II II Pleinroker buiten schooltijd vrijuit Haagse vastgoedmiljonair afgeperst na seksbezoek 12 NIEUWS Families in Syrische detentiekampen vormen een heterogene groep Een tweede leven voor IS- vrouwen in Nederland? Het kabinet wil ze niet ophalen. Zijn ze allemaal echt zo gevaarlijk? Op de lijst van IS-vrouwen die te rug willen naar Nederland prijken ook oer-Hollandse namen. Amber bijvoorbeeld. En Krista. Daniëlle ook, en Mandy. Net zoals Nawal en Hafida maken ook zij deel uit van een groep van 23 vrouwen die in el lendige omstandigheden moet overleven in detentiekampen in Noord-Syrië en die Nederland het liefste nooit meer terug wil zien. De staat gaat vandaag in beroep tegen de beslissing van de rechter, die nog maar twee weken eerder besloot dat in elk geval de 56 kinde ren van de vrouwen teruggehaald moeten worden en - als het niet an ders kan - ook hun moeders. Hoopvol Sommige familieleden zagen het eerdere oordeel van de rechter als hoopvol, rekenden erop hun kinde ren en kleinkinderen in de armen te kunnen sluiten. Anderen wijzen er echter op dat de vrouwen als één homogene, en dus min of meer ri sicovolle groep worden aange merkt. Familieleden bestrijden dat oor deel. Zo zegt een familielid van Ha fida H. (26) uit Delft: ,,Hafida is gaan reizen vóór de tijd van IS om haar man terug te halen. Ze zat daar vast en kon niet meer terug, ook al wilde ze dat wel. Ze heeft in het begin zelfs contact gelegd met de ambas sade, het ministerie van Buiten landse Zaken en de gemeente.'' Nu, zegt het familielid, wordt Hafida gezien als een monster, in plaats van de vrouw die niet weg mocht en kon komen van haar man Thijs B., een beruchte jihadist die inmid dels zou zijn omgekomen. Hafida reisde vóór IS er was om haar man op te halen. Ze kon niet meer terug De IS-vrouwen zijn niet één groep, wil ze maar zeggen. Al was het maar omdat sommigen van hen nu al bijna twee jaar in de Koerdische detentiekampen zitten en dus al die tijd al weg zijn bij IS. Dat in te genstelling tot andere vrouwen die tot het allerlaatste moment bij de terreurgroep bleven. Pas afgelopen voorjaar toen het laatste bolwerk Baghouz viel, gaven zij zich over. Zoals de in Wageningen geboren Ojone IDeze krant onthulde vo rige week dat zij de ex-vrouw is van een geduchte Deense jihadist die in naam van IS vanuit Syrië buiten landse aanslagen zou hebben be raamd. Waar sommige vrouwen ervoor kiezen in de media afstand te ne men van het IS-gedachtegoed, wilde Ojone überhaupt niet met journalisten praten. In juni zei ze 'media te haten' tegen een Neder landse journalist bij het detentie kamp. Ze zit er met twee kinderen. Weer een andere categorie: de Amsterdamse Chadia B. Zij heeft geen kinderen, maar wel grote psy chische problemen. Die had ze al voordat ze naar Syrië vertrok, nie mand bleek in staat haar tegen te houden. Nu ligt ze, met een afge zette voet, in haar eigen ontlasting in een tent in het kamp. Alle vrouwen zeggen dat zij het IS-gedachtegoed niet meer aanhan gen, zegt advocaat André Seebregts, die de meeste van hen bijstaat. ,,Maar ik kan niet beoordelen in hoeverre dat echt klopt.'' Wel dui delijk: vanuit Nederland vertrok- ken relatief veel jihadbruiden. Ex pert Amy-Jane Gielen, die binnen kort promoveert op effectiviteit van antiradicaliseringsbeleid, verklaart het vanuit sterke netwerken van ji- hadistische vrouwen die anderen actief ronselden om te vertrekken. ,,Daardoor is een soort sneeuwbal effect ontstaan. Eén vrouw ging en wist vervolgens ook een nichtje en een vriendin te overtuigen. Een maal aangekomen begonnen ook zij te trekken aan hun netwerk.'' Laagopgeleid Zo gingen steeds andere vrouwen, met ieder een eigen verhaal. Maar voor de