Rapport: Shell beste koper voor Eneco 0> T-Mobile in de etalage gezet 16 ECONOMIE 1^ ABN AMRO AFFAIRES Het ene na het andere lijk valt uit de kast bij ABN Amro. Een justitieel witwasonderzoek, een inval van de Duitse justitie en een miljoenenboete voor het niet melden van koersgevoelige informatie. Gewoon pech of is er meer aan de hand? ,,Dit zegt wel iets over de cultuur bij de bank." De veiling van Eneco nadert zijn finale ontkno ping. Op het Rotterdamse hoofdkantoor worden de biedingen tot in detail doorgerekend. Drie kandidaten zijn nog in de race voor het te koop staande energiebedrijf dat minstens 3 miljard euro moet opbrengen: Shell/PGGM, Rabo- bank/KKR en het Japanse Mitsubishi. Voor de kerst wordt een winnaar gekozen. Volgens een analistenrapport van The Idea! biedt de combinatie van Shell en pensioengigant PGGM de beste waarborgen voor Eneco en diens stakeholders: meer dan veertig Nederlandse gemeenten, waaronder grootaandeelhouders Rotterdam en Den Haag. Zowel Shell als PGGM zijn Nederlands, inves teren voor de lange termijn en beschikken over royale financiële middelen, aldus het rapport. Wat Shell met name aantrekkelijk maakt, is dat W Onbekend-maakt- onbemind-principe kan zich tegen Mitsubishi keren het Eneco als Europees bruggenhoofd ziet bij verduurzaming. De energiegigant wil jaarlijks 5 miljard dollar groen investeren. Door Eneco over te nemen kan Shell bewijzen dat het het bedrijf ernst is om 's werelds grootste elektrici teitsbedrijf te worden. Ook in Rabobank/KKR ziet The Idea! een kansrijke kandidaat. Rabobank is de grootste hypotheekverstrekker van Nederland en een belangrijke financier van wind- en zonnepar- ken. Samen met Eneco kan de bank miljoenen huizen helpen verduurzamen. Beroerd Tegelijk ziet The Idea! onzekerheden, met name in de samenwerking met KKR. De reputatie van de durfinvesteerder is beroerd nadat het in 2007 Van Gansewinkel overnam en de afvalverwer ker volhing met een miljardenschuld. Dat scenario is opnieuw denkbaar, meent The Idea!. Nu Eneco een lage schuldratio bezit en een stabiele inkomstenstroom kent, zou de over name 'een schoolvoorbeeld kunnen vormen voor waar veel private equityfondsen bekend om zijn geworden: hang de bedrijven vol met schulden om vervolgens aantrekkelijke dividen den aan aandeelhouders uit te betalen'. Binnen Rabobank wordt dit risico stellig ont kend. De bank beklemtoont niet met KKR, maar met KKR Infrastructure op te trekken: een door KKR opgestart, onafhankelijk investeringsfonds. Dat fonds kent bovendien voor een private equityfonds een lange beleggingshorizon. Bron nen binnen Rabobank stellen verder dat er harde afspraken met KKR Infrastructure liggen. Naast Shell en Rabobank is Mitsubishi op zijn best een outsider, verwacht The Idea! De Japan ners zijn vooral bekend als automaker, niet als investeerder in (groene) energie. ,,Het onbe- kend-maakt-onbemindprincipe kan zich tegen het bedrijf keren." Mitsubishi is bovendien een conglomeraat, waarin Eneco slechts een van de vele onderdelen zou vormen. ,,De echte beslis singen worden in Japan genomen. In de huidige situatie geniet het management van Eneco een grote mate van autonomie." OCI Randstad De uitzender was de grootste stij- ger in de AEX. Arcelor Mittal Kiadis Pharma Ook verlies voor het biotech- bedrijf na de ste vige winsten van de dagen ervoor. De toezichthouder Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) velde gis teren een snoeihard oordeel over ABN Amro. De bank - die nog voor 56 procent in handen is van de staat - pleegde een doodzonde door niet tijdig naar buiten te treden met koersgevoelige informatie. Het boe tebedrag: 2 miljoen euro. Het is de hoogste boete die de AFM