelweg niet meer terugvallen naar middagen zoals in Sittard tegen Fortuna ofin en tegen Emmen waar het als een kip zonder kop rondliep. Dick Ad vocaat wilde zijn huisstijl 'vanuit de controle spelen en van daaruit toeslaan' toepassen bij Feyenoord, maar dat blijkt geen eenvoudige klus. Tegen VVV uit en zeker te gen RKC won Feyenoord, maar de ploeg leed te vaak balverlies bij simpele situaties terwijl dat tegen Young Boys in Europees verband nog veel erger was. ,,Niet alles was slecht, maar dat aspect moet wel veel en veel beter'', zegt Advocaat. »Door de vele absenties moest Advocaat pas op de plaats maken Dat de Rotterdammers met Steven Berghuis en Renato Tapia en wisselspeler Tyrell Malacia tij dens de interlandbreak van een kleine twee weken slechts drie spelers misten wegens internatio nale verplichtingen, had een voordeel kunnen zijn. Maar waar Advocaat stappen wilde zetten, moest hij toch vooral pas op de plaats maken. Veel spelers hadden simpelweg tijd nodig om te her stellen van blessures en pijntjes. Het inslijpen van patronen op trainingcomplex 1908 was dus niet of nauwelijks mogelijk. Rick Karsdorp bijvoorbeeld moest door liesklachten vooral afhaken. Keeper Kenneth Vermeer kampt met hamstringklachten, de Co lombiaan Luis Sinisterra bleek niet fit. Prestatie Feyenoord, dat morgen al afreist naar Groningen waar zondag al om 12:15 wordt afgetrapt, kan voor het eerst dit seizoen drie eredivi sieduels op rij winnen. Dat zou op zich al een prestatie zijn want in de laatste 35 jaar wonnen alleen Giovanni van Bronckhorst (2015), Erwin Koeman (2005) en Bert van Marwijk (2000) hun eerste drie eredivisieduels als trainer van Feyenoord. Advocaat kneep de spelers die wél fit genoeg waren, flink af. Ad vocaat kiest voor de kortere en in tensieve aanpak met veel partij tjes en positiespelletjes in kleine ruimtes. Orkun Kökcü zegt blij te zijn met die aanpak. ,,De trainin gen zijn pittig'', zei hij bij Feyen- oord TV. De trainer is duidelijk. Hij is hard, maar heeft ook ver trouwen in de spelers. Hij zet je op scherp. Mentaal moet je sterk zijn. Daar helpt de trainer bij.'' Advo caat heeft in elk geval één mentaal sterke speler in huis. Marcos Se- nesi stapte deze week met een manchet om zijn gebroken arm het veld op. De Argentijn wil hoe dan ook spelen in Groningen. Na FC Groningen volgt de Europese kraker in de Kuip tegen Rangers. Schuurs en Alvarez, het duo dat in viel op Stamford Bridge. ,,Met de optie om Alvarez en Martinez van positie te wisselen, mocht de wed strijd daar om vragen. Bijvoorbeeld als er meer snelheid vereist is ach terin. Ik acht Martinez sneller dan Alvarez. Anders zou ik niet te veel wisselingen toepassen in de ploeg Vorig jaar dacht Ten Hag tegen Heracles al verder. Daar werd hij vaak aan herinnerd en het middenveld intact houden.'' Door de interlandperiode heeft Ten Hag nauwelijks de tijd gehad om te trainen met de verschillende opties. Die tijd zal ook niet meer komen, aangezien morgen eerst nog Heracles wacht. Een angstge- gner, waar Ajax van de laatste vier onderlinge duels er slechts één won. Moet Ten Hag die wedstrijd gebruiken om zijn centrale duo te testen? ,,Vorig jaar dacht Ten Hag tegen Heracles al verder dan die wedstrijd en daar werd hij door het puntenverlies nog vaak aan herin nerd'', weet De Mos nog goed. ,,Toch zou ik dat nu zeker weer doen. Je staat elf punten voor op PSV, ik zou het wel aandurven. Gooi ze lekker tegen Heracles vanaf het begin erin, kunnen ze wennen aan elkaar en het team aan hen.'' Het beoogde duo testen tegen Heracles? Swart ziet het niet zitten. ,,De wedstrijd tegen Heracles moet je daar niet voor gebruiken. Dat ri sico moet je niet nemen, want het kampioenschap is te belangrijk om te gaan experimenteren. Eerst win nen, dan verder kijken.'' En Maduro? Hij gaat voor een combinatie. ,,Ik zou zeker gewoon met de sterkste elf starten. Ook om dat Ajax na een interlandperiode vaak wat moeizaam op gang komt, denk aan RKC vorige maand. Eerst die wedstrijd binnen slepen, maar mocht de ruime voorsprong daar zijn, dan kan je zeker het beoogde duo alvast speeltijd geven.'' Hedwiges Maduro Matthijs Keuning Jan Bluyssen vrijdag 22 november 2019 GO niet wegebben Massapsycholoog Dick Advocaat wil met zijn ploeg de inhaalrace doorzetten tegen FC Groningen. Al kon de trainer door het vele blessure leed nauwelijks echt aan het voetbal werken tijdens de in terlandbreak. Mikos Gouka Rotterdam Feyenoord-trainer Dick Ad vocaat. FOTO BSR AGENCY - Aad de Mos (oud-trainer) De hervatting van de competitie begint voor Erik ten Hag met een hoofdbreken. foto anp Oud-speler Ajax en Oranje, tegenwoordig analyticus Voorzitter Supporterscollectief Nederland Manager competitiezaken KNVB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21