meerderheid geldt volgens Gielen wel: het gaat niet om de hoogvliegers uit de samenleving. ,,Uit zowel politieonderzoek als mijn eigen onderzoek blijkt dat het veel vrouwen betreft met een lage sociaal-economische positie: vaak laagopgeleid, vaak geen zelfstandig Eén vrouw ging en wist ook een nichtje en een vriendin te overtuigen inkomen en een treurige familiege schiedenis met veel problemen in het gezin.'' Gescheiden ouders, uit huisplaatsing, seksueel misbruik of huiselijk geweld, of soms een com binatie van dat alles. Nu worden die ervaringen aange vuld met een leven onder de vlag van een terreurgroepering en in een detentiekamp. Als ze naar Ne derland terugkomen, volgt nog een tijd op de terreurafdeling van de ge vangenis. Andere vrouwen hebben dat al achter de rug - ze wisten al eerder terug te komen. Zij zijn dankzij lage straffen al aan een tweede leven begonnen. Dat blijkt uit het definitieve uitvoe ringsbesluit waarmee het rookver bod op de schoolterreinen wordt geregeld. De ban geldt straks voor het primair onderwijs, voortgezet onderwijs, speciaal onderwijs, mbo, hbo en universiteiten. Het be sluit wordt vandaag behandeld in de ministerraad. Eerder dit jaar bleek dat het ge plande rookverbod vanaf augus tus gedurende 24 uur per dag, 7 da gen in de week op alle schoolterrei nen moet gaan gelden. De NVWA zal controleren of de ban daadwer kelijk van kracht is bij een onder wijsinstelling, of het verbod goed wordt aangeduid en of er zorgvul dig wordt gehandhaafd. Boetes bij overtreding kunnen bij herhaling oplopen tot 4500 euro. Hoewel de belangenorganisaties in het onderwijs de rookvrije plei nen meteen toejuichten, voorzagen ze problemen bij de handhaving. Ze willen geen 'rookpolitie' optui gen en vinden het 'niet reëel' om scholen 24/7 verantwoordelijk te houden voor de handhaving van het verbod. Beheerders kunnen im mers niet buiten openingstijden toezicht houden op de schoolter reinen. Daar is, na overleg met de sector, in het definitieve besluit een mouw aan gepast. Nu staat er ook: ,,De be heerder van het gebouw of de in richting zal ervoor moeten zorgen dat het rookverbod op het terrein gehandhaafd wordt tijdens gebruiks tijden van het gebouw en bijbehorende terrein." Het verplichte rookverbod voor schoolpleinen vloeit voort uit een wetswijziging door Kamerlid Carla Dik-Faber (ChristenUnie), die drie jaar geleden al werd aangenomen. DEN HAAG Een Haagse vast goedmiljonair is afgelopen zo mer door een prostituee en drie mannen gechanteerd. De ondernemer werd gefilmd tij dens een bezoek aan de dame en moest een flinke som geld betalen anders zouden de pi kante beelden gepubliceerd worden. Hij weigerde te beta len, stapte naar de politie en deed meteen aangifte. Daar door konden de vier bij een tweede afspraak worden opge pakt. De vrouw en het trio mannen moeten maandag voor de rechter verschijnen. Ze eisten aanvankelijk een halve ton van de ondernemer, maar later 10.000 euro. Rotterdammer Jim van den B. (23) en de Haagse sekswerkster S. wor den verdacht van afpersing zonder geweld. Twee broers uit Capelle aan den IJssel (30 en 31), hebben er volgens hun advocaat niets mee te maken, maar het OM verdenkt hen toch van betrokkenheid. vrijdag 22 november 2019 Amber, Krista en Daniëlle zijn toch ook IS-vrouwen Cyril Rosman Carla van der Wal Den Haag Een gemêleerd gezelschap van Nederlandse jihadvrouwen zit vast in kampen in Noord-Syrië. foto epa -familielid Hafida -Amy-Jane Gielen, promovendus Elk schoolplein wordt per 1 au gustus 2020 volledig rookvrij, maar onderwijsinstellingen hoe ven die ban alleen te handhaven op tijdstippen dat de school open is. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12