kan op leggen voor zo'n overtreding. Aanleiding was een artikel in Het Financieele Dagblad in 2016 over het voortijdig vertrek van Gerrit Zalm, de toenmalige voorzitter. Uit het verhaal was af te leiden dat ABN Amro intern al was begonnen met het opvolgingsproces en dat nog datzelfde jaar de aankondiging van zijn vertrek zou volgen. Andere media die na de publicatie om bevestiging vroegen bij de groot bank kregen nul op het rekest. De AFM oordeelt drie jaar later dat dit ernstig en verwijtbaar ge drag van bank was. Nu is een bedrag van 2 miljoen euro voor ABN Amro een schijntje, maar voor de reputatie van de bank is het niet best en het zou zomaar een staartje kunnen krijgen. Het gebeurt vrij zelden dat de toezichthouder een beursgenoteerde onderneming beboet voor zoiets als voorkennis. De Vereniging van Effectenbezit ters heeft gisteren aangekondigd dat ze gaat onderzoeken of er een claim kan worden ingediend bij de bank vanwege misleiding van beleggers. Dat de bank niet heeft aangevoeld dat het op dat moment de markt moest informeren, vindt directeur Paul Koster van de beleg gersclub onbegrijpelijk. ,,Dan mis je dus een bepaalde antenne. Mis schien waren er andere krachten aan het werk: de bank is immers nog in handen van de staat en som mige mensen zijn geen echte ban kiers." Onder de beleggers groeit onder wijl de ergernis over hoe de bank wordt gerund. ,,Als investeerder zit je niet te wachten op verrassingen en dat is wel wat er gebeurt." Want De bank kan grote ambities hebben, maar als je je operationele processen niet op orde hebt, dan ben je nergens Moederbedrijf Deutsche Telekom bekijkt de mogelijkheden om een aantal bedrijfsonderdelen af te sto ten en te gelde te maken, waaron der zijn meerderheidsbelang in T-Mobile Nederland. De verkoop van dit bedrijf is de meest veelbelo vende optie voor Deutsche Tele kom om geld te verdienen. Hoeveel T-Mobile Nederland precies zou moeten opbrengen, is niet bekend. Het Nederlandse onderdeel heet 'strategisch irrelevant' te zijn, om dat het in Nederland vooral be kendstaat om zijn mobiele abonne- menten, die zo'n 5,5 miljoen Ne derlanders hebben. Voor vaste tele fonie en internet telt het telecom- bedrijf slechts 600.000 klanten. Een van de pijlers van de strategie a T-Mobile is niet van strategisch belang voor moederbedrijf Deutsche Telekom van Deutsche Telekom is juist om een allesomvattend telecombedrijf te worden waar klanten voor mobiel, vaste telefonie, internet én tv terecht kunnen. Deutsche Telekom heeft 75 pro cent van T-Mobile Nederland in bezit, de rest is handen van het Zweedse moederbedrijf van Tele2. T-Mobile is in Nederland een van de drie grote telefonieaanbieders. In 2017 ging het bedrijf samen met de Nederlandse activiteiten van Tele2. KPN en VodafoneZiggo zijn wel nog groter. Het Duitse telecombedrijf zou ook nadenken over de toekomst van zijn minderheidsbelang in telecommastenbedrijf Deutsche Funkturm. Dat zou zo'n 9 miljard euro waard zijn. Shell bezit de beste papieren in de biedin- genstrijd rond energiebedrijf Eneco. Dat schrijven de analisten van The Idea! in een niet-openbaar rapport voor Britse en Ameri kaanse beleggers. David Bremmer Rotterdam O vrijdag 22 november 2019 GO De Egyptische kunstmesthan- delaar scoorde een bescheiden plusje in de Mid- Kap. De meeste hoofdfondsen stonden in het rood. Grootste daler was het staalconcern. E o Lijken in de kast: pech of geknoei? Natasja de Groot Amsterdam -Harald Benink, hoogleraar Banking and finance BERLIJN T-Mobile Nederland wordt volgend jaar mogelijk naar de beurs gebracht of ver kocht. Dat meldt zakenblad Manager Magazin op basis van ingewijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16